امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 20:19:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

90% نوزادان خمینی شهری با شیر مادر تغذیه میشوند

90% نوزادان خمینی شهری با شیر مادر تغذیه میشوند

دوشنبه, 21 مرداد 1392 ساعت 06:58 کدخبر :5877
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان

10تحصیلات عالیه ،آ رزو های بزرگ  ، ،تورم و گرانی ، و... منجر به افزایش حضور خانمها در محیط های تحصیلی و اداری شده و نتیجه آن هم نداشتن کارنا مه در خشان در زمینه فرزند پروری  از ما دران امروزی است  .  مرداد ماه ، روز جهانی شیر مادر نام گذاری شده است ،  به همین منا سیت گفت و گویی انجام داده ایم با یکی از ما ما های شهر _ خانم پزشکی – کسی که خود به دلیل شغلش نتوانسته است به اندازه کافی به فرزندانش شیر دهد وبا وجود  گذشت سالها از این موضوع هنوز با تاسف و اندوه از آن یاد می کند و می گوید : امکاناتی که امروز شاغلین رسمی دارند را ما ند ا شتیم ،در نتیجه با همه تلاشی که من کردم نتوانستم  بیش از  شش ماه به فرز ندانم شیر دهم .

 

به نظر شما چند در صد از نوزادان خمینی شهری ،با شیر مادر تغذیه می شوند ؟
 به جرات می توانم بگویم 90% از نوزادان خمینی شهری با شیر مادر تغذیه می شوند ، در صورتی که در کلان شهر ها ی مانند تهران ، به دلیل حضور بیشتر خانمها  در محیط های کاری  وتحصیلی  ودر نتیجه وقت کافی نداشتن مادران آمار  پا یین تر از این است .   

            
    
چه اقداماتی برای کمک به ما دران بار دار و شیر ده ، برای موفق تر شدن آنان در امر شیر دهی انجام می شود ؟

 در مراکز بهداشتی و بیمارستا نهای دوست دار مادر وکودک ، بیمارستان اشرفی و  مراکز خصوصی  ، برای مادران بار دار و شیر ده  ، کلاس های آموزشی  همراه با فیلم وسی دی  و در صورت مناسب بودن شرایط ، حتی به روش چهر ه به چهره تشکیل می شود .


به نظر شما روند تغذیه با شیر مادر در جامعه ما چگونه بوده است ؟
 یقینا تغذیه با شیر مادر افزایش قابل توجهی داشته است ، بعد از انقلاب با فرهنگسازی و آموزش های مناسب مادران امروزی خود بسیار مشتاق به شیر دادن به فرزندان خود هستند ، زیرا ضرورت این امر را به خوبی درک می کنند .       
اکنون ن در محیط های اجتماعی پررنک تر از قبل شده است برای حمایت از این مادران چه کارهای می که حضور زنا توان انجام داد ؟
 برای شاغلین رسمی ، شرایط بسیار بهتر از گذشته است ، اما باید شرایطی فراهم شود،   تا جمعیت ها  بتوانند به طور خود جوش  از مادران شیر ده  در هر شرایطی که هستند ،شاغل در بخش خصوصی ، مبتلا بودن به بیماری خاصی  و غیره حمایت های لازم را داشته با شند ، تا این ما دران نیز به راحتی بتوانند شیر دهی کامل و منا سبی داشته باشند

 

گزیده ترین فواید شیر مادر چیست ؟
1-    برقراری ارتباط عاطفی بین مادر و کودک
2-    شیر مادر،غذای سالم و گرم برای نوزاد  است
3-    تضمین ایمنی بدن نوزاد
4-    مقاوم تر شدن نوزاد در بزرگسالی نسبت به بسیاری از بیما ریها
5-    در مان عوارض بار داری                     

کلام پایانی ؟
امام صادق می فرمایند : زن در دوران بار داری و زایمان  و شیر دادن ،  اجر مجاهد را دارد و اگر در این زمان از دنیا برود برای او اجر شهید است  .     

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید