امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 09:16:51

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ذرات معلق و آلوده کننده هوا و تاثیرات آن بر انسان، محیط و گیاهان

ذرات معلق و آلوده کننده هوا و تاثیرات آن بر انسان، محیط و گیاهان

یکشنبه, 17 دی 1391 ساعت 10:55 کدخبر :4916
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین
متاسفانه آلودگی هوا به ویژه در کلان شهرها، شهرهای صنعتی و شهرهای مجاور از جمله خمینی شهر بر مشکلات قبلی این مناطق افزوده است و حتی روزهایی از سال به حدی افزایش می یابد که به مرحله هشدار و فراتر از آن می رسد. عناصر آلوده کننده هوا متعدد است و یکی از آن ها "ذرات معلق" است. این ذرات چیستند؟ از کجا آمده اند؟ و اثرات سوء شان بر انسان، گیاه و محیط چیست؟

پرسش و پاسخ های زیر اطلاعات شما را در این باره افزایش می دهد.

اصولا به چه عواملی در هوا "ذرات معلق" می گویند؟

موادی به جز آب که در اتمسفر در اندازه ها و ابعاد مختلف وجود دارند.

اندازه این ذرات چقدر است؟

اندازه ها متفاوت است و ماندگاریشان نیز از چند ثانیه تا چند ماه می باشد. سرعت حرکتشات هم متفاوت است و وزش باد در حرکتشان تاثیر فراوان دارد. ذراتی با ابعاد 5/2 تا 10 میکرون اثرات سوء بیشتری بر انسان دارند.

جنس این ذرات از چیست؟

این ذرات از مواد مختلفی که در فضا آزاد می شوند، ساخته شده که از نظر جرم، غلظت و نسبت مواد ترکیب شونده متفاوت هستند. به طور کلی بسیاری از این ذرات از مواد آلرژی زا و بیماری زا با خواص متفاوت هستند.

این ذرات یا مواد اولیه شان از کجا در هوا آزاد می شوند؟

ذرات معلق دو منشا دارند: یکی طبیعی و دیگری مصنوعی. منابع طبیعی: ذرات ناشی از آتشفشان ها، جنگل ها، باکتری ها، فعالیت های انسانی، پولن گیاهان و گرد و خاک طبیعی.

منابع مصنوعی: صنایعی مثل سیمان، ذوب آهن، ذغال سنگ، کارخانجات گچ، کارگاه های بزرگ تراشکاری وکارخانه های مصرف کننده سوخت مثل: نیروگاه ها و کلیه دودکش های کارخانه ها، خودروها، وسایل گرمایشی اتومبیل، وسایل حمل و نقل. در اصفهان و خمینی شهر اتومبیل ها و صنایع و نیروگاه های اطراف شهر عامل عمده تشکیل ذرات معلق در هوا هستند.

به جز عوامل ذکر شده آیا در خمینی شهر عوامل دیگری به عنوان آلود کننده هوا وجود دارد؟

رفتارها و عادات برخی شهروندان مثل سوزاندن برگ ها، چوب ها وزباله ها توسط کشاورزان، آتش زدن زباله ها، عدم تعمیر ماشین های دودزا و همچنین چاه های ذغال سنگ که خصوصا در باغات ما وجود دارند از عوامل آلوده کننده هستند.

این ذرات بر چه عواملی اثرگذار هستند؟

انسان، محیط، گیاهان و جذب و تابش نور خورشید.

اثرات آن بر انسان چیست؟

تاثیر ذرات معلق در روزهای سرد دوچندان می شود. عمدتا روی دستگاه تنفس اثر می کند، وضعیت بیماران قلبی- عروقی و ریوی را تحت تاثیر فراوان قرار می دهد به گونه ای که طبق گزارش منابع رسمی وزارتخانه، آمار بیماران ریوی در این رابطه 35 درصد افزایش یافته است.افزایش مرگ و میر هم از آثار آن می باشد.

گروه هایی که بیشتر از آلودگی هوا توسط ذرات معلق آسیب می بینند کدامند؟

کودکان، افراد بالای 65 سال، بیماران آسمی، بیماران قلبی و عروقی.

راههای مقابله یا جلوگیری کدام است؟

راه اصلی اصلاح سیستم های سوخت، نوع سوخت، دودکش صنایع، کاهش کاربرد اتومبیل های شخصی و استاندارد کردن آن ها، کنترل وسایط نقلیه دودزا، جلوگیری از آتش زدن زباله ها و برگ ها و خارج نشدن بیماران و سالخوردگان از خانه در دوره های افزایش آلودگی و نوشیدن مایعات.

تاثیر این ذرات بر گیاهان و محیط چیست؟

در گیاهان سبب پلاسیدگی برگ ها و رنگ باختگی پوشش آن ها می شود و در محیط علاوه بر تیرگی هوا و کاهش دید افقی و جذب نور خورشید سبب تخریب بناها و وسایل شده که در مورد ابنیه تاریخی اهمیت بیشتری دارد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید