امروزيكشنبه, 06 مهر 1399-- Sunday Sep 27 2020

ساعت 23:31:26

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان :

15 درصد طلاق‌ها در سال اول ازدواج رخ می‌دهد/ در اصفهان از هر چهار ازدواج یکی به طلاق منجر می شود

پنجشنبه, 17 اردیبهشت 1394 ساعت 16:38 کدخبر :8791
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: گسستگی ازدواج€Œها به 20 الی 25 درصد رسیده است و این نشان می€Œدهد که از هر پنج ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق در ایران وجود دارد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پانا،محمود گلزاری در مراسم گرامی€Œداشت روز استاد در دانشگاه اصفهان با اشاره به ویژگی€Œهای زندگی سالم از دیدگاه قرآن و اهل بیت اظهار کرد: مساله خانواده در جهان مدرن امروز تبدیل به یک چالش اساسی شده است؛ برخی آینده پژوهان غربی بر این عقیده هستند که در گذر سنت به مدرنیته، بروز تغییر و تحولات ناگهانی در تمام جنبه€Œهای زندگی بشر از جمله بنیان خانواده امری ملزوم و اجتناب ناپذیر است.
وی افزود: در باور این اندیشمندان خانواده در دنیای مدرن از حالت گسترده و سنتی خود خارج شده و کارکردهای قدیمی و سلسله مراتبی خود را از دست می€Œدهد و در عمل به واحدهای کوچکی تبدیل می€Œشود که در آن مردان تنها موتور محرک اقتصادی نیستند و زنان نیز از وظایف اصلی فرزند آوری و فرزند پروری فاصله گرفته€Œاند.معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: پدران خانه دار و زنان شاغل و درس خوانده از جمله اقتضاعات عصر جدید است؛ دنیایی که در آن خانواده€Œها با گذر از فرهنگ€Œهای گذشته وظایف تربیتی، فرهنگی و اجتماعی خود را به شکل قابل توجهی به دولت€Œها واگذار کرده€Œاند و از این طریق به خود کوچک سازی روی آورده€Œاند.
گلزاری با تاکید بر اینکه افزایش طلاق، عدم گرایش به ازدواج و گریز از فرزند آوری از جمله مشکلات عمده زندگی مدرن است، بیان کرد: تغییر نقش سنتی زنان و مردان در فرایند زندگی مدرن از یک سو و گرایش بیش از اندازه زنان به تحصیلات تکمیلی و پس از آن اشتغال از سوی دیگر منجر به افزایش تجرد و ترغیب جوانان به شیوه€Œهای دیگر زندگی با جنس مخالف از جمله ازدواج سپید یا هم€Œباشی شده است؛ شیوه€Œای که در آن افراد بدون هیچ گونه تعهد جدی و قانونی یک هم زیستی توأم با روابط غریزی را با یکدیگر تجربه می€Œکنند.
وی با اشاره به دیدگاه جهان مدرن نسبت به تداوم ازدواج تصریح کرد: انسان عصر جدید طلاق را به عنوان یکی از ملزومات زندگی خود پذیرفته است؛ او برای ماندن با کسی که او را نمی€Œفهمد مبارزه نمی€Œکند بلکه به جای دامنه دار شدن مشکلات پیش روی خود و دیگری که می€Œتواند منجر به همسر آزاری، کودک آزاری و خشونت شود جدایی را بر می€Œگزیند و به زندگی زناشویی خود پایان می€Œدهد. گلزاری درباره چالش€Œهای زندگی خانوادگی در ایران اظهار کرد: بر خلاف ژاپن که افراد به شکلی قابل تأمل برای مفهوم زندگی خانوادگی به سبک سنتی احترام قائل هستند در ایران، زنان بیشتر به سمت برابر خواهی€Œها، تحصیل و اشتغال گرایش یافته€Œاند و گسست نسلی پدران و دختران نیز به معضل افزایش سن ازدواج زنان و روابط فرا زناشویی آن€Œها دامن زده است.
وی با استناد به اظهار نظر برخی روانشناسان ایرانی ادامه داد: به طور متوسط 20 درصد مشکلات خانواده€Œهای ایرانی طبیعی، 50 درصد محصول زندگی مدرن و 20 درصد ناشی از دخالت سیاست، اخلاق و روان شناسی است. برخی اندیشمندان ایرانی بر این عقیده هستند که خانواده گاه لازم است که با رها شدن در حال خود به تنهایی برای مشکلات خود راه حل بیابد.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان آمار بروز طلاق در ایران را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر چه آمار متوسط طلاق در سطح شهرهای کشور 20 درصد است اما این رقم در کلان شهرها گاه به 30 درصد نیز می€Œرسد؛ 15 درصد طلاق€Œها عمدتا در سال اول ازدواج رخ می€Œدهد و در اصفهان به طور خاص از هر چهار ازدواج یکی به طلاق منجر می€Œشود.
گلزاری با اشاره به طرح€Œهای میلیاردی برخی استان€Œها برای پایدار سازی بنیان خانواده ادامه داد: با وجود اینکه اجرای این طرح€Œها در عمل هیچ تغییری در کاهش آمار طلاق ایجاد نکرده است اما طرحی مانند "خانواده پایدار" مجددا در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده و برای اجرا سازی در استان€Œهای کشور در حال بررسی€Œهای کارشناسی است. وی هم€Œچنین با بیان اینکه وضعیت کنونی جوانان در جامعه غم€Œانگیز است، اظهار کرد: افراد در سنین 15 تا 30 سال را جوان می€Œنامیم و در حال حاضر در ایران سه میلیون نفر در این گروه سنی قرار دارند که نه شغل دارند و و نه ازدواج کرده€Œاند. 15 درصد میانگین نرخ بیکاری در گروه سنی جوانان است که این نرخ در برخی مناطق به بالای 25 تا 30 درصد نیز رسیده است و نشان دهنده لزوم توجه به اشتغالزایی برای جوانان است.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان کشور با بیان اینکه مسایل فرهنگی، تحریم€Œها و زیرساخت€Œهای کشور عوامل عمده بیکاری است، اضافه کرد: در کشور 11 میلیون نفر در گروه سنی 20 تا زیر 35 سال در سن ازدواج قرار دارند که برخی از آن€Œها حتی شاغل نیستند. معمولا 35 سال تا 50 سال را سن ازدواج با تأخیر و 50 سال به بالا را تجرد قطعی می€Œنامند که این آمار از سال 1380 تا 1393 رشد داشته و این نشان می€Œدهد که جامعه در آینده به سمت پیری خواهد رفت.
گلزاری به مسئله خانواده€Œها و ازدواج جوانان اشاره کرد و افزود: دوران بعد از عقد به سه دسته بالندگی، آشفتگی و گسستگی تقسیم می€Œشود که متأسفانه گسستگی ازدواج€Œها به 20 الی 25 درصد رسیده است و این نشان می€Œدهد که از هر پنج ازدواج یک ازدواج منجر به طلاق در ایران وجود دارد.
قربانیان اصلی طلاق€Œها جوانان هستند.
وی با بیان اینکه انگیزه جوانان برای فرزند آوری بسیار کم شده است و برخی از خانواده€Œها تک فرزند هستند و برخی نیز راغب به فرزند آوری نیستند، ادامه داد: سن پیری کشور 65 سال است و آمار آن در سال€Œهای گذشته 5.5 درصد بوده است و متأسفانه در سال جدید به شش درصد رسیده است که اگر جامعه به روال کنونی پیش برود این آمار افزایش پیدا خواهد کرد.معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به افزایش مصرف اعتیاد در بین جوانان، گفت: اعتیاد به مصرف مواد مخدر صنعتی افزایش پیدا کرده و در کنار آن می€Œتوانیم اینترنت و فضای مجازی را نیز اضافه کنیم که این باعث شده شاخص خشونت و پرخاشگری در بین افراد بالا رود.
گلزاری با بیان اینکه آمار زندانیان نزاع پس از معتادان زندانی در رتبه دوم قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه برخی از جوانان که در زندان€Œها مرتکب قتل شده€Œاند، هیچ پیشنیه قبلی نداشتند تنها به دلیل عدم مهارت کنترل خشم دست به جنایت زده€Œاند.
وی با اشاره به اهمیت نقش خانواده در رفتار جوانان، اظهار کرد: جوانان ایران نسبت به دیگر کشورها پاک€Œتر هستند و آسیب€Œهای اجتماعی عمیقی ندارند. خانواده€Œها می€Œتوانند با محبت و درک جوانان را با فرهنگ و دین پیوند دهند و باعث از بین رفتن مشکلات اجتماعی جامعه و فرزند خود شوند.
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان کشور با بیان اینکه در دوره€Œهای گذشته از جوانان غافل بوده€Œایم و نتوانستیم از ظرفیت آن€Œها به خوبی بهره€Œمند شویم، افزود: باید از توان جوانان در فعالیت€Œهای کشور بیشتر استفاده شود زیرا جوانان محافظه€Œکاری بزرگ€Œترها را ندارند و روحیه ظلم€Œستیزی و استقلال€Œطلبی باعث پیشرفت فعالیت€Œها خواهد شد. اگر جوانان را پاس بداریم می€Œتوانیم از قدرت€Œهای بسیار آنها استفاده کنیم.

نظرات  

 
#1 0 ناشناس 18 اردیبهشت 1394 ساعت 16:28
تا وقتی کشور امکانات خوبی را در شهرهای کوچک نمیاره و رفت و آمد افراد برای برخورداری به شهرهای بزرگتر باز میشه ، ناخودآگاه تقلید از شیوه زندگی آنان نیز رشد پیدا می کنه و آمار طلاق در شهرهای کوچک نیز زیاد میشه و این روند هم چنان ادامه پیدا می کنه تا جایی که الان در روستاها هم آمار طلاق و ماهواره بالاست.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید