امروزدوشنبه, 31 شهريور 1399-- Monday Sep 21 2020

ساعت 04:33:36

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

گزارش فرصت پیرامون بیماری های شغلی؛

کارگران مشغول بیمار شدن اند

یکشنبه, 19 خرداد 1392 ساعت 08:05 کدخبر :5605
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : شاهین / رفیع پور

هر شغلی برای صاحب آن مزایایی به ارمغان می آورد: فوتبال برای فوتبالیست ها ثروت، بازیگری در سینما برای بازیگران شهرت، طبابت برای پزشکان اعتبار اجتماعی و محیط کار برای برخی از کارگران بیماری هایی به ارمغان می آورد که چه بسا با فاصله گرفتن کارگر از محیط کار عوارض بیماری تا پایان عمر همسفر زندگی کارگر است.روز جهانی کارگر را پشت سر گذاشتیم. به مناسبت این روز، بنابر وظیفه رسانه ای خود تلاش کردیم تا پیگیر یکی از مشکلات این قشر زحمت کش جامعه - بیماری های شغلی- باشیم. آن چه در ادامه می خوانید حاصل این تلاش است.

 

هیچ اطلاعی در زمینه بیماری های محیط کار نداریم!


" 10 سال است که کار می کنم تا حالا کسی نیامده در زمینه بیماری های محیط کار به ما آموزش بدهد و یا بازرسی بیاید و بپرسد چرا در این شرایط کار می کنید؟!" محمد کارگر 30 ساله ساختمانی است که با این تلخی صحبت می کند، او که در محل کارش با آلودگی صوتی و در شرایط کاملا ناایمن کار می کند این گونه ادامه می دهد: "من از حق و حقوق خودم در مورد بیماری های محیط کار و حتی حوادث کار آگاه نیستم و برایم مهم نیست که مطلع شوم، زیرا به فرض که از حق و حقوق خود مطلع شوم وقتی نمی توانم پیگیری کنم و حتی پیگیری آن سودی برای من ندارد دانستن آن چه فایده؟!"


فردی که دوست ندارد نامی از وی برده شود سرکارگر ساختمانی است و محمد یکی از کارگران اوست. این سرکارگر می گوید: "فقط می دانم حداقل چیزی که کارگر باید داشته باشد کلاه و کفش مناسب است و در مورد بیماری های محیط کاری که می تواند کارگران ساختمانی را مبتلا سازد هیچ اطلاعی ندارم." این سرکارگر می گوید: "تا جایی که من اطلاع دارم این مهندس ناظر است که باید پیگیر شرایط شغلی کارگر باشد. به طور طبیعی هیچ کارفرمایی دوست ندارد برای کارگر موقت اضافه هزینه کند در نتیجه به راحتی از سلامتی کارگر چشم پوشی می شود." جالب است که مدیر پروژه این ساختمان یکی از پزشکان مرفه شهر است که بسیاری از خانواده ها دوست دارند فرزندشان در آینده به چنین جایگاه اجتماعی و اقتصادی برسند.

عوارض بیماری تا پایان عمر همراه من است


آقای حاج هاشمی یکی دیگر از کارگرانی است که در اثر محیط کار ناسالم بیمار شده، وی که نقاش اتومبیل با 20 سال سابقه کار است اکنون مبتلا به بیماری ریوی است و از خس خس و سرفه های مکرر رنج می برد، او از 15 سالگی وارد این شغل شده و با این که در این مدت از ماسک دو فیلتر نیز استفاده می کرده، اکنون این بیماری به شدت او را آزار می دهد وی می گوید: "ماهی 15 هزار تومان هزینه درمان من است و با داشتن 3 فرزند کار دیگری نمی توانم انجام دهم و در این شرایط باید تا پایان عمر تنها عوارض بیماری را تحمل کنم."


فرد دیگری که از بیماری بدلیل شغلش رنج می برد باطری سازی است که مدتها این دکتر وآن دکتر رفته تا فهمیده سرب باعث بیماری اوست.
رضایی از دیگر کارگرانی است که سالهاست با بیماری که ناشی از محیط کار است دست و پنجه نرم می کند، او که کارگر شهرداری است زمانی که هنوز زباله های بیمارستانی تفکیک نمی شده، در موقع جمع آوری سرنگ از نایلون زباله ای به پایش فرو می رود و همان موقع کار به بیمارستان و اورژانس می کشد و مدتی بعد علایم بیماری در بدنش ظاهر می شود. و اکنون مدت هاست از آن رنج می برد.

 

روند شیوع بیماری های شغلی در کشور نگران کننده است


مدیر کل امور اجتماعی و شوراهای استانداری اصفهان در اولین همایش بیماری های شغلی در سال 1386 بیان داشت: "روند شیوع بیماری های شغلی در سطح کشور فاجعه است به گونه ای که از 270 میلیون حادثه غیرمرگبار گزارش شده از سوی مسؤولان کشوری 160 میلیون بیماری شغلی اعلام شده است." وی تصریح کرد: "کاهش بیماری های شغلی منافع اقتصادی کشور را به دنبال دارد." کارشناسان در این همایش معضلات را کمبود پزشک متخصص طب کار در صنایع و محیط کار، تشخیص ندادن ارتباط بیماری با محیط کار، پنهان کردن بیماری از سوی کارگر به دلیل ترس از بیکاری و اخراج شدن از کار اعلام کردند و افزودند دلایل مذکور سبب شده آمار واقعی مبتلایان دردسترس نباشد.

 

گفتگو با یک کارشناس ارشد بهداشت صنعتی و ایمنی کار


مهندس رضاخواه کارشناس ارشد بهداشت صنعتی و ایمنی کار که مدتها عضوکمیته تشخیص و بررسی بیماریهای شغلی استان بوده و اکنون کارشناس رسمی دادگستری در این موارد است، بیماری های عضلانی و اسکلتی و تنفسی وکاهش شنوایی و پوستی را از بیماری های شایع شغلی ناشی از عوامل زیان آور محیط کار می داند.
مدیر سابق بهداشت حرفه ای استان، اشکالات و موانع موجود در روند کنترل بیماریهای شغلی را اینگونه بیان می دارد:
1- پرداختن به امور حاشیه ای مثل برگزاری سمینارها و کلاس ها و دوره های کارآموزی برای کارشناسان خود (نه برای کارگران).
2- تغییر مستمر فرم های آماری و توسعه شرکت های خدماتی خصوصی طب کار آن هم برای انجام معاینات کارگر و اندازه گیری عوامل بیماری زا.
3- کنترل نکردن عوامل بیماری زا و زیان آور محیط کار که در نتیجه به دلیل بر طرف نشدن عامل، کارکنان مجددا در محیط کار معیوب وارد می شوند و اثرات عوامل اولیه به شکل سیکل معیوب تداوم می یابد و به آسیب پیشرفته منجر می شود.


4- انجام معاینات کارگری توسط شرکت های خصوصی بهداشتی و حرفه ای که امر نظارت وزارت بهداشت و درمان را کمرنگ کرده است. توجه باید معطوف به حذف عوامل زیان آور باشد اما بیماری های شغلی با این روش کاهش نمی یابد بلکه هزینه های زیادی را به کارگر (به دلیل بیماری) و به کارفرما به دلیل هزینه ها و پرداخت دیه ها و کاهش بازدهی کار وارد می کند.

 

سیل شکایات کارگران به مراجع قضایی


به گفته رضاخواه؛ "امروزه به دلیل اطلاع کارگران از بیماری های شغلی سیل شکایات به مراجع قانونی سرازیر شده و برای آسیب های مختلف در خواست دیه می کنند. کارشناسان سهم کارگر و کارفرما را تعیین و کارفرما را موظف به پرداخت دیه می نمایند." مهندس رضاخواه می گوید: "اشکال دیگر این است که پس از 23 سال که از تصویب قانون کار می گذرد هنوز دستورالعمل تبصره یک ماده 93 قانون کار نوشته نشده تا در صورتی که مشخص شود کارگری دچار بیماری شغلی شده با حفظ حقوق و مزایای به شغل دیگری در همان کارگاه و کارخانه گمارده شود."

 

چه باید کرد؟


عضو ارشد ایمنی و بهداشت کار صنایع کشور که خود سالها مدیر بهداشت حرفه ای استان بوده در زمینه بیماری های شغلی به خبرنگار ما می گوید: "این بیماری ها درمان قطعی ندارد بلکه باید جلوگیری شود، یعنی عوامل بیماری زا از محیط حذف گردد وگرنه شاهدکاهش بیماری ها نخواهیم بود." وی می افزاید: "راهکار این است که متولیان حفظ سلامت نیروی کار (بهداشت حرفه ای وزارت بهداشت) در چهارچوب وظایف مشخص شده، قانون کار عمل کنند وبا بازرسی های مستمر همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص تا تعقیب کارفرمای متخلف در مراجع قضایی اقدام نمایند. ازطرف دیگر آموزشهایی به کارفرمایان وکارگران داده شود تا آگاهی ها در این باره افزایش یابد و همه بدانند که بیماری شغلی تنها گریبان کارگر را نمی گیرد بلکه آثار زیانبار آن به کارفرما و اقتصاد و کل جامعه وارد خواهد شد."

 

به امید آینده بهتر


هدف از تهیه این گزارش توجه دادن عموم به یکی از مسائل در کمین جامعه کارگری است که راه مقابله با آن آشنایی کارگر و کارفرما با عوامل زیان آور محیط کار و اعمال نظارت دستگاههای متولی بر کارگاه ها و حذف عوامل زیان آور از محیط و معرفی متخلفین به مراجع قانونی است تا کل جامعه از آسیبهای بیشمار آن در امان بماند. امیدواریم در فرصتی دیگر گزارشی از بهداشت حرفه ای شهرستان و نقطه نظرات و اقدامات کارشناسان محترم آن واحد داشته باشیم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید