امروزسه شنبه, 29 مهر 1399-- Tuesday Oct 20 2020

ساعت 12:02:52

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

محیط زیست فقط جنگل و دریا نیست
یادداشت؛

محیط زیست فقط جنگل و دریا نیست

دوشنبه, 17 تیر 1392 ساعت 11:57 کدخبر :5703
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین

شاید اگر کلمه محیط زیست و لزوم حفظ آن به گوشمان بخورد فورا توجه مان به جنگل ها و دریاها جلب شود که آن هم در دیار ما وجود ندارد و چنین قضاوت کنیم که توجه به محیط زیست مساله ما و شهر ما نیستو اگر روزی گذرمان به جنگل و طبیعت افتاد حواسمان را جمع خواهیم کرد که زباله هایمان را در آن جا پراکنده نکنیم و اگر آتش روشن کردیم و وسعمان رسید و بساط کباب و جوجه ای پهن کردیم حتما کارمان که تمام شد آتش را خاموش می کنیم که یک وقت آتش سوزی راه نیفتد.


و اگر از لزوم توجه به حفظ گونه های جانوری و گیاهی سخن به میان آورده شود که دیگر در ذهن جنگل و طبیعت آفریقا و استرالیا خواهد آمد و تاسف خواهیم خورد که چرا آدم های آن جا تا این حد بی رحم هستند که به گیاهان و حیوانات پیرامون خود ظلم می کنند تا حدی که ریشه این مخلوقات خداوندی را از روی زمین می کنند و ما چه آدم های خوبی هستیم که هیچ اذیت و آزاری به هیچ چرنده و پرنده و روینده و گوینده لا اله الا ا... نمی رسانیم. تازه اصلا ما چنان موجودات و طبیعتی نداریم چه برسد به آن که بخواهیم به آن ها آسیب برسانیم!


اگر بخواهیم یا بشنویم یا مستندی تماشا کنیم که شکارچیان آن قدر یک موجود زنده را شکار کرده اند که نسل آن دارد بر می افتد با خود خواهیم گفت آخر چه کار به کار این موجودات دارید؟ اگر آن ها دور و بر ما بودند اصلا ما با آن ها کاری نداشتیم!


با شنیدن خبر قطع درختان، جنگل ها و نابودی آن ها و کاهش پوشش گیاهی مناطق و مراتع می اندیشیم که اگر دور و بر ما جنگل و مرتع بود چه خوب می شد لااقل گاهی به دامن طبیعت زیبای آن پناه می بردیم و حتی یک شاخه از درختان آن را قطع نمی کردیم چه برسد به این که با تبر به جان آن بیفتیم. نتیجه این که ما طرفدار محیط زیست هستیم و حافظ آن!


اما غافل از این که در همین منطقه خودمان چه حیوانات و گیاهانی بوده اند که حالا دیگر نیستند و ما در این صفحه به مرور نمونه هایی از آن ها را معرفی خواهیم کرد.
آن چه که گفته شد همه ماجرا نیست. روزانه اعمال و رفتارهایی از ما سر می زند که طی آن خواسته و ناخواسته هر روز به محیط زیست مان آسیب می رساند اما ما به آن بی توجه هستیم. مثلا مصرف بی رویه ظروف یک بار مصرف و کیسه های نایلون که هر کجا بروی از ارتفاعات تا داخل جوی ها و کنار خیابان با آن روبرو می شویم.

از طرف دیگر هر ساله از وسعت باغات شهرستان کم می شود و آسیب جدی به ریه های شهر وارد می گردد. فضای سبز شهر هم هر چند پایین تر از استانداردهاست اما همان هم که هست کم از دست ما رنج نمی برد. زخم های بر تن درختان شهرمان هم از بی مهری ما به محیط زیست حکایت دارد.


همه آنچه گفته شد واقعیاتی است که وجود صفحه ای تحت عنوان محیط زیست در دوهفته نامه فرصت را ضروری می سازد تا به مسائل محیط زیستی و فضای سبز و کشاورزی شهرستان تخصصی تر و در یک مجموعه بپردازد. باشد که پیرامون خود را درست ببینیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید