امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 01:22:00

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

روستاها و محلات خمینی‌شهر که نام‌های باستانی خود را حفظ کرده‌اند؛

اندان

پنجشنبه, 06 مرداد 1390 ساعت 09:14 کدخبر :1968
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول صرامی (سروش)

به موجب اطلاعات تاريخي در كتاب «هرودوت»، منطقه اصفهان مسكن قبايل مادهاي ايراني‌نژاد موسوم به پارتاكنيان بوده است.

(1) يكي از طوايف اوليه آريايي كه در حدود قرن هشتم قبل از ميلاد پس از شكست از سارگن در نواحي مختلف فلات ايران پراكنده شدند(2)، «اندو»ها بودند، در ناحيه بخارا و نيز دارابگرد روستاهايي به نام «اندوان» بوده است.(3و4) ساكنان اوليه «انديه» فلزكاران ماهري بودند كه مهم‌ترين شاهكار هنري آنان جام «مارليك» بود.(5)

 

يكي از دلايلي كه باعث شد نگارنده به تحقيق درخصوص تاريخ خميني‌شهر بپردازم اين بود كه متأسفانه مردم منطقه و حتي يكي از فرهنگيان در كلاس درس هنرستان شهيد رجايي، اندآن را به صورت توهين‌آميز به هم معرفي مي‌كردند. با ذكر اين مقدمه كوتاه به سراغ وجه تسميه يكي ديگر از آبادي‌هاي كهن در ناحيه سده اصفهان  مي‌رويم.

اندآن (Andoān)

نگارنده معتقد است «اندا»(Andā) براساس زبان گرگويه به معناي جايگاه تقسيم كردن آب قنات است. پس اندآن يعني جايگاه بخش كردن  آب كاريز(6). بنابر قول پيش‌كسوتان فرهنگي، اندآن ر قديم داراي قناتي  پر آب بود كه از حوالي نجف‌آباد سرچشمه مي‌گرفت ولي پس از اين‌كه در ناحيه گلشهر و كوشك، چاه‌هاي عميق و نيمه‌عميق آن به كار افتاد، آب قنات اندآن خشكيد.(7)

استاد جمشيد جنتي مي‌گويد: واحد اندازه‌گيري مساحت زمين در اندآن و خوزان «جريب‌رسم» بود و آن درحدود 630 متر است كه با يك پنگ آب قنات مشروب مي‌شد. در قديم هر واحد زماني قنات را يك طاق مي‌ناميدند و طاق را به «دانگ» و در خوزان به «جنخانه» تقسيم مي‌كردند. اهالي اندآن مردماني كوشا و آرام بودند. محمدمهدي بن محمدرضا الاصفهاني در كتاب خود مي‌نويسد: ‹‹اهالي سده، سلطان محمود و امان‌ا... خان سردار او را به‌سختي شكست دادند و جمع كثيري از آنان را به هلاكت رساندند. اهالي اندآن، هرستان و خوزان تهاجم بعدي محمود افغان را كه با شش‌هزار نفر قصد انتقام از ايشان را داشتند، در باغات و در عقب ديوارهاي اندآن متوقف كرده و تعدادي از آنان را كشتند.››

طاهر بن ابراهيم حكايت مي‌كند كه زماني حاكم اصفهان استاد ابوالحسن علي اندآني بود، جواني جوياي نام، از والي اصفهان درخواست مكتوب نمود كه در ازاي «مستزاد پنج هزار درهم بر استدراك و خراج ماربانان» حكمراني ماربين را به وي واگذارد. ابوالحسن اندآني در جواب گفت: ‹‹ با خود چه انديشيده‌اي؟ تو فكر مي‌كني كه من حاضرم «ديهي»(سده) كه مادر ولايت است، خراب گردانم و با پنج هزار درهم بي‌حاصل تو پنج هزار دينار غله و محصول آن را بفروشم. پس دستور داد كه جوان مذكور را واژگونه بر گاوي نشاندند و در ميان شهر گردانيدند تا عبرت غمازان و مفسدان باشد.›› ابوعبدا... اندآني استاد علم نحو و اعراب در قرن چهارم هجري قمري از رجال تاريخي اين مكان است.

پي‌نوشت:

1- فره‌وشي، بهرام: ايوانويج، ص28

2- R.F: Harpper: Assyrian and babylonian… P466

3- رنجبر، احمد: خراسان بزرگ، ص274

4- ابن خرداد به: المسالك و الممالك، ص36

5- M.Diakonoff, Media, The combridge history of IranII... P.80

6- صرامي، رسول: سده در گذز زمان، ص85 (جهت اطلاع از قلاع اندآن به همين كتاب رجوع شود)

7- ديار كهن خميني‌شهر، ص102

8- محمدرضا الاصفهاني، محمدمهدي: نصف جهان

9- محاسن اصفهان، صص94 و 95

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#8 +2 میهمان 09 مرداد 1393 ساعت 05:36
بنام خدا
از ته قلب؛از ته قلب؛از ته قلب:
مرگ و آتش دوزخ بر اسرائیل خونخوار ؛مرگ و آتش دوزخ بر مدافعان اسرائیل و مردم اسرائیل خونخوار؛مرگ و آتش دوزخ بر آمریکای جنایتکار جانی؛ مرگ و آتش دوزخ بر داعش و حامیان جانی اش(اسرائیل و اعراب)
مرگ و آتش دوزخ بر اعراب صهیونیست خوک صفت بی غیرت عرب و...
.............................................
از ته قلب؛از ته قلب؛از ته قلب:
سلام و درود خدا بر ناجی و آخرین ذخیره الهی(عج)؛سلام و درود خدا بر نایب برحق مولای مظلوم سید و رهبر ما وبزرگترین آزاده جهان؛سلام و درود خدا بر فلسطین و فلسطینی آزاده؛سلام و درود خدا بر مقاومت فلسطین؛سلام و درود خدا بر پدران و مادران و کودکان شهید فلسطین؛ سلام و درود خدا بر ایران و ایرانی مدافع مظلوم؛سلام و درود خدا بر آزاه و آزادگان جهان؛و ...
نقل قول
 
 
#7 +7 خسته 31 خرداد 1393 ساعت 12:19
در یک کلام" سلام بر شهیدان اندان"
نقل قول
 
 
#6 -2 karimi 01 مرداد 1392 ساعت 18:59
اول اينكه جريب در اندان 750متر است نه 630متر دوم اينكه اندان مردم خوب و زحمت كشي دارد
نقل قول
 
 
#5 -4 ربط 08 اسفند 1391 ساعت 14:52
وخی عمو جانم.....تو که چیزی از اندون نمیدونی چیزی نگو و جو رو خراب نکن
نقل قول
 
 
#4 0 جمشید 29 دی 1391 ساعت 17:41
اقای سروش کارشناس ارشد تاریخ . زحمات شماجهت نگارش کتاب دیارکهن سده قابل تقدیر است
نقل قول
 
 
#3 +3 شهروند 22 مرداد 1390 ساعت 00:23
نام قبلی اندان انزان بوده که اولین نام اصفهان می باشد.به نقل از کتاب جغرافیای اصفهان
نقل قول
 
 
#2 +2 يك انتقاد 12 مرداد 1390 ساعت 12:34
به نظر مي آيد نگارنده اين متن خود نيز دچار مشكل شده باشد .آخر اين چه استدلال توهين آميزي است كه بله من جايي شنيدم كه فردي درباره اين محله خوب شهرمان بد مي گويد و اين انگيزه شد براي من كه در اين مورد تحقيق كنم . اصولا چه لزومي داشت اين مقدمه بيجا در ابتداي اين متن بيايد . واقعا شرم آور است حتي دوستي هايتان هم مثل دوستي خاله خرسه است .
نقل قول
 
 
#1 0 جنگجوي وطن 08 مرداد 1390 ساعت 11:03
اول اينكه جريب در اندان 777 متر است نه 630متر دوم اينكه اندان مردم خوب و زحمت كشي دارn
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید