امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 12:34:00

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از به دنیا آمدن 3 بیمار تالاسمی ماژور پیشگیری شد

دوشنبه, 16 دی 1392 ساعت 13:08 کدخبر :6793
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علوی
در طی 8 ماهه اخیر با تلاش و آموزش های ارائه شده و همچنین مشاوره های صورت گرفته شده توسط کارشناسان بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان خصوصا واحد مبارزه با بیماریها و تیم مشاوره تالاسمی از به دنیا آمدن 3 کودک مبتلا به تالاسی ماژور پیشگیری شد.

اگر زن و شوهر هر دو مبتلا به تالاسمی مینور باشند در هرنوبت بارداری25  درصد امکان دارد فرزند آنها مبتلا به تالاسمی ماژور گردد. برای جلوگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور بعد از بارداری امکان ابتلای جنین به بیماری با آزمایش ژنتیک بایستی بررسی و تشخیص داده شود و در صورت بیمار بودن کودک اقدامات بعدی به عمل آید.
با انجام آزمایشات ساده قبل از ازدواج می توان ابتلای  دختر وپسر را به تالاسمی مینور بررسی کرد. بیماری تالاسمی یک بیماری ژنتیک خطرناک است که به صورت اتوزمی نهفته به ارث میرسد.
 به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول واحد مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شماره یک اصفهان چندی پیش گفت: در آخرین بررسیهای به عمل آمده مشخص شده که اصفهان از نظر شیوع بیماری تالاسمی در جایگاه نوزدهم کشور قرار دارد. وی اظهار داشت: در این تحقیق نشان داده شده که 12 درصد از جمعیت اصفهان مبتلا به تالاسمی هستند و شیوع تالاسمی در این استان کم است. این مسول با بیان اینکه اصفهان پس از هرمزگان، مازندران، سیستان وبلوچستان، گیلان، خوزستان، بوشهر و فارس قرار دارد افزود: تهران، خراسان و آذربایجان غربی کمترین میزان شیوع بیماری تالاسمی را دارند.

مسئول واحد مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شماره یک اصفهان ابراز داشت: حدود 21 صدم درصد یعنی نزدیک به 750 تا 800 نفر از بیماران تالاسمی ماژور کشور در این استان زندگی میکنند.

وی یادآورشد: میزان شیوع این بیماری در شهرهای مختلف استان متفاوت بوده و در مجموع بیشترین شیوع مربوط به شهرستانهای حاشیه زایندهرود یعنی اطراف فلاورجان، لنجان و مبارکه می باشد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید