امروزيكشنبه, 04 آبان 1399-- Sunday Oct 25 2020

ساعت 17:47:14

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

نیمی از دانش آموزان خمینی شهر در معرض آسیب های اسکلتی هستند
گزارش هشداردهنده فرصت درباره عوارض استفاده از کیف و کفش های نامناسب بر اندام جوانان و نوجوانان؛

نیمی از دانش آموزان خمینی شهر در معرض آسیب های اسکلتی هستند

شنبه, 23 شهریور 1392 ساعت 11:27 کدخبر :5973
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

شهریورماه که از راه می رسد، کم کم بوی ماه مهر و باز شدن مدارس می آید. حال و هوای شهر عوض می شود و پدر و مادرها برای خرید لوازم التحریر، کیف و کفش مناسب به همراه فرزندان خود از این مغازه به آن مغازه سرگردان هستند. خانواده ها برای خرید، معمولاً هم وضعیت اقتصادی خانواده را در نظر می گیرند و هم سلیقه فرزندانشان را و گویی آنچه فراموش شده سلامت فرزندانشان است.در سال های اخیر شاهدیم که متخصصین ارتوپد، فیزیو تراپ ها و رشته های دیگر به تاثیراتی که کیف و کفش نامناسب و نیمکت های غیراستاندارد در مبتلا شدن دانش آموزان به ناهنجاری های اسکلتی می گذارد، مرتباً هشدار می دهند. به همین منظور در این گزارش سعی کرده ایم به کمک متخصصین، خانواده ها را در خرید وسایل مناسب برای دانش آموزان یاری کنیم.

 

10 تا 15 هزار تومان تفاوت قیمت یک کیف
کیف هایی که برخی از فروشندگان ادعا می کنند آسیب کمتری نسبت به بقیه کیف ها به دنبال دارد 10 تا 15 هزار تومان گران تر است. یکی از فروشندگان می گوید: من به خانواده ها تو صیه می کنم برای فرزند خود خساست به خرج ندهند و بهترین کیف را تهیه کنند. این در حالی است که فروشنده دیگری معتقد است اگر تفاوتی بین کیف هست به دلیل جنس خارجی و ایرانی بودن است نه چیز دیگر.به سلیقه فرزندم کیف چرخ دار می خرم
مادری که به همراه فرزند خود برای خرید به فروشگاه آمده می گوید: بچه من تحمل این که یک کیف سنگین را در طول سال تحصیلی به دوش بکشد ندارد بنابراین من حاضرم تا دو برابر قیمت پول بدهم و برایش کیف چرخ دار بخرم تا بتواند آنرا هل دهد و در بزرگسالی مانند من آرزوی داشتن یک کمر سالم به دلش نماند.
مربی کانون حرکت های اصلاحی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار فرصت ناهنجاری های رایج در بین دانش آموزان خمینی شهر را به ترتیب "شانه نابرابر، زانوی پرانتزی و صافی کف پا" بیان می کند و می افزاید: در طول یک سال و نیمی که از شروع به کار کانون می گذرد 700 دانش آموزی را که به ما مراجعه کردند بررسی نمودیم. در بین این مراجعه کنندگان 70 درصد از دختران و 40 درصد از پسران مبتلا به نابرابری شانه بودند. خانم پذیرا نابرابری شانه را مشکلی دانست که اگر برطرف نشود می تواند منجر به افزایش انحنای ستون فقرات و عوارض جدی تر در بزرگسالی مانند آرتروز ستون فقرات و دیسک کمر و نازیبایی کمر شود. وی به نتایج تحقیق دیگری در این رابطه اشاره کرد و افزود: در بررسی بر روی دانش آموزان بیش از 10 مدرسه متوجه شدیم که 30 درصد مبتلا به زانوی پرانتزی، 40 درصد مبتلا به کف پای صاف و 50 درصد دچار افتادگی شانه و شانه نابرابر بودند.

 

کیف نامناسب مهمترین دلیل شانه نابرابر
پذیرا با اشاره به نتایج مشاهدات خود در کانون حرکت های اصلاحی می گوید: بعد از بررسی ها متوجه شدیم شانه نابرابر هیچ کدام از دانش آموزان مادرزادی نیست و مهم تر از آن این که بعد از این که دانش آموزان تحت تمرینات اصلاحی قرار گرفتند مشکل آنان رفع شد. این کارشناس حرکات اصلاحی با بیان این مطلب افزود: ارتباط شانه نابرابر با استفاده از کیف نامناسب بسیار جدی است به طوری که ما مشاهده کردیم همه دانش آموزان مبتلا به شانه نابرابر از کیف هایی که فقط یک بند داشت استفاده می کردند و یا کوله های خود را بر روی یک شانه حمل می نمودند.
البته بد نیست این نکته را هم ذکر کنیم که یکی دیگر از عوامل سنگینی کیف دانش آموزان به خاطر تعداد زیاد کتاب و دفترهایی است که هر روز باید حمل کنند و بهتر است مسئولان و معلمان در این رابطه چاره ای بیاندیشند.

طرح های ورزشی مفید و مضر آموزش وپرورش
ورزش های نامناسب نیز از دیگر عواملی است که می تواند به دانش آموزان آسیب وارد کند. به عنوان مثال 2 سال است که طرح آموزش طناب زنی برای دانش آموزان پایه چهارم اجباری شده است؛ طرحی که به نظر می رسد با شرایط امروز مدارس عوارضش بیش از فوایدش باشد. یکی دیگر از کارشناسان حرکات اصلاحی در این باره می گوید: مضرات اینکه دانش آموز بخواهد با کفش نامناسب در حیاط نامناسب مدرسه طناب زدن یاد بگیرد خیلی بیشتر از فواید آن است. ‏12:33 ب.ظمهدی رستمی در این زمینه می افزاید: بنابراین در اجرای این طرح بهتر است که به دانش آموزان فشاری وارد نشود. وی به طرح دو و میدانی که به تازگی برای پایه ششم ابتدایی اجباری شده، اشاره کرده و تأکید می کند: این طرح بسیار مفید و سازنده است زیرا در این برنامه دانش آموز با دویدن، پرتاب کردن و سایر حرکات پایه آشنا می شود و آن را به درستی انجام می دهد.

 

معاینه و مشاوره رایگان در کانون های اصلاحی آموزش وپرورش
معاینه و مشاوره در خصوص پیشگیری، شناسایی و اصلاح ناهنجاری های بدنی برای تمام شهروندان در کانون حرکت های اصلاحی آموزش و پرورش به طور رایگان انجام می شود. پذیرا با بیان این مطلب گفت: برای دانش آموزان دختر و پسر در هر سنی که باشند تمرینات اصلاحی نیز انجام می شود اما خانواده ها و سایر همشهریان می توانند فقط برای معاینه و مشاوره از خدمات این مرکز استفاده نمایند.

 

توصیه های کارشناسان به خانواده ها و مربیان
رستمی کارشناس ارشد حر کت های اصلاحی هم در گفتگو با خبرنگار سرویس سلامت فرصت به خانواده ها توصیه می کند که زنگ ورزش را یک زنگ بی اهمیت و صرفا برای وقت پر کردن به حساب نیاورند. وی می گوید: در سال های اخیر نیرو های تربیت بدنی توانایی وارد آموزش و پرورش شده اند که به بهترین شکل می توانند دانش آموزان را در جهت سلامتی هر چه بیشتر هدایت کنند. وی به تجربه خود در این رابطه در آموزشگاه ها اشاره کرد و افزود: من در یکی از کلاس های خود به دانش آموزان انتخاب و خرید یک جفت کفش مناسب را آموزش دادم و در پایان از آنها امتحان گرفتم و به خوبی دیدم تا چه اندازه این آموزش می تواند مفید باشد. صادقی دانشجوی دکترای حرکت های اصلاحی نیز به خانواده ها توصیه نمود: در موقع خرید لباس سعی کنند برای فرزند خود لباس مناسب انتخاب کنند زیرا اگر لباس تنگ باشد می تواند در دراز مدت درالگوی راه رفتن، نشستن و ایستادن اثر منفی بگذارد.

 

ضررهای ناآگاهی برخی از مربیان تربیت بدنی
ورزش همیشه از جانب کارشناسان به عنوان یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها توصیه می شود. با این حال اگر ورزش به طرز صحیح انجام نگیرد عوارضی را در پی خواهد داشت. مربی کانون حرکت های اصلاحی در این رابطه می گوید: طی تحقیقی متوجه شدیم که زانوی پرانتزی و گودی کمر در بین برخی از دانش آموزان شایع تر بود و بعد از پیگیری متوجه شدیم این دانش آموزان ورزش خاصی را انجام می دادند.
وی به دلایل این موضوع اشاره می کند و می افزاید: متاسفانه در بسیاری از باشگاه ها برخی از مربیان اصول اولیه تمرین را رعایت نمی کنند و در نتیجه کسانی که با این مربیان کار می کنند عوارض ورزش گریبانگیرشان می شود. رستمی تصریح کرد: خانواده ها هنگام ثبت نام فرزندانشان در باشگاه ها تحقیق کنند که مربی مربوطه تحصیلکرده رشته تربیت بدنی باشد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید