امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 02:08:18

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فرهنگ و گذر از دوران جواني

فرهنگ و گذر از دوران جواني

پنجشنبه, 09 شهریور 1391 ساعت 12:25 کدخبر :4461
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهندس منصور نقدعلی کارشناس ارشد برنامه ریزی فرهنگی

دوره جواني در زندگي هر فرد از دوره هاي حساس و قابل توجه بوده و اين دوره بيش از دوره هاي ديگر در زندگي افراد مؤثر است به همين علت بايد براي گذر صحيح و سالم از اين دوره زمينه مناسبي را مهيا كرد.جوان قادر به انجام اموري است كه قبلا از انجام آن ناتوان بوده و در خود تغييراتي را مي بيند كه جديد مي باشد. اين دگرگوني ها و تغييرات چنان شرايطي عارض مي كند كه براي جوان رفتارهاي جديد و قابل تأمل بوجود مي آيد. پس از آن كه فرد براي كسب شخصيت و اصالت وجود توفيق يافت مرحله نزديكي پيش مي آيد كه جواني محض را تشكيل مي دهد. در اين مرحله جوان مي كوشد ديگران را در هويت و اصالت خود شركت دهد و در واقع جواني دوره پيدايش ادراك مفاهيم و افكار انتزاعي است.

ايران اسلامي يكي از جوان ترين كشورهاي دنيا محسوب مي شود و به همين دليل توجه به مسائل جوانان از اهميت خاصي برخورداراست و نبايد آسان از كنار موضوعات گذشت زيرا سعادتمندي و موفقيت يك جوان در گرو گذشتن از بحران جواني است كه در پرتو آن جامعه نيز سالم و سربلند خواهد شد.

وجود بيش از 25 ميليون جوان  (مركز آمار ايران ، 1388) بر اساس دوره سني 18 تا 28 سال، بيانگر فرصت مهم و بزرگ براي ايران است كه در صورت عدم مديريت درست، چالش و تهديدي براي كشور بشمار مي آيد. از طرف ديگر بايد اذعان داشت از نظر زماني نيز در يكي از حساس ترين دوره هاي تاريخي قرار داشته دوراني كه از سنت به مدرنيته در حال گذر است و با حضور در دهكده جهاني الگوهاي زندگي فردي نيز دستخوش تغييرات متعددي شده است. هر چند نقش مؤثر جوانان در تحولات اجتماعي در قرن معاصر بر كسي پوشيده نيست اما رشد جمعيت جوان و خصلت هاي سنّي در كنار سطح فزاينده توقعات آنان زمينه ساز تغييرات آشكار در رفتار اجتماعي و ارزشي آنان و همچنين جامعه گرديده است. در هم تنيدگي و پيچيدگي موضوعات اجتماعي به گونه اي است كه فقط بايد با گسترش آگاهي و افزايش دانش، درك و باور خصلت هاي جواني و برنامه ريزي دقيق نسبت به پيشگيري از ناهنجاري هاي اخلاقي اقدام نمود لذا جهت بهره گيري از توان عظيم جوانان چاره اي جز رسيدگي به امور جوانان و باور آنان وجود ندارد.

در شهر خميني شهر پس از انقلاب اسلامي در جهت نيل به ارزش هاي اسلامي و بهره مندي جوانان از بركات دين مبين اسلام و آشنايي با تعاليم اسلامي و همچنين قرار گرفتن در مسير سعادت و تعالي، برنامه هاي مختلفي در زندگي روزمره مردم و بخصوص جوانان طراحي و اجرا شده است كه بركات آن در جامعه هويدا مي باشد.

جامعه از گروه هاي سني متعددي تشكيل شده كه هر كدام عهده دار وظايف وفعاليت هاي معيني هستند. هر يك از افراد به دليل وابستگي به گروه ها از لحاظ حرفه و شغل، اختيار و قدرت، احراز حيثيت و اعتبار، نفوذ، عادت، علاقه و ويژگي هاي فرهنگي با ديگري تفاوت پيدا مي كند كه اين مسئله تفكيك اجتماعي را بوجود مي آورد، بنابراين منظور از گروه هاي سني تقسيم افراد براساس تمايز نقش و كاركردهاي آن و نيز موقعيت اجتماعي آنان است.

دوره جواني را گروهي دوره آزادي از نبرد عاطفي و سن اجتماعي شدن و حضور در صحنه هاي جامعه مي دانند. جواني سن هيجان و شور است و جوان به يافته ها و محرك هاي محيط عشق مي ورزد. چهار نياز اساسي جوان عبارتند از: هويت، استقلال، صميميت و موفقيت. كشف و درك اين كه آن ها به عنوان يك فرد چه كسي هستند (هويت)، تثبيت يك حس سالم آزادي عمل (استقلال) ايجاد رابطه نزديك با بقيه مردم (صميميت) و بودن عضوي موفق و شايسته در جامعه (موفقيت) از نمادهاي برجسته دوران جواني محسوب مي گردد.

گفتمان فرهنگي انقلاب ايران پيشرفت و رشد را استمرار مي بخشد و زمينه هاي تعالي را در ابعاد علمي، فني و اقتصادي فراهم مي نمايد به طوري كه ايران نماد پيشرفت و سربلندي و مظهر اخلاق و معنويت در جامعه جهاني به شمار مي رود. از مهمترين چالش هاي فرهنگي در عصر جهاني شدن پديده هويت فرهنگي و ديگري جايگاه عناصر اصلي فرهنگ است يكي از مهمترين عناصر فرهنگي دانش و علم است جامعه فرهنگي ما چاره اي جز آن ندارد كه مطابق الگوهاي فرهنگي خود، براي علم و علم گرايي ارزش بيشتري قائل شود. ايران به لحاظ رتبه بندي جهاني مرتبه دوم جوان ترين جمعيت دنيا را به خود اختصاص داده است و در اين راستا توجه به تنوع فعاليت هاي فرهنگي و برخورداري از فضاهاي فرهنگي جهت ارتقای سطح دانش و فرهنگ، توسعه مراودات اجتماعي، گذران اوقات فراغت و هويت بخشي اجتماعي از اهميت فوق العاده اي برخوردار است.

نظرات  

 
#1 0 سده ای 09 شهریور 1391 ساعت 23:53
سلام
خواهشا از این کلی گویی ها گذشته وبه طرح موارد عملی وهم سنخ مسائل شهر بپردازید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید