امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 15:25:34

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ارجاع 10 درصد از کودکان خمینی شهري به معاینات تخصصی چشم پزشکی

ارجاع 10 درصد از کودکان خمینی شهري به معاینات تخصصی چشم پزشکی

چهارشنبه, 13 شهریور 1392 ساعت 07:51 کدخبر :5935
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان
10 درصد از کودکانی که در طرح تنبلی چشم تحت معاینه قرار می گیرند، برای معاینات تخصصی تر به چشم پزشک ارجاع داده می شوند که البته این به آن معنی نیست که همه این افراد از تنبلی یا ضعف بینایی رنج می برند بلکه در بعضی موارد به جهت اطمینان از سلامت به چشم پزشک معرفی می شوند.
 کارشناس مربوطه بهزیستی با بیان این مطلب افزود: در سال های اخیر به دلیل افزایش سطح آگاهی خانواده ها، استقبال مردم از این طرح افزایش یافته به گونه ای که 80 تا 85 درصد برای اطمینان از عدم تنبلی چشم فرزندانشان مراجعه می کنند. خانم قهرمانی افزود: این طرح همه ساله در سراسر کشور از اول آبان تا آخر آذر در تمامی مهد کودک ها و شبکه بهداشت اجرا و در باقی ایام سال نیز در شبکه بهداشت معاینه چشم کودکان انجام می شود. 
 
به گفته دکتر ضیاءالدین یزدیان، فوق تخصص چشم پزشکی اطفال و انحراف چشم و استاد سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران و بنیانگذار رشته انحراف چشم در ایران، سن درمان تنبلی چشم زیر 12سال است و درصورت تاخير در درمان، به سختی بتوان در سنین بالاتر این عارضه را که احتمال دارد منجر به کم بینایی یا نابینایی شود، درمان کرد.
 
وی در گفتگو با خبرنگار روزنامه همشهری می افزاید: درمان این عارضه به این صورت است که ما چشم قوی تری را که دچار انحراف نشده میبندیم تا آن چشمی که دچار انحراف و تنبلی است فعال شود و دیدش بهتر شود، البته برای اینکه چشم تنبل را فعال کنیم در ابتدا باید چشم منحرف را معاینه کنیم تا اگر عیب انکساری دارد این عیب را با عینک اصلاح کنیم تا تصویر واضحی از چشم به مغز برود و سپس درمان را با بستن چشم سالم آغاز کنیم. یعنی اگر چشم ضعیف باشد و ما با استفاده از عینک چشم را درمان نکنیم، نخواهیم توانست انحراف و تنبلی چشم را در مراحل بعدی درمان کنیم.
 
دکتر یزدیان همچنین به این نکته اشاره می کند که از دلایل تنبلی و انحراف چشم ضعف عضله است، زمانی که ضعف عضله ایجاد میشود چشم بهطور طبیعی انحراف پیدا میکند، در واقع ضعف عضله باعث انحراف چشم میشود و انحراف چشم هم تنبلی چشم را در پی میآورد. ضعف عضله چشم میتواند ارثی باشد یا بر اثر سانحهای پدید آمده باشد.
 
مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید