امروزپنجشنبه, 01 آبان 1399-- Thursday Oct 22 2020

ساعت 17:52:47

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

علت طغیان بیماری واگیر شیگلوز در خمینی شهر و شهرهای دیگر آبیاری سبزیجات با فاضلاب است
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

علت طغیان بیماری واگیر شیگلوز در خمینی شهر و شهرهای دیگر آبیاری سبزیجات با فاضلاب است

شنبه, 05 اردیبهشت 1394 ساعت 16:39 کدخبر :8735
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

رییس مرکز مدیریت بیماری€Œ های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری واگیر شیگلوز که یک نوع اسهال خونی است در استان€Œ های اصفهان و چهارمحال و بختیاری به علت آبیاری سبزیجات با فاضلاب طغیان کرده است و امکان بروز آن در هر جایی که چنین سبزی€Œ هایی باشد وجود دارد.


به گزارش فرصت آنلاین محمد مهدی گویا در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: بیماری شیگلوز یک بیماری واگیر و یک نوع اسهال خونی است که معمولا از طریق مصرف مواد غذایی آلوده بروز می€Œ کند و منجر به طغیان این بیماری در یک محدوده جغرافیایی می شود.


وی ادامه داد: از مدتی پیش این بیماری در دو استان اصفهان و چهار محال و بختیاری و به خصوص شهرهای اطراف اصفهان مانند خمینی شهر، شاهین شهر، شهررضا، سمیرم و نیز شهرهای شهرکرد و بروجرد طغیان کرده است.


وی گفت: عامل این بیماری باکتری شیگلاست و منبعی که برای این بیماری در این شهرها شناسایی شده، سبزی هایی بوده است که با فاضلاب آبیاری شده است، در واقع خود سبزی ها مشکلی ندارند و اگر مراحل پنجگانه پاکسازی، شست و شو و ضدعفونی سبزی ها به درستی انجام شود، سبزی ها مشکلی ندارند.


رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش فارس درباره تعداد مبتلایان و میزان فوتی این بیماری توضیح داد:€Œ هنوز آمار دقیقی از تعداد مبتلایان نداریم ولی قطعا هیچ موردی از مرگ و میر ناشی از این بیماری نداشته €Œایم. همه این بیماران به موقع درمان شده €Œاند و هیچ عارضه ای بر جا نمانده است.


گویا اضافه کرد: بیماری شیگلوز در صورتی که به موقع تشخیص و درمان شود، معمولا بعد از 2 یا 3 روز درمان می€Œ شود اما اگر دیر تشخیص داده شود به خصوص برای کودکان و سالمندان خطرناک می€Œ شود.


وی ادامه داد: منابع آبیاری سبزی با فاضلاب در مناطقی بوده که موارد بیماری شناسایی شده است، این منابع آلودگی اکنون کنترل شده €Œاند و موارد بیماری که از این به بعد دیده می€Œ شود موارد انتقال از انسان به انسان و به علت رعایت نکردن بهداشت فردی و از طریق دست آلوده و مدفوع است.


وی گفت:€Œ توصیه اکید وزارت بهداشت به مردم این است که نه تنها در شهرهایی که موارد بیماری دیده شده بلکه در تمام شهرها هنگام مصرف سبزی مراحل 5 گانه پاکسازی، شست و شو و ضد عفونی کردن را انجام دهند و حتما بهداشت فردی به خصوص شستن دست ها با آب و صابون هنگام اجابت مزاج انجام شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید