امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 21:25:13

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

بفرمائید دود... !
گزارش فرصت درباره خطر افزایش شیوع قلیان در شهرستان؛

بفرمائید دود... !

دوشنبه, 10 تیر 1392 ساعت 07:55 کدخبر :5679
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : پیمان / هاشمیان / شاهین

فصل تابستان است و خانواده ها و جوانان برای گذراندن اوقات فراغت خود به پارک ها و بوستان ها پناه می آورند. در این بین برای برخی از جوانان و یا بعضا خانواده ها مصرف قلیان تبدیل شده به تفریحی بسیار ارزان و گاه خانواده ها بدون داشتن هیچ گونه احساس گناهی در مقابل فرزندان خود به مصرف آن می پردازند.خبرنگاران فرصت از گوشه و کنار شهر خبرهای متعدد و نگران کننده ای از رواج قلیان در بین جوانان و نوجوانان و حتی خانواده ها در فضاهای خصوصی و عمومی مثل پارک ها و گردشگاه ها می دهند.


بر اساس مشاهدات آنان عده ای از جوانان از کارگر گرفته تا دانشجو عصر هنگام و گاه قلیان به دست به پاتوق های غیر رسمی در شهر و چایخانه ها و سفره خانه های اطراف شهرستان روانه هستند.


یکی از خبرنگاران با کسانی که پایشان به این گونه مکان ها باز شده به گفت و گو نشسته است. آنها می گویند خیلی از نزاع ها و فساد ها در همین مراکز قلیان کشی شکل می گیرد. حتی موردی را ذکر می کنند که به قتل منجر شده است و یا اختلاف ها و درگیری ها که شروع آن از قلیان کشی بوده و به عمق خانواده ها نیز کشیده شده است.


فردی از تاثیر قلیان بر سلامتی اش می گوید و می افزاید: "چند سال قلیان کشیدم و کم کم خس خس به سراغم آمده و ریه ام ناراحت شد، سراغ دکتر رفتم گفتند عامل آن قلیان است و حال به دکتر و دارو دچار شده ام به گونه ای که حتی در انجام امور شخصی نیز نفس کم می آورم."


خبرنگار در جست و جو های خود به موردی بر می خورد که قلیان جانش را گرفته و عاقبت همنشینی با قلیان سرطان ریه بوده است. همین خبرنگار به جوان دانشجویی بر می خورد که به دور از چشمان پدرش سری به این قلیان خانه های غیررسمی می زند و او هم وجود برخی ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی را در این مکان ها تایید می کند.


خبرنگار دیگری جوانی را می بیند دارد با دوستش وعده می کند تا برای تفریح به قلیان کشیدن بروند و از وی می پرسد مگر جایی برای قلیان کشیدن وجود دارد و او می گوید بله رسمی در دهنو و جاده آتشگاه و حوالی ناژوان و غیر رسمی خیلی جاها و در جواب این سوال که چرا قلیان می کشی می گوید برای تفریح چند سال است این کار را می کنم و وقتی از سلامتی او سوال می شود می گوید خس خس می کنم و وقتی می شنود ممکن است به خاطر قلیان باشد اظهار تعجب می کند.

 

قل قل قلیان خانم ها در فضای سبز


"دادن قلیان به خانم ها غیرقانونی است اما شما خانم ها می توانید با خیال راحت قلیان را از چایخانه داران بگیرید و در فضای سبز استفاده کنید فقط مراقب باشید به ماموران یا کسی نگویید قلیان را از کی گرفته اید."


شهروندی که خود یکی از کارگران سفره خانه های خیابان آتشگاه است با بیان این مطلب می افزاید: "یک قلیان با چای در حال حاضر 2500 تومان در می آید اما خود ما قبلاً قلیان را به خانم ها به طور پنهانی در همین مکان 15 هزار تومان می دادیم که اداره اماکن متوجه شد و چند ماه قبل جلوی کار ما را گرفت و الان فقط آقایان می توانند از این تفریح استفاده کنند. "

 

ترویج قلیان کشی در بین کوچکتر ها


خانم هاشمی کارشناس ارشد جامعه شناسی در خصوص افزایش مصرف قلیان تصریح می کند: "هم اکنون قلیان به راحتی دارد جای سیگار را می گیرد." وی با اشاره به رفتار غلط برخی از خانواده ها که نتیجه آن علاقمند شدن فرزند خانواده به طور ناخودآگاه به سمت و سوی قلیان می شود، می گوید: "اغلب وظیفه آماده سازی قلیان در خانواده ها به عهده کوچک ترها است. در این خانواده ها کم کم قبح مصرف قلیان ریخته می شود و فرزندان این خانواده ها نیز در آینده به جمعیت مصرف کنندگان قلیان اضافه می شوند." هاشمی می افزاید: "بر خلاف سیگار که در جامعه هنوز قبیح است متاسفانه مصرف قلیان به دلیل از بین رفتن قبح آن در حال افزایش است به گونه ای که آمار مصرف قلیان در مردان اصفهانی در برخی از تحقیقات 50% و در زنان تا 20% گزارش شده است." این جامعه شناس می افزاید: "متأسفانه مصرف قلیان حتی در بین دختر بچه های مدرسه ای نیز رواج پیدا کرده و این در حالی است که تحقیقات نشان می دهد عوارض ناشی از مصرف قلیان حداقل 40 برابر بیش از مصرف سیگار بر روی زنان است." خانم هاشمی در پایان می افزاید: "با وجود این که خمینی شهر یک شهر سنتی و مذهبی است و مصرف قلیان در بین آقایان کمتر از اصفهان است و به دلیل نگاه سنگین خانواده ها و جامعه، مصرف قلیان در بین دختران خمینی شهری خیلی پر رنگ نیست اما به مسوولان شهرستان باید هشدار داد اگر برنامه ریزی صحیحی در زمینه پیشگیری از دخانیات به ویژه قلیان نداشته باشند قلیان به تدریج در بین جوانان خمینی شهر جا باز خواهد کرد. "

 

عرضه قلیان در خمینی شهر و اصفهان، قصه یک بام و دو هوا


همیشه این سئوال مطرح است که چرا در خمینی شهر عرضه قلیان غیرقانونی است و از ارائه آن جلوگیری می شود اما در اصفهان قلیان به راحتی عرضه می شود؟ صرامی رییس صنف اغذیه فروشان در پاسخ به این سوال می گوید: " فقط می توانم بگویم این جا مثال یک بام و دو هوا است. ما از سال 84 و بعد از ابلاغ قانون ممنوعیت عرضه قلیان سعی بر آن داشته ایم که این قانون را اجرایی کنیم و این روند را به خصوص از سال 87 مصرانه پیگیری نموده ایم و اما این که چرا این قانون در اصفهان اجرا نمی شود را باید را از مسولان اصفهانی پرسید."

 

مسوولان! تا به حال برای پیشگیری از مصرف دخانیات چه کرده اید؟


از مسوولان شهر که هر ماه جلسه شورای اداری برگزار می کنند، تنها یک سئوال داریم: "برای پیشگیری از افزایش مصرف دخانیات چه کرده اید؟"
دکتر ابوالبرکات مدرس حوزه و دانشگاه با بیان این پرسش در گفتگو با فرصت ادامه می دهد: "من فکر می کنم مسوولان باید از دو راهکار برای حل این معضل در شهر استفاده کنند یکی برخورد قاطع با عرضه قلیان که البته راهکاری مقطعی است و دوم برنامه ریزی فرهنگی برای آموزش و ایجاد پذیرش اینکه قلیان چه عوارض جسمی و روحی به دنبال دارد. یکی دیگر از راهکارهای فرهنگی فراهم کردن تفریح سالم و ارزان برای جوانان است." این کارشناس مذهبی افزود: "در جامعه ای که بیکاری باشد و در نتیجه سن ازدواج مرتب بالا برود، طبیعتا مصرف دخانیات نیز افزایش پیدا می کند."

 

فرصت های مناسب را دریابیم


"شهر ما به لحاظ مذهبی شرایطی دارد که بعضا با شهرهای دیگر متفاوت است مثلا تعداد هیات های مذهبی در کشور رتبه نخست را دارد و این ظرفیت مناسبی است تا در مراسم های مذهبی، متولیان فرهنگی با کمک مبلغان دینی در جهت پیشگیری از مصرف دخانیات فرهنگ سازی کنند." ابوالبرکات با بیان این مطلب می گوید: "در شهر ما برای بچه ها کلاس های قرآنی برگزار می شود و این هم فرصت خوبی است تا مسوولان از آن در جهت آگاه سازی نونهالان و نوجوانان در جهت پیشگیری از مصرف دخانیات به خوبی استفاده کنند. "

 

دانستن با باور داشتن متفاوت است


دکتر ابوالبرکات در پاسخ به این سئوال که چرا بسیاری از جوانان ما با این که هیاتی و مذهبی هستند از مصرف دخانیات پرهیز نمی کنند، می گوید: "ما بسیاری از چیزها را می دانیم اما آن را جدی نمی گیریم. مقوله دانستن با باور داشتن متفاوت است." وی با اشاره به آیه 195 سوره مبارکه بقره: "با دست خود، خود را هلاک نکنید " تصریح می کند: "ما مطلعیم که هر نخ سیگار 5 دقیقه از عمر انسان را کم می کند اما متاسفانه دانسته های خود را باور نداریم. "

مجموعه مشاهدات خبرنگاران فرصت و گزارش های متعددی که از شهرستان های دیگر منتشر می شود، همه ما را به این باور می رساند که خیلی ها به ویژه جوانان قلیان را یک تفریح به حساب می آورند و دیگر این که از عواقب سوء آن بر سلامت خود بی خبرند در حالی که اصلی ترین عامل سرطان ریه قلیان است و این تفریح برسلامت جسم و روان تاثیر منفی دارد و خود می تواند زمینه ساز ناهنجار های دیگری چون اعتیاد و مشکلات اخلاقی و غیره باشد.
امید این که به ویژه خانواده ها در این مورد هوشیار شوند و جوانان و نوجوانان خود را آگاه سازند.

 

آیا با خواندن این مطلب باز هم قلیان می کشید؟


اخیراً سایت اینترنتی عصر ایران در مطلبی با تیتر بالا، به نقد یک سری باورهای نادرست درباره کشیدن قلیان پرداخته است.
عصر ایران می نویسد:


باور غلط 1- ازآنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر میشود، کلیه مواد مضر آن تصفیه میشود.


واقعیت 1- کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان زای آن را تصفیه نمیکند. این دود میتواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.


باور غلط 2- استنشاق دود قلیان ریهها را نمیسوزاند، به همین دلیل مضر نیست.


واقعیت 2- دود قلیان وقتی استنشاق میشود، ریهها را نمیسوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک میشود. با اینکه دود خنک میشود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطانزایی است که برای بدن مضر است.


باور غلط 3- کشیدن قلیان سالمتر از کشیدن سیگار است.


واقعیت 3- دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید میکند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد میشود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسهای بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید میشود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطانزا است.


باور غلط 4- کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.
واقعیت 4- تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقهای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار میگیرد.
باور غلط 5- تنباکوی گیاهی قلیان سالمتر از تنباکوی معمولی است.
واقعیت 5- این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا "طبیعی"، فرد را در معرض مواد سرطانزا قرار میدهد.

 

تاثیرات مضر قلیان بر سلامت انسان


مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریهها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذاتالریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.
میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.


سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماریهای عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیان است.


تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا میرود.
استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است.


یک تحقیق نشان داده است که کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش میدهد.
مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیبپذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده میشود، احتمال ایجاد عفونتهای ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش مییابد.


متأسفانه به اکثر تنباکوهایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانسهایی اضافه می شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می گردد، بنابراین علاوه بر بیماریهای ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفههای مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.


این تصور، تصوری کاملاً غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریهها نمی رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می گذارد.


حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می شود، افرادی که قلیان نمی کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی مدت دچار عوارض آن خواهند شد.


اگر فویل آلومینیومی که در قلیان استفاده میشود کیفیت خوبی نداشته باشد، با زغال در حال سوختن واکنش داده و موادسرطانزایی تولید میکند که موجب سرطان میشود.


افرادی که قلیان میکشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دود قلیان چون از آب رد میشود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریهها میماند. برخی میکروبها، عمدتاً باکتریهایی که موجب سل میشوند، در لوله قلیان وجود دارند.

 

نظرات  

 
#5 0 دودی 27 مرداد 1392 ساعت 11:50
سیگار ضررش خیلی کمتر از قلیونه ولی وقتی سیگار میکشی همه یه جور دیگه نگاهت میکنن... قلیون هم که نمیشه کشید یکی از رفیقای خودم به خاطر قلیون ریه ش خراب شده دکتر بهش گفته آسم میگیری...
نقل قول
 
 
#4 +1 دوستداران قلیان 22 مرداد 1392 ساعت 00:08
لطفا همانطور که مطالب در نقد قلیان گذاشتیم اشعار ما را هم بگذارید حداقل برای تنوع .
نقل قول
 
 
#3 +1 رسول م 12 تیر 1392 ساعت 15:05
به دوستم گفتم که می دونی هر سری قیلونی متناسبه با صثدتا سیگار،،،خندید گفت اگه اینجوری باشه که من یه تریلی سیگار کشیدم،،،
گفتم ضررداره ها...گفت :می دونم ولی این تنا سالم نباید به گور داد...
یادش بخیر تهش هم گفت یه یاعلی بگو تا بریم محفل یه دوسیب بزنیم
نقل قول
 
 
#2 +2 رسول م 12 تیر 1392 ساعت 15:00
سلامتی تنباکو دوسیبی که روش با صداقت نوشته سرطان زا ونه آبیمیوه ای که به دروغ نوشته صدرصد طبیعی هیچ کاری ازش بر نمیاد،،،
نقل قول
 
 
#1 +1 رسول م 12 تیر 1392 ساعت 14:58
شبی گفتم به قلیانم که از جانم چه می خواهی نوشت با خط دود خودبه دردت میخورم گاهی،توبر من می تهی آتش که درد خود کنی تسکین،من بیچاره میسوزم تو از حالم چه میدانی...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید