امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 16:23:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

فزایش شمار مبتلایان به بیماری‌های کلیوی با پیری جمعیت

فزایش شمار مبتلایان به بیماری‌های کلیوی با پیری جمعیت

سه شنبه, 20 اسفند 1392 ساعت 13:45 کدخبر :7101
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی اصفهان گفت: با توجه به افزایش بیماری‌های کلیوی در سالمندان نیاز است تا در این زمینه آموزش و اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه اصفهان، مژگان مرتضوی صبح دوشنبه در نشست خبری روز جهانی کلیه با اشاره به توجه به سلامتی سالمندان اظهار کرد: افراد مسن به دلیل مصرف دارو و ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت که شانس ابتلا به بیماری‌های کلیوی را افزایش می‌دهد، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: از دهه سوم و چهارم به بعد در هر دهه هشت سی سی از کارکرد کلیه کاسته می‌شود و با پیری جمعیت کشور با افزایش شمار بیماران کلیوی مواجه خواهد شد.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که عوامل زیادی در ابتلا به بیماری‌های کلیوی دخیل است، افزود: سابقه ابتلا به سنگ کلیه، وراثت و بیماری‌هایی همچون دیابت و فشارخون در ابتلا به بیماری‌های کلیوی نقش حائز اهمیتی دارند.

مرتضوی به عواملی که در چند سال اخیر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش داده است اشاره و اضافه کرد: استفاده از فست فود و کنسروها باعث افزایش ابتلا به بیماری‌های کلیوی شده است، هم‌چنین استفاده از نمک زیاد و گوشت قرمز نیز احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی را بالا می‌برد.

دیابت شایع‌ترین علت بروز بیماری‌های کلیوی

هم‌چنین دبیر علمی همایش روز جهانی کلیه با اعلام افزایش شمار بیماران کلیوی اظهار کرد: شایع‌ترین علت بیماری‌های کلیوی دیابت است و بعد از آن فشار خون عاملی اساسی در ابتلا به این گروه بیماری‌ها‌ست.

شیوا صیرفیان با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی و آموزش عموم در مورد بیماری‌های کلیوی افزود: با آموزش عموم می‌توان قبل از پیشرفت بیماری جلوی آن را گرفت و از هزینه‌هایی که بر بیماران کلیوی تحمیل می شود جلوگیری کرد.

وی در مورد استفاده از دیالیز صفاقی و لزوم فرهنگ سازی در این بخش گفت: همودیالیز هزینه زیادی دارد و به عنوان نمونه نزدیک به 100 لیتر آب مصرف می‌کند، اما دیالیز صفاقی آب کمتری مصرف می‌کند و به محیط زیست زیان کمتری می‌رساند.

این متخصص کلیه شایع‌ترین مشکل دیالیز صفاقی را ایجاد عفونت خواند و ادامه داد: با آموزش صحیح می‌توان از عفونت حاصل از دیالیز صفاقی جلوگیری کرد و با هزینه پایین به رفع مشکلات بیماران کلیوی پرداخت.

صیرفیان گفت: یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در برنامه‌های روز جهانی کلیه به آن اشاره می‌شود رابطه سالمندان و بیماری‌های کلیوی است و به دنبال آگاه سازی کارکنان درمانی و مردم در این زمینه هستیم.

بیماری‌های مزمن کلیه قاتلان خاموش

هم‌چنین دایانا طاهری، ‌پاتولوژیست با بیان اینکه با افزایش سن میزان ابتلا به بیماری‌های کلیوی افزایش می‌یابد، اظهار کرد: ریز فاکتورهایی همچون فشار خون، دیابت و استعمال دخانیات در ابتلا به بیماری‌های کلیوی موثرند و با افزایش سن آسیب بیشتری به کلیه وارد می‌کنند بنابراین باید در مورد بیماران مسن مراقبت بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های همایش روز جهانی کلیه افزود: در این همایش برای پزشکان عمومی، متخصص و پرستاران و هم‌چنین برای اطلاع رسانی صحیح به عموم مردم، سمینار آموزشی برگزار می‌شود.

این پاتولوژیست، کلیه بر ضرورت اطلاع رسانی در زمینه بیماری‌های کلیوی تاکید کرد و ادامه داد: عوامل ابتلا به بیماری‌های کلیوی باید مورد توجه عموم باشد، زیرا با کنترل موارد ابتلا می‌توان از شیوع بیماری‌های کلیوی پیشگیری کرد.

طاهری با اشاره به اینکه جزواتی در مورد بیماری‌های کلیوی تهیه شده‌ و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت تا بتوانند از شیوع اینگونه بیماری‌ها جلوگیری کنند، گفت: بیماری‌های مزمن کلیه قاتل خاموش هستند و ممکن است کلیه 90 درصد از کارایی خود را از دست بدهد اما هیچ علامت یا عارضه‌ای نداشته باشد بنابراین با اطلاع رسانی صحیح می‌توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

وی افزود: در همایش روز جهانی کلیه کارت‌هایی به صورت رایگان در اختیار عموم قرار خواهد گرفت که به وسیله آن می‌توانند به صورت رایگان آزمایش خون و ادرار برای تشخیص بیماری‌های خود انجام دهند.

این پاتولوژیست از فعالیت‌های همایش در خارج از اصفهان نیز خبر داد و اضافه کرد: در سه شهرستان شاهین شهر، خمینی شهر و نجف آباد نیز خدمات درمانی و آموزشی در خصوص بیماری‌های کلیوی گسترش پیدا کرده است و امسال در این شهرستان‌ها نیز جزوات و کارت‌های آزمایش توزیع می‌شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید