امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 10:20:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش فرصت از وضعیت نابسامان کشتارگاه خمینی شهر

مرگ تدریجی یک کشتارگاه

یکشنبه, 05 شهریور 1391 ساعت 11:22 کدخبر :4436
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمد رضا ابطحی
مشاغل خمینی شهر

تعطیلی میدان دام خمینی شهر و جابه جایی امتیاز آن به شاهین شهر از جمله موضوعات مهمی است که در چند ماه اخیر به صورت جدی مطرح شده و از آن جا که وظیفه رسانه پیگیری مشکلات و احقاق حق شهر و شهروندان می باشد، به این مقوله می پردازیم تا سامان دهی به این پروژه سرعتی بگیرد.اگرچه گزارش دو سال پیش فرصت در اين خصوص بازتاب های زيادي داشت ولي متاسفانه كمبودها و نواقص موجود در كشتارگاه و ميدان دام همچنان باقیست. تحقیقات و پیگیری های فرصت نشان می دهد عدم استقبال قصابان و توزیع کنندگان گوشت شهر اصفهان از کشتاگاره فساران این شهر، احداث یک مرکز جدید در شهرستان شاهین شهر ‏و همچنین مشکلات بهداشتی و عدم ساماندهي میدان دام و کشتارگاه نقش جهان خمینی شهر باعث بروز زمزمه هایی برای جابجایی مجوز فعالیت میدان دام خمینی شهر به مراکز جدید الاحداث شاهین شهر و اصفهان، علی رغم رونق بسیار کشتارگاه خمینی شهر، شده است و ظاهرا همین رونق و استقبال، خود یکی از دلایلی است که بعضی افراد را چه در شهرستان و چه استان به فکر انتقال امتیاز کشتارگاه نقش جهان از خمینی شهر به بیرون می اندازد که البته باید کوتاهی و لجبازی بعضی افراد بومی در ساماندهی میدان دام و کشتارگاه خمینی شهر را نیز به آن افزود.

در جایی که مشکل میدان دام و کشتارگاه شهرستان با جانمایی و احداث یک کشتارگاه جديد با کلیه امکانات و با حمایت بخش خصوصی کاملا قابل حل است چرا باید مجوز كشتارگاه جديد برای یکی از مالکین غيربومي صادر شود؟ چرا علی رغم پیگیری مسؤولین شهرستان در رابطه با مشکلات بهداشتی میدان دام و کشتارگاه نقش همچنان تغییر و تحولی در این زمینه صورت نگرفته است؟

 

فرماندار: ساماندهي آري ولي تعطيلي هرگز

فرماندار در بازدید خود از میدان دام خطاب به مسوولين ميدان گفت: وجود میدان دام یک نقطه قوت و یک فرصت برای اشتغال و اقتصاد شهرستان است و باید حفظ شود. وی با اشاره به سابقه و جایگاه میدان دام خمینی شهر در استان و کشور، تصریح کرد: با تمام توان از این امتیاز به نفع شهرستان دفاع می کنیم و اجازه نخواهیم داد این مجوز از شهرستان بیرون برود. احمد حقیقی افزود: میدان دام نیاز به ساماندهی فوری دارد و قصد ما به هیچ عنوان تعطيلي این مرکز نیست بلکه ما قصد كمك داریم.

احمد حقیقی در همین رابطه در جلسه کارگروه سلامت و بهداشت نیز گفت: نباید اجازه بدهیم کوتاهی و کم توجهی بعضی از مسؤولین مربوطه در حل مشکلات و رفع کمبودهای بهداشتی منجر به تعطیلی آن شود.

وی با اعلام اینکه تاخیر در حل این مشکلات به بی توجهی بعضی مسوولین گذشته بر می گردد، صراحتا اعلام کرد: ادامه فعالیت میدان دام و کشتارگاه نیاز به رفع مشکلات زیرساختی دارد و مسؤولین مربوطه باید هر چه سریع تر برای رفع این کمبودها اقدام کنند.

 

رییس دامپزشکی شهرستان: بيم خروج مجوز فعاليت كشتارگاه و ميدان دام وجود دارد

رییس دامپزشکی شهرستان نیز در این باره به خبرنگار فرصت گفت: میدان دام خمینی شهر دومین مرکز فروش دام کشور بعد از میدان دام شهر قم و بزرگترين ميدان دام استان محسوب می شود که در حال حاضر در حدود 35 غرفه عرضه دام سبک زنده در آن فعالیت دارد و از سراسر کشور دام زنده وارد شهرستان خميني شهر می شود. همجواری ميدان دام با کشتارگاه نقش جهان باعث شده تا شهرستان مورد استقبال قصابان و توزیع کنندگان گوشت از شهرهای اصفهان، شاهین شهر، فلاورجان، نجف آباد و خمینی شهر باشد و عمده دام زنده کشتارگاه نقش جهان از میدان دام شهرستان تامین گردد.

دکتر حسام الدین ضیایی افزود: یکی از مصوبات کارگروه بهداشت و سلامت شهرستان تصویب اجرای عملیات ساماندهی و بهسازي میدان و کشتارگاه نقش جهان بود که پس از سال ها هنوز اجرایی نشده است، موضوع ساماندهی میدان دام و کشتارگاه نقش جهان از مهمترین موضوعات بهداشتی شهر محسوب می شود و در جلسات متعدد این موضوع مطرح و مسؤولین مربوطه براي رفع هر یک از کمبود ها مشخص شدند اما اتفاقی نیفتاده است.

رییس دامپزشکی شهرستان در خصوص آخرین وضعیت میدان دام گفت: مکان میدان دام از نظر بهداشتی مناسب نبوده و نیاز به اصلاحات زیادی دارد. از طرفی به جهت کمبود زمین و فقدان اراضی ملی و زمین مناسب امکان جابجایی میدان دام به مکان جدید در حال حاضر وجود ندارد.

وی اتحادیه فروشندگان دام و شهرداری خمینی شهر را متولیان ساماندهی میدان دام اعلام کرد و احداث پارکینگ، نصب موانع کنترل در ورودی و خروجی میدان، احداث محل قرنطینه دام، کارواش خودرو حمل دام، محل تخلیه فضولات حیوانی، احداث شبکه فاضلاب برای دفع فضولات انسانی، ساخت حمام و کلیه خدمات رفاهی و خوابگاهی را از جمله مواردی اعلام کرد که مسولان مربوطه باید هر چه سریع تر اقدانات لازم را انجام بدهند.

رییس دامپزشکی افزود: با توجه به وظیفه کنترلی و نظارتی دامپزشکی با وجود کمبود و مشکلات موجود در میدان یک نماینده و ناظر دامپزشکی مستقر شده است ولی یک نفر جوابگوی حجم دام میدان نیست.

وی درخصوص آخرین وضعیت کشتارگاه نقش جهان گفت: طبق تعهدات مسؤولین کشتارگاه و از لحاظ رعایت ساختار بهداشتی و زیست محیطی، موضوع نصب تصفیه خانه فاضلاب کشتارگاه درگذشته مطرح بود و طبق آخرین اعلام نظر مسؤول اداره محیط زیست شهرستان، این تصفیه خانه به تایید و تصویب اداره محیط زیست شهرستان نرسیده است. این مقام مسئول تصریح کرد: کشتارگاه نقش جهان جزو مراکز آلاینده محیط زیست محسوب می شود و باید هر ساله یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی به شهرداری پرداخت نماید.

وی همچنین درخصوص استفاده کشتارگاه نقش جهان از آب شرب مورد نيازش گفت: بررسی این موضوع در اختیار و وظيفه شبکه بهداشت و واحد بهداشت محیط شهرستان است. مسؤولین کشتارگاه مدعی هستند نصب فاضلاب شهری برای آن ها هزینه سنگینی در بر دارد و برای تسهیل در شبکه فاضلاب نیاز به مشارکت و حمایت کارخانجات سنگبری دوشاخ برای کاهش هزینه حق انشعاب شبکه آب دارند و علی رغم انتظار، تاکنون اعمال فشاری از جانب مسؤولین شبكه بهداشت و مسولين قضائي در خصوص اصلاح شبكه آب شرب بر کشتارگاه وارد نشده است. طبق اطلاعات واصله آب شرب کشتارگاه با استفاده از يك دستگاه كلر زن از طریق یک مرکز مورد تایید شبکه بهداشت و شرکت آب و فاضلاب تهیه می شود و طبق یکی از مصوبات کارگروه بهداشت، بازرسی و نظارت بهداشتی بر آب کشتارگاه بر عهده شبكه بهداشت می باشد. آخرین گزارش مبنی بر آلودگی آب کشتارگاه مربوط به 8 ماه قبل بوده و از آن زمان تا کنون گزارشی مبنی بر آلودگي آب شرب اين مركز به ما اعلام نشده است.

وی افزود: در سال 87 مقرر شد طبق نقشه و طراحی جدید تائيد شده توسط سازمان دامپزشكي استان، تعمیرات ساختاری در کشتارگاه اجرا شود تا زمینه دریافت پروانه صنعتي و فعالیت بهره برداری فراهم شود اما از آن زمان تاکنون اصلاحات لازم انجام نشده و با توجه به اینکه این مرکز در حریم شهری قرار گرفته طبق نظر مسولين محيط زيست امکان توسعه و صدور مجوز پروانه بهره برداري برای کشتارگاه وجود ندارد و از آن جا که در حال حاضر بدون مجوز فعالیت می کند، غیرقانونی محسوب می شود اما از طرف دیگر با توجه به اینکه این مرکز تنها مرکز فعال در شهرستان است برای جلوگیری از فعالیت آن، نياز است يك مرکز جدید در شهرستان آغاز به کار بکند تا از فعالیت این مرکز جلوگیری شود.

وي خاطرنشان كرد: علت صدور مجوز موقت برای کشتارگاه نقش جهان و ادامه فعالیت آن جلوگيری از بیکار شدن افراد شاغل اعم از قصابان و سلاخان و کارگران و مشاغل وابسته این کشتارگاه می باشد.

ضیایی با تاکید بر اینکه شبکه دامپزشکی به وظیفه نظارت خود بر کشتار دام این کشتارگاه و میدان دام به طور کامل عمل می کند گفت: مهمترین دغدغه ما این است که دام وارد شده سالم باشد. وی در ادامه از حضور 9 ناظر دائم در بخش های کنترل و نظارت گوشت، حمل و نقل و آلایش دامی خبر داد که در صورت مشاهده هر گونه لاشه دام مشکوک بلافاصله آن را ضبط و معدوم می نمایند.

ضیایی همچنین از حضور 3 ناظر شرعی در این کشتارگاه برای حذف اجزای حرام لاشه دام خبر داد و گفت: درگذشته تنها یک ناظر در این مرکز مستقر بود ولی با توجه به حساسیت و حجم كشتار این مرکز 2 نفر نیروی دیگر به ناظرین شرعی اضافه شد.

مسول دامپزشكي شهرستان با اعلام اینکه روزانه 2 هزار و 500 راس دام در این مرکز کشتار می شود و این میزان در ایام خاص مخصوصا ایام ماه مبارک و اعیاد بیشتر نیز می شود، افزود: از جمله دغدغه هاي ما اين است كه میزان کشتار در حد قانونی و استاندارد یعنی روزانه 700 الی 1000 راس باشد. وی میزان این کشتار را در بعضی مواقع به دلیل استقبال مردم برای خرید گوشت، 4 هزار راس اعلام کرد و این میزان را 4 الی 5 برابر ظرفیت کشتارگاه دانست. بر همین اساس نظارت بر این حجم کشتار و کنترل سلامت دام خارج شده امری بسیار سخت و دشوار است اما با این وجود تلاش بسیاری دراين رابطه شده و خوشبختانه هیچ موردی مشکوکی كه باعث زیر سوال رفتن نظارت ناظرین ما شود گزارش نشده است.

 

مجوز احداث یک کشتارگاه و میدان جدید صادر شده است

دکتر ضیایی در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار فرصت تصريح كرد: مدتي قبل به تقاضاي بخش خصوصي مجوز يك واحدكشتارگاه صنعتي و ميدان دام صادر شده و آخرین مراحل خود را طي مي كند. وی افزود: کلیه مجوزات لازم برای احداث کشتارگاه صنعتي و میدان دام جدید به غیر از مجوز تغییر کاربری اراضی سازمان کشاورزی، توسط دستگاه های مربوطه صادر شده است. ضیایی اضافه کرد: مسؤولین جهاد كشاورزي استان با وارد کردن اشکال بر نحوه واگذاری اراضی، با زمین در نظر گرفته شده برای این طرح مخالفت کردند. به گفته ضیایی در صورت صدور نهايي مجوز، مشکل شهرستان برای احداث کشتارگاه و میدان دام حل خواهد شد و بخش خصوصی متقاضي به راحتی می تواند اقدام به سرمایه گذاری در این بخش بکند.

وی خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه هنوز تصمیمی جدی برای جلوگیری از فعالیت میدان دام و کشتارگاه نقش جهان اتخاذ نشده ولی بیم آن می رود که با توجه به فعالیت کشتارگاه جدید شاهین شهر که در هفته دولت امسال افتتاح خواهد شد، مدیریت دامپزشکی استان به این نتیجه برسد که میدان دام خمینی شهر به این مرکز انتقال یابد چرا که مسوولین دامپزشکی استان در سال های گذشته بر ادامه کار مرکز خمینی شهر تاکید داشتند اما بر خلاف انتظارشان اصلاحات لازم صورت نگرفت.

مسوول بهداشت محيط: درصورت عدم توجه ميدان دام، اين مركز عامل تهديد سلامتي شهرستان خواهد بود

مسوول بهداشت محيط شهرستان نیز در اين رابطه به خبرنگار فرصت گفت: یکی از نقاط تهدیدکننده بهداشت شهرستان از نظر انتقال بيماري ها میدان دام است که وضعیت موجود آن عاملی تهدید کننده خصوصا برای سلامتی افراد شاغل در آن می باشد. وی انتقال میدان دام شهرستان را از جمله دغدغه های مهم کارگروه بهداشت شهرستان و مورد تاکید کارگروه استان اعلام کرد و گفت: از نظر مسؤولین بهداشتی هر گونه سرمایه گذاری برای رفع مشکلات بهداشتی این مکان در حفظ سلامتی جامعه و مردم و دست اندرکاران موثر خواهد بود.

محمدی در ادامه گفت: خمینی شهر یکی از بزرگترین میدان های دام کشور از لحاظ اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی را دارد و از حساسیت ویژه ای برخوردار است. امروز بیش از 50 درصد از گوشت مورد نیاز شهرهای استان اصفهان در خمینی شهر تامین و کشتار می شود و میدان دام خمینی شهر یکی از با سابقه ترین میادین دام استان وكشور است و لذا ساماندهی، اصلاح مشکلات بهداشتی آن نیاز به نگاه ویژه مسؤولین دارد.

مسؤول بهداشت محیط شهرستان افزود: وضعیت موجود میدان دام به لحاظ داخلی نیاز به بهسازی بهداشتی دارد و بايد از نظر کنترل ورود و خروج دام، ساخت سرویس بهداشتی جدید، محل استحمام کارکنان و افراد شاغل ساماندهی و بازسازی شود و محل استراحت و خوابگاه افراد شاغل در میدان نياز به نظارت بيشتري دارد، امروز شرایط بهداشتی و رفاهی و خدماتی میدان دام مطلوب نیست، و به لحاظ این که دام از سراسر کشور وارد این میدان می شود باید در کنترل ورود و خروج دام از میدان دقت و نظارت بیشتری شود تا هر دامي وارد اين ميدان نشود.

وی با اشاره شیوع بیماری مشترک بین انسان و دام گفت: از جمله مباحث مهم در میدان دام جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام است. محمدی خاطر نشان کرد: تاکنون مشکل خاصی در این رابطه مشاهده نشده است ولی به لحاظ ورود مستقیم دام از استان های دیگر، عدم کنترل و نظارت دام در میدان یک عامل تهدید کننده و زنگ خطری براي شهرستان محسوب می شود.

 

شهردار خمینی شهر: آمادگي مديريت ميدان دام را داريم

شهردار خميني شهر نیز از دیگر مسوولانی بود که در این رابطه با خبرنگار فرصت گفتگو کرد. وی از توجه برای فراهم آوردن کلیه امکانات مورد نیاز برای میدان دام در اراضی موجود خبر داد و خطاب به مسوولین میدان دام گفت: شهرداری توانایی پرداخت کامل هزینه طرح ساماندهی را ندارد و نمی تواند بودجه مناطق دیگر را در این مکان صرف کند و ساماندهی میدان دام نیاز به مشارکت خود اعضا و اتحادیه فروشندگان دام زنده دارد.

مهندس شرفا حفظ میدان دام را به لحاظ جایگاهش در استان و کشور از جمله اهداف شهرداری خواند و گفت: در بازدیدی که اخیرا به اتفاق مسؤولین از این مکان داشتیم، امور میان شبکه بهداشت، نیروی انتظامی و شهرداري تقسيم شد. وی افزود: در طراحی و مکان یابی جديد کلیه خدمات بهداشتی نظیر حمام، خوابگاه، محل ورود و خروج دام و تخلیه فضولات دیده شده و قابل اجراست. مهندس شرفا گفت: ما به افزایش تعامل با بخش خصوصی و همکاری كليه اعضای صنف و اتحاديه فروشندگان دام نیاز داریم. وی با تاکید بر اینکه میدان دام نياز به یک مدیریت مستقل دارد، آمادگی کامل شهرداری را برای قبول این مسووليت اعلام کرد.

 

مدير شبكه آب و فاضلاب: امكان اتصال فاضلاب ميدان دام به شبكه شهري وجود ندارد / بايد از دستگاه پكيج استفاده شود

مدير شبكه آب و فاضلاب شهرستان هم در گفتگو با فرصت با اشاره به مسافت طولانی و کوهستانی و همچنین هزینه بالای اجرای شبکه فاضلاب شهری، بهترین راه حل مشکل فاضلاب میدان دام را نصب سیستم پکیج به دلیل اینکه هزینه کمتری در بر خواهد داشت، دانست.

مهندس توکلی افزود: در حدود 4 سال قبل آب شرب میدان دام توسط شرکت آب و فاضلاب تامین می گردید که به لحاظ همجواری این منطقه با نقاط کوهستانی، اتصال این مکان به شبکه فاضلاب نیاز به سرمایه گذاری اعضا و اتحادیه فروشندگان دام داشت. وی افزود: با نصب سیستم تسویه و پکیج علاوه بر حل مشکلات بهداشتی و فاضلاب انسانی امکان استفاده از پسآب این دستگاه برای تامین آب کشاورزی زمين هاي اطراف نیز وجود دارد و مشکل فاضلاب میدان دام به راحتی قابل حل است.

وی هزینه ایجاد شبکه آب شرب کشتارگاه را در حدود 400 ميليون تومان اعلام کرد و گفت: اخيرا هزینه اين طرح به مسؤولین کشتارگاه اعلام شده ولی پیگیری های لازم برای اجرای آن صورت نگرفته است. توکلی در پایان از آمادگی کامل شرکت آب و فاضلاب شهرستان برای اتصال شبكه آب اين مركز به شبکه آب شهري خبر داد.

 

آماده هرگونه همكاري با مسوولين شهرستان براي احداث كشتارگاه و ميدان دام هستم

محمد امین مسموعی سرمایه گذار و دارنده مجوز احداث کشتارگاه صنعتي و میدان دام جدید شهرستان به خبرنگار ما گفت: در سال 87 به دنبال درخواست و فراخوان مدیر کل دامپزشکی استان برای قبول تقاضای احداث یک کشتارگاه در شهرستان خمینی شهر، برای اخذ مجوز و ساخت یک واحد جدید اعلام آمادگی نمودم. وی ادامه داد: با توجه به اینکه در شهرستان خمینی شهر زمین مناسب برای این طرح وجود نداشت، تنها زمینی که به دلیل برخورداری از شرایط لازم از نظر فاصله و مسافت، مورد موافقت مسؤولین مربوطه قرار گرفت، زمینی واقع در دره سياهچي در حاشيه جاده كمربندي بود، پس از تایید مسؤولین برای احداث کشتارگاه جدید و بازار دام صنعتی زمين مورد نظر خریداری شد.

مسموعی افزود: در سال هاي گذشته موافقت کلیه دستگاه های دولتی مثل سازمان دامپزشكي، شهرداری، محیط زیست ، بهداشت محيط و دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری، اداره راه، جهادكشاورزي شهرستان و اداره برق در این رابطه صادر شده است.

وی تنها علت عدم صدور مجوز را تغییر کاربری اراضی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: در صورت حل این مشکل امکان استفاده از تسهیلات بانکی با صدور سند مالکیت فراهم خواهد شد.

مسموعی با اشاره به سرمایه گذاری انجام شده توسط وی با مشارکت شرکت تعاونی مربوطه و همچنین با اشاره به مساحت زمین کشتارگاه -7 هزار و 500 متر مربع- و زمین میدان دام -35 هزار متر مربع- گفت: تاکنون بیش از 750 میلیون تومان بابت خريد هزينه نموده ام و این در حالي است كه براي ساخت یک کشتارگاه صنعتی و صنايع وابسته مثل صنايع بسته بندي گوشت، توليد محصولات كود حيواني و دامي، توليد پودر خون و بازار دام در حدود 4 میلیارد تومان هزینه نیاز است.

وی در ادامه گفت: به اتحادیه و صنف فروشندگان دام شهرستان براي مشارکت و سرمایه گذاری در ساخت كشتارگاه و بازار ميدان دام اعلام آمادگی نموده ام. با توجه به هزینه سنگین راه اندازی این طرح امكان تشكيل شرکت تعاونی براي ساخت کشتارگاه و میدان دام به صورت مشارکتی با مسوولين، سرمایه گذاران بومی و صاحبان مشاغل مربوطه در امر فروش دام وجود دارد.

 

مشكل مجوز زمين كشتارگاه جديد مشكل مالكيت زمين است

مهندس نريماني مدیر کل جهاد کشاورزی استان هم در رابطه با علت ممانعت سازمان جهاد کشاورزی استان برای صدور سند مالکیت و تغییر کاربری اراضی مورد تقاضا براي کشتارگاه جديد گفت: راه اندازی و احداث کشتارگاه باید طبق ضوابط سازمانی باشد، مشکل قانونی ايجاد شده در واگذاری و نقل و انتقال زمین كشتارگاه است كه منجر به عدم صدور مجوز لازم شده است. وی افزود: مالکیت اولیه زمین برای علوفه کاری و کشاورزی و به صورت اجاره ای بوده است که در صورت حل مشکل مالکیت توسط مالكين زمین، برای صدور مجوز هیچ مشکلی وجود ندارد. سازمان جهاد کشاورزی آمادگی کامل خود را برای احداث صنایع تبدیلی وابسته سازمان جهاد كشاورزي اعلام کرد و گفت: در این زمینه از متقاضیان حمایت خواهیم کرد.

 

آمادگي كامل براي ساماندهي ميدان دام را داريم

اعضای اتحادیه و صنف فروشندگان میدان دام نیز در خصوص مشکلات خود به خبرنگار فرصت گفتند: میدان دام و کشتارگاه نقش جهان فرصت خوبی برای اشتغال شهرستان است که در صورت عدم فعالیت آن تعداد زیادی از شاغلین در این بخش بیکار می شوند. یکی از اعضا با اشاره به بی پاسخ ماندن درخواست کمک از نماینده رییس جمهور برای حل مشکلات این میدان در حدود 3 سال پیش گفت: تعدادی از شاغلین در اين بخش چه داخل و چه خارج از شهرستان به دنبال پلمپ غیرقانونی میدان دام خمینی شهر هستند مثلا دامپزشکی به بعضی از مراکز اعلام کرده گوشت تولیدی خمیني شهر را برای مراکز خود خریداری نکنند.

عموسلطانی آمادگی کامل خود را براي ساماندهی میدان دام اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در میدان دام بیش از 30 غرفه فروش دام وجود دارد و در هر غرفه 7 نفر مشغول به کار می باشند و اگر مشاغل وابسته مثل رانندگان ماشین های حمل دام و ... را هم به آن اضافه کنیم، افراد بیشماری از این راه امرار معاش می کنند.

وی در پاسخ سوال خبرنگار فرصت مبنی بر مشکلات بهداشتی میدان دام گفت: در حدود 3 سال قبل طرح ساماندهی میدان از طرف شبکه بهداشت اعلام شد و ما با ممانعت از فروش مواد غذایی در میدان دام، اتصال شبکه آب میدان دام به آب شهری با همکاری فرمانداری و شرکت آب فاضلاب اقدامات لازم را در این راستا انجام دادیم. عموسلطانی با اعلام آمادگی براي حل مشکل فاضلاب میدان دام گفت: در حال حاضر فاضلاب شهری نداریم و فاضلاب انسانی میدان دام به داخل چاه ریخته می شود.

وی افزود: سم پاشی میدان دام، جلوگیری از کشتار دام در داخل میدان و استقرار نماینده دائم دامپزشكي از جمله درخواست های دامپزشکی به عنوان ناظر اصلی و متولی نظارت بر میدان دام از ما بوده که تا کنون انجام شده است. عموسلطانی با اشاره به اینکه تا کنون براي حل مشکلات حمل زباله با شهرداری همکاری داشته اند، گفت: درخواست ما از شهرداری آسفالت جاده میدان دام است. وی همچنین افزود: کلیه دام وارد شده با مجوز و توسط ناظر دامپزشکی نظارت می شود و ما اجازه ورود دام قاچاق را نمی دهیم و تا کنون با مشکلی در این زمینه برخورد نکرده ایم.

 

مشكل تصفیه خانه كشتارگاه حل شد

مدیر کشتارگاه نقش جهان هم به خبرنگار فرصت گفت: یکی از مشکلات وارد شده توسط مسؤولین شهرستان به ما نصب و ساخت تصفیه خانه فاضلاب بود. هم اكنون سیستم تصفیه خانه فعال شده و در حال کار است.

مهدی محققیان افزود: پس از تایید عملکرد تصفیه خانه کشتارگاه توسط محیط زیست، آلاینده بودن کشتارگاه رفع خواهد شد. وی با بیان اینکه در این رابطه حدود 300 میلیون تومان هزینه شده است افزود: در گذشته دستگاه نصب به علت ایرانی بودن جوابگو نبود و با تغییر دستگاه و استفاده از دستگاه خارجی تصفیه خانه جوابگو می باشد و اکنون، بوی بد نامطبوع گذشته در کشتارگاه احساس نمی شود.

وی افزود: برای دریافت پروانه صنعتی و بهداشتی کشتارگاه در شرف اخذ مجوز هستیم و اقدامات لازم انجام شده است. وی با بیان اینکه در اين مركز روزانه به صورت مستقیم و غیر مستقیم 700 از قصابان سلاخان، کارگران و شرکت های فرآورده های گوشتی در این کشتارگاه مشغول هستند از مسؤلین شهرستان به دلیل همکاری و حمایتی که از مسؤولین کشتارگاه انجام دادند تشکر کرد.

مسئولين براي پرداخت غرامت لاشه هاي بيمار به ما كمك كنند

مسؤول فنی و بهداشتی کشتارگاه نیز با اشاره به یکی از مشکلاتی که در کشتارگاه وجود دارد گفت: در گذشته به ازای معدوم نمودن و ضبط هر لاشه دام بیمار مبلغی توسط دستگاه های دولتی به عنوان غرامت پرداخت می شد ولی امروز این پرداخت غرامت حذف شده است و به این دلیل خسارت مالی سنگینی به قصابان وارد می شود.

دکتر ابراهیم خدارحمی افزود: درخواست ما از مسؤولین جهاد كشاورزي اجراي راهکار مناسب برای پرداخت غرامت به قصابان و مالکین دام بابت لاشه دام هاي بيمار و معيوب توسط سازمان جهاد کشاورزی و يا شرکت های بیمه است.

وی افزود: عدم پرداخت غرامت لاشه هاي بيمار باعث تشویق قصابان به ذبح و کشتار غیر مجاز در باغات و اماکن غیر مجاز و خارج از کشتارگاه می شود و پرداخت غرامت مساوی است با تشویق مردم و قصابان براي کشتار مجاز و زیر نظر دامپزشکی.

مسؤول فنی و بهداشتی کشتارگاه افزود: با نظارتی که توسط مسئولین دامپزشکی در کشتارگاه انجام می شود به طور متوسط روزانه 4 الی 5 لاشه بیمار و مشکوک به بیماری های مشترک بین انسان و دام ضبط و معدوم و از چرخه مصرف خارج می شود که هر لاشه بيمار بین 300 الی 400 هزار تومان خسارت به قصاب وارد می کند و همین امر مشکلاتی بین ناظرین دامپزشکی و افراد ذینفع و مالک لاشه به وجود می آورد.

دکتر ابراهیم خدارحمی با بیان اینکه در گذشته پرداخت غرامت باعث تسهیل در امر نظارت ما می شد افزود: ولی امروز به دلیل این خسارات مالی امر نظارت ما دچار چالش شده است و پیشنهاد ما این است که براي حل این مشکل یکی از شرکت های بیمه وارد عمل شود تا از خسارات به قصابان و مالکین جلوگیری شود چرا که بیمه نمودن کشتار دام باعث تشویق قصاب برای کشتار مجاز خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون نحوه تضمین سلامت گوشت خارج شده از کشتارگاه نقش جهان گفت: گوشت های تحت نظارت بازرسین بهداشتی تحت معاینه و بازرسی كامل قرار می گیرد و کاملا بهداشتی هستند مردم با خیال راحت مي توانند از اين گوشت استفاده کنند، مردم از استفاده گوشت و لاشه هایي که دارای برچسب نظارت و مهر نظارت و تایید نمي باشد خودداری کنند و به دامپزشکی شهرستان این موضوع را اطلاع دهند.

وی برای افزايش اطمینان خاطر مردم افزود: هم اکنون 9 نفر از ناظرین و بازرسین بهداشتی در کشتارگاه نقش جهان به وظیفه خود براي خروج گوشت سالم از كشتارگاه با جديت تمام عمل می کنند، گوشت نظارت شده توسط ما کاملا سالم و بهداشتی است و بدون حضور ناظرين دامپزشكي یا خارج از ساعات حضور بازرسین هیچ گونه کشتاری انجام نمی شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دام قاچاق و بدون تائيد وارد کشتارگاه می شود يا نه، گفت: وظیفه ما کنترل و نظارت بر گوشت خارج شده از کشتارگاه است و نظارت بر ورود دام باید از طریق مسؤولین دیگر انجام شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات میدان دام اين است كه به دلیل کمبود فضا و مکان، هر دام وارد شده از سراسر کشور نیاز به 24 ساعت استراحت دارد و دام خسته نبايد ذبح بشود ولی بعضا مشاهده شده اين كار انجام می شود و به دليل درخواست و تقاضای بالا براي کشتار، دام وارده شده به میدان، بعد دو الی سه ساعت دام به کشتارگاه ارسال می شود. کشتار سریع دام باعث پایین آمدن کیفیت گوشت آن می شود و لذا ورود و خروج سریع دام به میدان باعث کاهش نظارت بر روی دام می شود.

در صورت عدم توجه به ساماندهي ميدان دام وكشتارگاه احتمال خروج آن از شهرستان وجود دارد

رئیس اداره محيط زيست خميني شهر نيز دراين رابطه به خبرنگار فرصت گفت: در صورت عدم توجه مسئولين به ساماندهي ميدان دام و كشتارگاه احتمال خروج اين صنعت و انتقال امتياز آن از شهرستان وجود دارد، خميني شهر در توليد گوشت به عنوان يكي از مراكز مهم كشور و استان و اشتغال زا محسوب مي شود و جا دارد مسولين مربوطه در شهرستان براي حفظ اين جايگاه تلاش كنند. مهندس خادمي در خصوص آلايندگي زيست محيطي كشتارگاه نقش جهان گفت: آخرين وضعيت كشتارگاه مورد تائيد سازمان محيط زيست نبوده است البته باتوجه به اصلاحات انجام شده و نصب دستگاه فيتلر پرس روزانه بخش عمده اي از ضايعات كشتارگاه به صورت مجزا بازيافت و از شهرستان خارج مي شود و در آخرين بازديدي هم كه داشتيم از چاههاي فاضلاب اطراف كشتارگاه استفاده نشده بود، قبلا استفاده از اين چاهها آلاينده محسوب مي شد. اما در هر حال، هم اکنون اين مركز جزو مراكز آلاينده شهرستان محسوب مي شود و خروج از ليست آلايندگي و تائيد عملكرد سيستم تسويه خانه منوط به طي مراحل آزمايش جديد مي باشد كه نيتجه نهائي در آينده اعلام مي شود. وي خاطرنشان كرد: تا زماني كه كشتارگاه استاندارهاي لازم را رعايت نكند از ليست آلايندگي خارج نمي شود.

نظرات  

 
#3 0 001 08 شهریور 1391 ساعت 11:06
يه صلوات بفرست همه چي درست ميشه
نقل قول
 
 
#2 0 مهران 06 شهریور 1391 ساعت 14:02
تحقيق كنيد ببينيد ايا همه گفته هاي اين اقايان بخصوص شخص سرمايه گذار واقعيت دارد يا شمارا سر كار گذاشته
نقل قول
 
 
#1 +1 صاحب نظر 06 شهریور 1391 ساعت 06:49
عجب! اینم از کشتارگاهمون. تو این شهر چرا دست رو هر چی میذاری یه جاش می لنگه. مسولین بیدار شید داره دیر میشه.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید