امروزسه شنبه, 05 تير 1397-- Tuesday Jun 26 2018

ساعت 00:22:17

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

خانواده سالم؛

انواع خانواده

یکشنبه, 31 اردیبهشت 1391 ساعت 11:13 کدخبر :4113
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهدی محقق

 

آیا می توان خانواده ها را بر اساس روش برخورد آنها با فرزندان به انواعی تقسیم کرد متخصصین معتقدند که با دقت بر اعمال والدین و تفاوتهای رفتاری آنها چنین کاری امکان دارد و لذا خانواده ها را به چند دسته تقسیم نموده اند، انواع خانواده کدامند و هر کدام چه مشخصات برجسته ای دارند و آثار مثبت و منفی هر کدام بر فرزندان چیست موضوع جالب و مفیدی است که اطلاع از آن ضروری به نظر می رسد.

پس به این تقسیم بندی پرداخته می شود.

 

1-خانواده های آسان گیر:

 خانواده های آسان گیر به خانواده هایی اطلاق می شود که در آنها توجه و محبت به فرزندان زیاد بوده ولی انتظاری از آنها وجود ندارد و یا لااقل بسیار کم است.

 


2- خانواه های مستبد:

در این خانواده ها دستور العمل، قانون، امر و نهی و انتظار و توقع حتی خارج از توان آنها و نیز نظارت زیاد و شدید است ولی محبت و دوستی و رفاقت بین والدین و فرزندان کم می باشد.

 


3- خانواده های غافل:

در این گونه خانواده ها رفتار والدین به گونه ای است که هیچ توجهی به فرزندان ندارند و محبتی هم در کار نیست و در ضمن انتظاری هم از فرزندان خود ندارند.

 

4- خانواده های قاطع:

در این مدل خانواده که مطلوب به نظر می رسد و آثار خوبی به دنبال دارد و پدر و مادر به فرزندان خود به موقع توجه و محبت کرده و به آنها رسیدگی می کنند و در ضمن از آنها انتظار و توقع هم دارند که وظایف و مسؤولیت های خود را با توجه به سن و توانایی ها و استعدادها انجام دهند.

هر کدام از انواع خانواده هایی که ذکر شد دارای مشخصات و ویژگی های خاص خود می باشند و آثاری به دنبال خواهند داشت و در ضمن پیش زمینه های برای شکل گیری آنها وجود دارد که آگاهی و شناخت از آنها می تواند، مفید باشد و در مطالب بعدی به آنها پرداخته می شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید