امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 00:06:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آشنايي با مراكز تاريخي و طبيعي خميني شهر

شنبه, 27 مهر 1392 ساعت 11:08 کدخبر :6151
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

 

خانه سرتیپ


خانه سرتیپ سدهی با بیش از یک قرن قدمت، بازگوکننده فرهنگ نیاکان ما و بیانگر جایگاه و حرمت خانواده در میان ایرانیان می باشد. معماری آن منطبق بر باورها و اعتقادات ماست، بطوریکه اهل خانه در آن احساس آرامش کنند و به دور از اِشراف همسایگان و تسلط چشم نامحرم زندگی کنند. این خانه به شکلی طراحی شده که علاوه بر صاحبخانه، میهمانان نیز در آن احساس آرامش کنند. تأمین روشنايی، گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر از طریق عوامل طبیعی همچون نور خورشید و جریان هوا بوده است. دیوانخانه محمدحسین خان امینی، معروف به خانه سرتیپ سدهی از بناهای دوران قاجار است و دارای تالار، حوضخانه، نارنجستان، اتاق های سه دری و پنج دری، چایخانه و برج مراقبت می باشد.


این بنای زیبا که از خشت خام و آجر ساخته شده، دارای تزئینات بسیار چشم نوازی است. تزئیناتی همچون گچبری، منبت کاری، آيینه کاری، پارچه هاي سقفی و پنجره هایی با شیشه های رنگی. این بنای باشکوه که سقف ایوان آن بر روی ستون های سنگی قرار گرفته است، دارای حجاری های ظریف و زیباست و شکل بیرونی آن شباهت انکارناپذیری با عمارت باغ ارم شیراز دارد.

 

خانه مجیر


خانه حاج ابوالحسن مجیر (تاجر معروف تنباکو) نیز با بافتی بیش از 120 سال از خانه ها و بناهای تاریخی این شهر کهن است. این خانه که به همت شهرداری در دست بازسازی است در آینده نزدیک، زیبایی و استحکام خود را بازخواهد یافت. این خانه قرار است موزه صنایع دستی شهر باشد.

 

کوه آتشگاه


در مسیر حرکت از اصفهان به خمینی شهر و در حد فاصل این دو شهرستان، اثری جاودان از معماری دوران باستان را می توان بر بالای کوهی نه چندان مرتفع مشاهده کرد که بیانگر قدمت این شهرستان می باشد.
آتشگاه برفراز کوه، یادگار آيین زرتشت و متعلق به دوران اردشیر بابکان می باشد. این اثر تاریخی، نشانگر هویت ملی و فرهنگی ماست.

 

مسجد ملاحیدر


در کنار مسیر آبی که آن را میانجوی می خوانند، مسجدی با معماری و حجاری های زیبا متعلق به دوره قاجار قرار دارد. شبستان عظیم این مسجد که بر ستون های سنگی بنا نهاده شده است نجواها و راز و نیازهای علمای پیشین مسجد، همچون آیات عظام ملاحیدر علی، حاج شیخ محمدحسین نجفی و حاج شیخ احمد فیاض را در سینه خود نهان دارد.

 

امام زاده سید نجم الدین


در جنوب غربی منطقه جوی آباد قدیم یکی از نوادگان امام سجاد به نام سیدنجم الدین بن محمد بن شرف الدین بن محمدحسین قرار دارد. سنگ قبر تاریخی موجود وفات آن بزرگوار را ماه شعبان سال 780 ه . ق نشان می دهد. گنبد اولیه این بنا مربوط به دوران صفوی بوده که در طول سال های متمادی بارها مرمت گردیده است. این گنبد پس از چندی جای خود را به گنبد فعلی داد.

 

امام زاده سیدمحمد


شهروندان و مسافران این شهر و آنان که به خاندان امامت ارادتی دارند، زیارت مرقد امامزاده سیدمحمد ابن زید (از نوادگان چهارمین امام شیعیان) را فراموش نمی کنند. مزار پاک این امامزاده در شمال شرقی خمینی شهر در دامنه کوهی بلند است و با داشتن امکاناتی مناسب، پذیرای مشتاقان اهل بيت از شهرهای دور و نزدیک می باشد.

 

مسجد آعلی اکبر گاردر


در کنار گاردر و چنارهای سر به فلک کشیده، در محله ای به همین نام، هنر گره چینی، مقرنس کاری و کاشیکاری معلی بر روی در و دیوار مسجدی 140 ساله به نام آ علی اکبر (هنرمند و تاجر بزرگ عهد قاجار) را می توان دید. این مسجد با چهار ایوان عظیم به سبک مساجد دوره قاجار بنا گردیده است.

 

مسجد جامع خوزان


مسجد جامع محله خوزان، از بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان است که دارای پیشینه ای هفتصدساله می باشد. این مسجد کهن که هنوز هم ارزش های معماری و زیبايی های در و دیوارو فضای معنوی خود را حفظ کرده، به سبک مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. بر روی این اثر معماری پربها در دوران صفوی، تغییرات زیادی انجام گرفته و قسمت هايی به آن افزوده شده است. از آن جمله می توان به مناره و گلدسته و ایوان جنوبی آن اشاره کرد. نقش های تزيینی با نقوش گل و بوته و اسلیمی های زیبا در زیر و نیم طاقی های ایوان اصلی صحن نیز از دیگر مواردی است که به آن اضافه شده است. این مسجد یک بار دیگر دستخوش تغییرات در معماری خود شده است، در این مرحله بیت الشتاء یا شبستان زمستانی در ضلع غربی آن گسترش یافت و تزيیناتی همچون مقرنس کاری، گچبری، تزئینات کاشی کاری و ستون های تراشیده شده به آن افزوده شد.

 

مسجد جامع فروشان


در میانه دوشنبه بازار، مسجدی با گنبدی زیبا و استوار، نهاده بر چهار ستون سنگی بلند همراه با ورق های جانبی و محرابی با مقرنس های چشم-نواز وجود دارد.
کتیبه های نوشته شده بر ستون های سنگی، حکایت بیش از 200 سال عمر مسجد را روایت می کند و در و ایوان آن گواه خاطرات شیرین مبارزه نمازگزاران به امامت آیت ا... سیدعلی امامی با فرقه گرایی و بهائیت است. آرامگاه این مرد مبارز و فرهیخته در این مسجد می باشد.


***


بافت طبیعی خمینی شهر


از بلوار دانشجو در شمال شهر كنار منظريه كه بگذري و از روي پل موجود بر جاده كمربندي که مستقيم از كنار دانشگاه آزاد جلو بروي به دشت وسيعي ميرسي كه زماني قرار بود قبرستان عمومي شهر شود و اكنون قسمتي از آن، شهرك صنعتي شده است. در اطراف اين دشت كه در زمستانها هنگام بارش برف و اوايل بهار بسی زيباست چند مكان طبيعي وجود دارد.


1- آبشار و چشمه لاوه:


وارد اين دشت كه شدي بطرف دست راست از طريق جاده كمربندي در حال احداث و يا راههاي خاكي موازي، دو سه كيلومتري كه رفتي سمت چپ خود يك بريدگي مي بيني كه اگر شانس بياوري و بارندگي شده باشد آبشار آن از  دور قابل دیدن است. اين منطقه؛ آبشار و چشمه لاوه ناميده مي شود، اگر آب باشد مي تواني همان پايين آبشار و كنار مسير آب، يك روز را سپري كني و اگر هم كمي از كوه كنار آبشار بالا رفته و به بالای آبشار برسي و در مسير آب حركت كني شاهد چشمه ها، مناظر زيبا، حوضچه ها و گياهانی خواهی بود در حالیکه اصلاً فكرش را نمي كردي در نزديكي خانه ات چنين طبيعتي باشد. تا هر جا حال داشتي در مسير آب مي تواني پيش بروي.

 

2- چشمه و آبشار هورموده:


در دشت مذکور، اگر مسير آسفالت را طي كني و به سمت چپ بروي، از گردنه كوچكي كه مقابل چشم مشخص است و خاكي است عبور كني و مقداري جاده خاكي را طي كني و از مسيري كه در سمت راست به طرف كوه مي روي وارد شوي، به يك دو راهي مي رسی كه هم سمت در راست و هم در مسیر مستقيم چشمه وجود دارد و چشمه و آبشار مسیر مستقيم آن ديدني تر است كه در سر آن چند چشمه و آبشار و گياهان زيبا و دشت سبز وجود دارد و تمامي طول سال چشمه آن آب دارد.


3- خرم دره:


در دشت مذكور وقتي وارد شده و مستقيم در مسير آسفالت به سمت گردنه خاكي رفتي، به دست چپ به سمت كارخانه آسفالت موجود در منطقه كه بروي، ورودي كارخانه، خودرویت را پارك می كني و از مسيري كه در دامن كوه مقابل مشخص است عبور می كني و به بالاي آن می رسي و سپس سرازير می شوي. مناظر زيبائي از طبیعت كه شامل چشمه آبشارهاي كوچك و گل و گياههاي وحشي است خواهی ديد كه به

 

4- چشمه لادر


اين چشمه و آبشار كه در كنار جاده كمربندي در جاده اصلي بعد از دانشگاه آزاد وجود دارد بدليل اينكه شهرداري جاده آنرا مناسب كرده و سكوهايی براي اسكان ساخته و تأسيساتی در آن ايجاد كرده است قابل دسترس مي باشد و امكان گذراندن روزي ساكت و آرام و دل نشين در آن وجود دارد، اگر كمي همت كني مي تواني به بالاي سر آبشار رفته و در مسير آن به مناظر زيبائي از طبيعت شامل چشمه، آبشار، حوضچه، گياهان زيبا و پرندگان و صداي دلنشين آنها دسترسي پيدا كني. البته وقتي وارد پاركينگ چشمه لادر شدي سمت چپ هم چشمه ديگري وجود دارد.

اسامی تعدادی از مشاهیر

ماه فرخی (ادیب و مورخ قرن ششم)، سینا و عبدالحق(شاعران عهد صفوی)، سروش و شیوا (شاعران عهد قاجار)، پروفسور میردامادی(پدر علم سرم شناسی ایران)...در گذر از اين ديار؛ بناهاي تارآیت ا... علامه سیدعلی نقی فیض الاسلام (شارح نامی نهج البلاغه)، آیت ا... سید محمدباقر درچه ای (مرجع تقلید و متقدم در علوم اسلامی)، آیت ا... اشرفی(چهارمین شهید محراب)، آیت ا... احمدی (امام جمعه فقید و از مبارزین بنام انقلاب) و بیش از 2000 شهید و دهها سردار شهید چون مؤذنی، اعتصامی، عسکری فر، موسوی، پناهی و عموشاهی

اماکن

خانه سرتيپ سدهي، خانه مجیر، کوه آتشگاه، مسجد ملاحیدر، امام زاده سید نجم الدین، امام زاده سید محمد، مسجد آعلی اکبر گاردر، برج های کبوترخانه، چشم اندازهای طبیعی، مسجد جامع خوزان، مسجد جامع فروشان، خانه های قدیمی مربوط به عصر قاجار، مساجد، امامزاده ها، چشمه لادر، بام سبز و باغهای وسيع میوه 

نکته

 درقسمت مطالب دسته بندی شده  دربخش تاریخچه  پیشینه   رشه اسامی وتاریخ وقایع شهرستان جمع اوری شده است ودربخش آثار تاریخی و جاذبه ها بناهای تاریخی شهرستان ومناطق دیدنی آن معرفی شده است  ودر بخش مشاهیرزندگینامه آنها در دسترس می باشد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید