امروزپنجشنبه, 01 آبان 1399-- Thursday Oct 22 2020

ساعت 18:29:10

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

شیوع تب و اسهال، ناشی از آلودگی آب نیست
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد:

شیوع تب و اسهال، ناشی از آلودگی آب نیست

پنجشنبه, 03 اردیبهشت 1394 ساعت 13:09 کدخبر :8727
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

رییس دانشگاه با نادرست خواندن برخی شایعات در مورد آلودگی آب اصفهان گفت: بیماری تب و اسهال شایع شده در تعدادی از شهرستان های استان نوعی بیماری فصل گرماست و آب شهر اصفهان و سایر شهرهای استان سالم است.


به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رییس دانشگاه در واکنش به گزارش های چند روز گذشته مبنی بر مبتلا شدن تعدادی از مردم در شهرستان های مختلف استان اصفهان به بیماری تب، استفراغ و اسهال و انتشار برخی از اخبار در شبکه های اجتماعی که دلیل آن را، آلودگی آب عنوان کرده بودند
در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا گفت: با نمونه گیری های انجام شده از آب آشامیدنی همه شهرستان های استان، سالم بودن آن تایید شد.


دکتر اصغری با تاکید بر اینکه آب آشامیدنی استان اصفهان هیچ مشکلی ندارد، افزود: بیماری تب و اسهال مشاهده شده در شهرستان ها از جمله سمیرم، شهرضا و شاهین شهر بیشتر به فصل تابستان و گرما مربوط است اما امسال زودتر از موعد همیشگی در اصفهان و همچنین استان همجوار یعنی چهارمحال و بختیاری شیوع پیدا کرده است.


وی گفت: بیشترین مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان های استان به دلیل بیماری تب و اسهال در اوایل هفته گذشته بوده و تاکنون فقط از دو شهرستان گلپایگان و خوانسار گزارشی در این زمینه نداشته ایم.


وی با بیان اینکه نوع آلودگی در این بیماری مشخص شده است آن را دو نوع شامل اسهال آمیبی و شیگلوزیس یعنی بیماری ناشی از باکتری شیگلا اعلام و اضافه کرد: در حال بررسی چگونگی شیوع این بیماری در بین مردم هستیم.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از دلایل احتمالی قوی برای شیوع این بیماری را مصرف میوه جات و سبزیجات به ویژه سبزی های داخل خاک مانند کاهو و هویچ دانست و گفت: اگر این میوه ها به خوبی شستشو یا نگهداری نشود موجب بیماری خواهد شد.


دکتر اصغری یکی از دلایل آلودگی برخی سبزیجات را آبیاری آنها با پساب فاضلاب خواند و تصریح کرد: با این مشکل از سال های گذشته به دلیل کم آبی و خشکسالی مواجه بوده ایم.


وی درباره نوع بیماری شایع شده نیز توضیح داد: این بیماری پس از سه تا چهار روز برطرف می شود و جای نگرانی ندارد اما درباره کودکان لازم است که آب بدن آنها تامین شود.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مردم توصیه کرد که در مصرف مواد غذایی به ویژه میوه و سبزی موارد بهداشتی را رعایت کرده و دست های خود را به خوبی بشویند.


برخی منابع آگاه در مراکز درمانی خمینی شهر نیز از مراجعه بیماران با تب و اسهال طی روزهای گذشته خبر دادند. لازم به ذکر است موضوع آبیاری محصولات کشاورزی به ویژه سبزیجات با پساب فاضلاب در استان اصفهان به ویژه در مناطق شرقی کلانشهر اصفهان مطرح است و مسوولان بارها بر برخورد و نظارت بر این موضوع تاکید کرده اند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید