امروزپنجشنبه, 10 مهر 1399-- Thursday Oct 01 2020

ساعت 01:27:51

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

ارتباط چاقی شکمی با میگرن و آلزایمر

پنجشنبه, 07 خرداد 1394 ساعت 09:14 کدخبر :8889
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تجمع چاقی شکمی می€Œتواند زمینه€Œساز ابتلا به اختلالات ذهنی مانند حواس پرتی شود.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایسنا سیدمرتضی صفوی، در خصوص ارتباط چاقی شکمی با میگرن یا آلزایمر اظهار کرد: یکی از اثرات چاقی به ویژه چاقی موضعی در ناحیه شکم، اختلالات ذهن مانند میگرن و آلزایمر است.
وی افزود: علاوه بر اختلالات ذهن، چاقی عامل مهمی در ابتلا به بیماری€Œهای قلبی و عروقی است.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه مورد اثبات شده€Œای که دلیل بر ارتباط صد درصدی چاقی شکمی با میگرن باشد وجود ندارد، خاطر نشان کرد: تجمع چاقی شکمی می€Œتواند زمینه€Œساز ابتلا به اختلالات ذهنی مانند حواس پرتی شود برای نمونه در افراد با چاقی مفرط اختلال حواس پرتی بیشتر مشاهده شده است.
صفوی با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص ارتباط میان چاقی شکمی و حواس پرتی تصریح کرد: به افراد چاق توصیه می شود از مواد غذایی کم کالری و رژیم غذایی مناسب که منجر به کاهش وزن شود، استفاده کنند.
وی ادامه داد: مواد غذایی حاوی چربی اشباع مانند خامه، لبنیات و آبگوشت€Œهای پرچرب و کله پارچه باید از برنامه غذایی افراد چاق حذف یا به ندرت مصرف شود؛ زیرا مصرف مداوم این مواد معمولا چاقی شکمی ایجاد می€Œکند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین به کاهش مواد غذایی که حاوی مواد نشاسته€Œای زیاد از برنامه غذایی افراد چاق اشاره کرد و افزود: نان، برنج، سیب زمینی، لازانیا و اسپاگتی از جمله مواد غذایی است که نشاسته بسیاری دارد و باید توجه داشت که هر گرم نشاسته چهار کیلو کالری انرژی و هر گرم چربی 9 کیلو کالری انرژی دارد.
صفوی با بیان اینکه لازم است در برنامه غذایی از مواد نشاسته€Œای کمتر یا براساس برنامه غذایی رژیمی استفاده شود، تصریح کرد: استفاده بیش از حد از مواد غذایی حاوی نشاسته و چربی اشباع، زمینه€Œساز ایجاد چاقی شکمی است. به ویژه اینکه اگر مصرف این مواد با کم تحرکی همراه باشد.
وی در خصوص تاثیر انواع چربی€Œهای غیراشباع مانند روغن زیتون و انواع دانه خشکبار در رفع چاقی شکمی، گفت: چربی€Œهای غیراشباع مانند روغن زیتون که تک اشباع است در رفع چاقی شکمی موثر است.
این متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: باید فعالیت بدنی در کنار تغذیه و رژیم غذایی قرار داده شود تا در کوچک کردن شکم موثر باشد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید