امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 22:25:57

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

افتتاح خانه تاريخی سرتيپ سدهی

سه شنبه, 07 آبان 1392 ساعت 09:27 کدخبر :6189
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سرویس خبر / طاهره خونساری
ساعت 3 بعدازظهر روز 12 بهمن، همزمان با آغاز ایام الله دهه مبارک فجر، در خانه تاریخی سرتيپ سدهي غوغايي برپا بود.

بسیاری از مسئولان ارشد شهرستان و قشرهای مختلف مردم گردهم آمده بودند تا موزه شهرستان تاریخی خمینی شهر را در این خانه تاریخی افتتاح کنند. فرماندار، شهردار، فرمانده نيروي انتظامي، اعضاي شوراي شهر، شهرداران مناطق مختلف، معتمدين محلي و... به همراه اعضاي خاندان اميني سدهي و مردم از جمله افرادي بودند كه در این مراسم حاضر بودند.
مراسم با قرائت قرآن، پخش سرود ملي کشور و خوش آمدگويي مجري آغاز شد. اولين سخنران اين مراسم مهندس پوركاظم شهردار شهر بود. وي در سخنان خود ضمن تبريك ايام ا... دهه فجر، گزارشي از 9 سال تلاش مسئولان براي احيای خانه تاریخی سرتيپ سدهی را به مردم ارائه کرد. پورکاظم در این باره گفت: از اواخر سال 87 با همکاری اعضاي خاندان اميني سدهي و سازمان ميراث فرهنگی اصفهان جهت تملك این خانه اقدام كرديم. وی با تشکر از اعضای خانواده سرتیپ سدهی گفت: در اين راستا 6 نفر از اعضاي خاندان مزبور كه شامل 2 مرد و 4 زن بودند سهم الارث خود را به شهرداري هديه كردند و بقيه وراث هزينه آن را دريافت كردند. وی افزود: اوايل به نظر مي رسيد كه خانه قابل بازسازي نيست، چون آسيب فراواني خورده بود و بعضي جاهاي آن بكلي خراب بود ولی با توجه و همت بالاي دوستان در شهرداري، عملیات بازسازي آغاز شد، البته در ابتدا به دليل مراحل اداري ثبت اثر، روند كار به كندي صورت مي گرفت. پورکاظم ادامه داد: آذرماه 86 كه مسؤوليت بر عهده ما گذاشته شد، اينجا تلي از خاك بود و به مرمت اهل فن نياز داشت که با همکاری همه بخش هاي شهرداري اعم از معاونت عمراني، مالي، شهرداري منطقه2، آتش نشاني و... و با همفكري ميراث فرهنگي اصفهان قرار بر اين شدكه اين بَنا به صورت موزه مردم شناسي درآيد. شهردار در ادامه به روند احیای این خانه تاریخ اشاره کرد و افزود: اولين مراحل، تكميل تأسيسات و مرمت بنا بود كه با تكميل تأسيسات مكانيكي و برق؛ مرمت سقف ها و ديوارها، كف سازي ها، ستون ها، ساخت درب هاي تخريب شده، رنگ آميزي، طراحي و اجراي سيستم روشنائي و صوتي، اجراي دوربين هاي مدار بسته و... انجام شد. در اواخر سال 87 از طرف صدا و سيما درخواست كردند كه براي ساخت سریالی 28 قسمتي به نام مردان تاريخ ساز كه در مورد ائمه (ع) بود از اين مكان استفاده کنند و لذا با توافقي كه بين شهرداري و ميراث صورت گرفت به آنها اجازه داده شد و بخشی از این پروژه با عنوان «سايه برخورشيد» در جشنواره فيلم فجر در حال اكران است.
پورکاظم در خصوص هزینه های صرف شده برای بازسازی این خانه و احداث موزه مردم شناسی شهرتسان در آن گفت: تاكنون 600 ميليون تومان هزينه شده كه بيشتر آن در خلال سال هاي 80 تا 88 بوده است. وی افزود: در سال 87 توسط شهرداری مبلغ 130 ميليون تومان و توسط میراث فرهنگی استان مبلغ 30 تا40 ميليون هزينه شده و برای سال 88، سازمان ميراث مبلغ 40 ميليون تومان را تقبل كرده بود كه تاكنون 20 ميليون آن پرداخت شده و شهرداري هم در سالجاری 20 ميليون تومان سرمايه گذاري كرده است.
وی در خصوص مشخصات این خانه تاریخی گفت: اين مجموعه داراي 7 خانه تاريخي است كه هم اكنون 2 خانه در تملك شهرداري است و اميدواريم با تملك بقيه خانه ها بتوانيم مجموعه ای ديدني را در شهر فراهم کنیم.
وی در توصیف روند ایجاد موزه مردم شناسی در این محل هم گفت: اشياء موزه توسط مردم بصورت فروش، امانت یا اهداء در اختيار مجموعه قرار داده شده است و باز هم از همشهريان عزيز دعوت می کنیم با اهداء اقلام تاريخي خود، ما را در غني كردن موزه ياري کنند.
وی ابراز امیدواری کرد در سالروز تولد پيامبر اكرم (ص) پروژه های تاریخی ديگر از جمله خانه تاريخي مجير واقع در محله اندان كه 85 درصد مرمت آن به پايان رسيده به عنوان نمايشگاه صنايع دستي و برج كبوتر خانه دستگرد كه مقداري از نورپردازي آن باقي مانده افتتاح شود تا بتوانيم براي ايام نوروز با اين سه اثر و مكان هاي ديگري كه در شهر وجود دارد، ميزبان مسافران نوروزي باشيم.
پورکاظم در پایان برنامه هاي آينده شهرداری را براي مرمت و بازسازي بناهاي تاريخي خميني شهر بدين شرح تشریح کرد:
مرمت و بازسازي عصارخانه، مرمت و بازسازي حمام شمس آباد، مرمت و بازسازي حمام سرتيپ، مرمت و بازسازي برج كبوترخانه جوي آباد.
پس از گزارش شهردار، دو تن از اعضاي خانواده سرتيپ (دكتر امين مظفر اميني سدهي و دكتر امير احمد اميني سدهي) به تشريح فعاليت هاي صورت گرفته پرداخته و خرسندي خود را از اينكه اين اثر بعنوان موزه شهرستان در نظر گرفته شد ابراز داشتند.
در پايان از اعضاي خاندان سرتيپ كه ملك خود را اهدا كرده بودند و نیز دست اندرکاران فعال مرمت و بازسازي این خانه تاریخی با اهداء لوح از طرف فرمانداري و شهرداري تجليل به عمل آمد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید