امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 13:56:16

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مردان خمینی شهری بیشتر از چه بیماری هایی رنج می برند؟
به مناسبت اولین پنج شنبه اسفند؛ روز سلامت مردان

مردان خمینی شهری بیشتر از چه بیماری هایی رنج می برند؟

چهارشنبه, 09 اسفند 1391 ساعت 09:31 کدخبر :5294
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان

سکته های قلبی از اولین علل مرگ و میر در ایران شمرده می شود و در شهر ما نیز کارشناسان حوزه سلامت یکی از اصلی ترین مراجعات مردان میان سال به سیستم های درمانی را اختلالات قلبی عروقی و اختلالات گوارشی می دانند و استرس، آلایندگی ها، سیگار، چاقی و به طور کلی سبک زندگی ناسالم را از مهم ترین دلایل آن می دانند.

 

صفر درصد جوانان خمینی شهر امکانات تفریحی و فرهنگی دارند!
"من اگر روزی 37 بیمار داشته باشم فقط 7 نفرشان از آقایان هستند." این را یکی از پزشکان قدیمی شهر می گوید و از نظر وی این نشانه بی توجهی مردان به سلامت خود است. دکتر قانون پرور که 47 سال سابقه طبابت در خمینی شهر را در کارنامه خود دارد، اختلالات عصبی و روانی را بارز ترین بیماری مردان امروز به ویژه جوانان می داند و مهم ترین دلایل آن را بیکاری، فقر اقتصادی، نبود تفریح و سرگرمی ذکر می کند و می گوید: نبود تفریح و سرگرمی یک مشکل کشوری است اما به نظر من این مشکل در این شهر بسیار بارزتر است، شاید بتوان گفت صفر درصد جوانان اینجا امکانات تفریحی دارند! وی همچنین در رابطه با کمبود برنامه های فرهنگی در شهر می افزاید: حداقل برای من که پیش نیامده جوانی مراجعه کند و بگوید دیشب رفته بودم فلان جلسه پرسش و پاسخ یا فلان مسابقه ورزشی و فرهنگی.

 

اختلالات عصبی و اختلالات عروقی اصلی ترین مشکل مردان خمینی شهر
رضا سراییان پزشکی که تا کنون بر صندلی پست های گوناگونی نظیر ریاست بیمارستان، رییس نظام پزشکی، عضویت در شورای شهر و... شهرستان نشسته نیز اختلالات عصبی و البته اختلالات عروقی را از اصلی ترین مشکلاتی که مردان خمینی شهری برای آن به سیستم های درمانی مراجعه می کنند، می داند و مهم ترین علت آن را فقدان اطلاعات مردم درباره مهارت هایی نظیر کنترل خشم، کنترل استرس، نحوه رفتار های صحیح خانوادگی، اجتماعی، شغلی و ... می شمرد و معتقد است این نکات باید از کودکی به شهروندان آموزش داده شود اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد. سراییان به نهاد های ذیربط در شهرستان پیشنهاد می دهد با تشکیل کارگاه های آموزشی این مهارت ها را به شهروندان خصوصا زوج های جوان آموزش بدهند.


اگر قلیان نکشم، چکار کنم؟!
مصرف قلیان در سال های اخیر میان جوانان بسیار بالا گرفته است و متاسفانه وجود باورهای غلطی که استعمال تنباکو را پس از گذشتن از آب کم ضرر می داند به این مشکل دامن زده است. محمد جعفر قانون پرور؛ این پزشک با سابقه در این باره می گوید: آماری از میزان مصرف قلیان ندارم اما به نظر من مصر ف قلیان در بین جوانان شهر در حال افزایش است و این در شرایطی است که کارشناسان ضرر مصرف یک قلیان را مطابق با صد نخ سیگار عنوان کرده اند و ضرر قلیان های میوه ای را بسیار بیشتر. وی می افزاید: نداشتن تفریح و داشتن باورهای غلط دو دلیل عمده مصرف قلیان است. اگر جوانی بتواند تفریح سالم داشته باشد لزومی ندارد برای سرگرمی خود به مصرف قلیان رو بیاورد. قانون پرور ادامه می دهد: هر وقت از هر جوانی می پر سم چرا قلیان می کشی؟ فقط یک جواب می دهد: اگر قلیان نکشم چکار کنم؟
قانون پرور باورهای غلطی نظیر این که تنباکو از آب می گذرد پس ضررش کمتر است را نیز در ارتباط با مصرف بی رویه قلیان بسیار پر اهمیت می داند و به ضرورت اطلاع رسانی اشاره می کند و می گوید: من در مطب خودم زمانی که وقت می گذارم و برای اشخاص توضیح می دهم متوجه می شوم که آگاهی بیشتر به کاهش مصرف قلیان منجر شده و در این مورد بسیار موثر است. به نظر من خوب است حداقل در شهر ما در چنین روز هایی - روز سلامت مردان - ارگان های گوناگون آموزش های لازم را برای مردم ارائه بدهند چراکه این آموزش ها می تواند در کاهش مصرف قلیان بسیار موثر باشد.

 

تصادف با موتور یک علت مهم مرگ و میر در شهرستان
"تصادف یکی از مهم ترین علل مرگ و میر مردان به ویژه جوانان شهر است." سراییان با اعلام این مطلب می افزاید: من فکر می کنم ما از نظر موتورسوار در کشور مقام دوم یا سوم را داریم اما متاسفانه هنوز فرهنگ استفاده از کلاه کاسکت برای ما جا نیفتاده است. این متخصص جراحی عمومی می گوید: من به جرات می توانم بگویم 60 درصد تصادفات به موتور سواران برمی گردد و 90 درصد کسانی که بر اثر تصادف دچار ضربه مغزی می شوند موتور سوارانی هستند که از کلاه ایمنی استفاده نکرده اند و آمار بالایی از افراد بستری در بخشICU بیمارستان ها را تشکیل می دهند. سراییان معتقد است آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی باید از مدارس آغاز شود.

 

کمال گرایی برخی جوانان خمینی شهر
محمد جعفر قانون پرور در لابه لای صحبت هایش به موضوع جالبی اشاره می کند و آن کمال گرایی برخی از جوانان است. وی می گوید: برخی از جوانان با این استدلال که استخر شنا از نظر بهداشتی استاندارد نیست خود را از این ورزش پرنشاط محروم می کنند در صورتی که من با چشم خودم نظیر این آلودگی ها را در کشورهای پیشرفته هم دیده ام و این یعنی اینکه در کشور های پیشرفته نیز همه چیز بی عیب نیست. قانون پرور به جوانان توصیه می کند تا آن جا که می توانند اصول بهداشتی را رعایت کنند و به بهانه غیر بهداشتی بودن خود را از حداقل امکانات تفریحی محروم نسازند.

 

چرا مسوول سلامت از پاسخگویی سرباز می زند؟
شایان ذکر است برای تکمیل این خبر با معاونت بهداشت شبکه بهداشت و درمان شهرستان تماس گرفتیم تا نظر وی را نیز به عنوان مسوول مستقیم سلامت در شهر و کسی که به آمار و اطلاعات دقیق تری در این زمینه تسلط و دسترسی دارد برای خوانندگان جویا شویم اما دکتر اویسی بدون هیچ توضیحی از پاسخگویی سرباز زد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 +1 من 09 اسفند 1391 ساعت 12:19
زنده باد دکتر قانون پرور
نقل قول
 
 
#1 +1 حجت الله 09 اسفند 1391 ساعت 11:56
قلیون نکشیم چیکار کنیم خداوکیلی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید