امروزچهارشنبه, 13 فروردين 1399-- Wednesday Apr 01 2020

ساعت 00:00:23

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

زندگی با سموم(2)

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 12:10 کدخبر :6228
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

مطالبی که در شمارۀ قبل خواندید نشان داد که انسان معاصر در معرض سموم قرار دارد و باید با آن زندگی کند و اطلاعات و دانش به او کمک خواهد کرد، دراین شماره چند سؤال مطرح شده راپاسخ می دهیم اینکه سم چیست مسمومیت چیست و از چه راه هایی انسان مسموم می شود همانطور که در موضوع برنج ها متوجه شدید، هر اظهار نظر یک سم شناس می-تواند در زندگی هزاران و حتی میلیون ها نفر تأثیر بگذارد و سبب نجات آنها از یک خطر و یا محرومیت بی مورد آنها در استفاده از موادی بشود. همچنین این اظهار نظر می تواند اثرات مستقیمی بر اقتصاد و امنیت روانی و اجتماعی مردم بگذارد وسبب حتی رویارویی صاحبان سرمایه و سیاسیون و مسؤولین امنیتی جامعه بشود.
بنابراین امروزه سم شناسی جنبه های اجتماعی، اخلاقی و قانونی مواجه افراد با خطرات ناشناخته و غیرقابل پیش بینی مواد شیمیایی و محصولات مختلف و زندگی در شرایط گوناگون را در بر می گیرد.


 سم چیست؟
هر ماده ای که بر روی سیستم زنده (مانند انسان و اعضاء وسلولهای مختلف وی) اثر بگذارد سم به شمار می آید که مواد وسیعی را شامل می شود، باید توجه کرد که این انسان ها هستند که با کاربرد خود مواد را سمی و غیر سمی می کنند، به عبارتی ماده بی خطری وجود ندارد و شیوه بکارگیری این مواد است که خطرناک یا بی خطر بودن آنها را تعیین می کند.


مسمومیت چیست؟
مسمومیت عبارت است از دریافت سم توسط انسان که به دو شکل حاد و مزمن مطرح است، حالت حاد آن وقتی است که انسان با میزان زیاد یک سم و یا با سمی با سمیت زیاد برخورد پیدا کند و حال وی دگرگون شده و دچار علائم مختلف از جمله تهوع و سر گیجه و غیره بشود که لازم است به پزشک و بیمارستان منتقل شود این نوع مسمومیت می تواند اتفاقی و یا عمدی باشد.
حالت مزمن آن وقتی است که فرد به طور دائم در معرض مقادیر کم سموم قرار می گیرد ولی ظاهراً اتفاقی نمی افتد وتغییری در خود نمی-بیند ونهایتش ممکن است کمی سردرد وخستگی و خارش و تحریک پوست و چشم باشد که این علائم فرد را آنچنان اذیت نمی کند که خطری احساس نماید، آثار اینگونه مسمومیت در دراز مدت ظاهر می شود، این شکل از مسمومیت است که امروزه مورد توجه قرار می گیرد و کنترل مواد غذایی و آشامیدنی و آب و هوا هم به همین دلیل می باشد وگرنه مثلاً در همین مورد برنج اگر هم سمی در کار باشد و فرد مصرف کند مسمومیت حادی در کار نیست و ظاهراً اتفاقی نمی افتد.


سم از چه راه هایی انسان را مسموم می کند؟
سموم می تواند از راه خوراکی و آشامیدنی وتنفس و پوست فرد را مسموم کند که آنها را ورود سم می گویند و برای همه سموم یکسان نمی-باشد تعدادی از سموم مثلاًحلال های آلي مانند آنچه در چسب ها وجود دارد و آلوده کننده های هوا از طریق تنفس وارد بدن می شوند در مقابل سمومی هستند که تا خورده نشوند فرد را مسموم نمی کند. شماری از آنها هم در تماس با پوست جذب بدن می شوند.باید توجه کرد که میزان ورود سم و دفعات آن نقش تعیین کننده را در مسمومیت دارد استفاده عملی که می شود از این اصل سم شناسی نمود اینست که در مصرف مواد غذایی و آشامیدنی ونوع غذاها و تنقلات و شکل پخت و پز و مواد اولیه رعایت تنوع را نمود و در خوردن یک نوع افراط به خرج نداد نیازهای گوناگون بدن انسان به انواع ویتامین ها، املاح، پروتئین ها و غیره هم بدلیل رعایت اصل تنوع جبران خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید