امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 16:41:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

بقعه مير محمد اشرف

بقعه مير محمد اشرف

دوشنبه, 06 شهریور 1391 ساعت 08:03 کدخبر :4451
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول صرامی
آثار تاریخی خمینی شهر

مير محمد اشرف

فرزند زين العابدين بن عبدالله بن­محمد علوي، سر سلسله سادات علوي عاملي است كه مقيم جبل عامل بوده، ظاهراً در نجف تحصيل كرده و از شاگردان محقق كركي بوده است. وي يكي از دختران كركي را به همسري گرفت. وي از اين همسر، سيد احمد علوي عاملي ( متوفاي پس از سال 1054 و پيش از 1060) پسر خاله و داماد سيد محمد باقر ميردامادي و يكي از برجسته ترين شاگردان اوست كه تقريباً در تمام عمر علمي ­اش دلداده آثار ميرداماد بوده است و فرزند شاخص سيد احمدميرزا عبدالحسيب علوي مؤلف سدره المنتهي (تأليف 1062) مي­ باشد. به نوشته آيت­ا.. العظمي سيدمحمدعلي روضاتي، ميرزا عبد الحسيب سه فرزند پسر داشت ميرزا اشرف، ميرزا صدر الدين محمد، ميرزا زين العابدين. مير محمد اشرف فرزند عبد الحسيب از علما و شعرا بوده و آثار به جاي مانده از وي نشان از عمق تحصيلات و مطالعات وي دارد.

 وي نزد بسياري از اعلام دوره اخير صفوي از جمله ملامحمدسراب، ملامحمدباقرمجلسي و پدرش مير عبد الحسيب شاگردي كرده و از جمله به تصريح خودش، شرح لمعه را نزد افضل المحققين و سيدالمجتهدين رفيع المله و الدين ميرزا رفيع الدين محمد نائيني خوانده است. حزين گيلاني ( 1103- 1181) درباره­ي ميرمحمد اشرف مي­نويسد: ميرزا اشرف خلف مرحوم­ ميرزاعبدالحسيب، صبيه زاده­ي سيد الحكما امير محمد باقر الداماد الحسيني، به علو حسب و نسب معروف و به فضائل نفائس موصوف بود.

تارخ وفات:

 روزگار به عزت و احتشام در اصفهان گذرانيد و در سنه 1133 به روضات الجنان انتقال نمود. « او رفت و خوشدلي ز جهان خراب رفت....» به حكم وراثت از مراتب علمي برخوردار و از معارف ذوقي آگاه بود و در سخن فهمي صاحب دستگاه گاهي به گفتن شعر التفات مي­فرمود. اشعار سنجيده دارد. استاد روضاتي از برخي منابع نقل كرده­اند كه تاريخ درگذشت ميراشرف را سال 1145 آورده­اند اما نظر حزين را صائب­تر دانسته اند. مصلح الدين مهدوي وفات ايشان را به سال 1135 آورده­است. مقبره ميرمحمداشرف اكنون در محله ورنوسفادران جنب قبرستان گاردرواقع شده است . ميرمحمداشرف جد مادري خود را به ميرزا ابوالولي انجو، از صدور عروف دوره صفوي مي­رساند

آثار:

مير محمد اشرف اشعار زيادي از خود در مطاوي آثارش از جمله فضائل السادات آورده است. اين كتاب در واقع يكي از مهمترين آثار اوست كه به سال 1314 ق در تهران چاپ شده است. 

وي اين كتاب را در سال 1102 با عنوان اشرف المناقب براي شاه سليمان صفوي و سپس تحرير جديد آن را با عنوان فضائل السادات به نام شاه سلطان حسين صفوي تأليف نمود. وي از آغاز تا انجام اين كتاب از آثار دو نياي دانشمندش ميرداماد و ميرسيد احمد بن­زين العابدين نظماً و نثراً بسيار نقل كرده، از اشعار نغز خود نيز هر جا كه مناسب افتاده آورده است. يك رباعي وي چنين است:

 

مجنون توام خانه به صحرا دارم        وز اشك كنار جوي دريا دارم

ترسم كه ترا به من نباشد ياري        گر تو زمني من ز كه پروا دارم

 

كتاب ياد شده با استناد به آثار فراوان فقهي و حديثي و تفسيري كوشيده است تا موقعيت سادات را به لحاظ ديني نشان دهد. وي در اين كتاب از اجدادش هم مطالبي نقل كرده است. از جمله از كتاب نفحات الاهوت محقق كركي و تقويم الايام ميرداماد و نيز از منهاج الصفوي( در فضائل السادات) ميرسيداحمد وي هم چنين بخش­هاي زيادي از كتاب سياده الشراف سيد حسن مجتهد كركي را هم در كتاب خود درج كرده­است.

 محمد اشرف حاشيه­اي هم بر قبسات داشته است. وي يك كتاب رجالي هم در شرح مشيخه­ي تهذيب الحديث داشته است. او همچنين كتابي به نام المزار داشته كه ضمن آن زيارات ائمه معصومين(ع) و برخي از امامزادگان را آورده است.

 كتاب ديگر او علاقه التجريد شرح فارسي تجريد الاعتقاد است كه اخيراً هم به چاپ رسيده است.

از ميراشرف دو فرزند مي­شناسيم: نخستين آن­ها سيد مرتضي (م 1160) از شاگردان شيخ جعفر قاضي و آقا جمال خوانساري بود و پس از تحصيل در خوزان ساكن گرديد. وي ذوق شعري هم داشت و با تخلص «سيد» اشعاري از وي مانده است:

 

شب­ها ز غمت گريستم من         بي گريه شبي نزيستم من

باقي است وجود من به معني    در صورت اگر چه نيستم من

 

اعقاب سيد مرتضي فراوان و در آن­ها جمعي از دانشمندان پديد آمده­اند.

 

فرزند ديگر وي ميرزا عبدالكريم كبير ( م 1181) هم در شمار علماء بوده، ذوق شعري داشته و اين بيت از اوست:

 

از مادر دهر هر كه آيد برود         با دست تهي كامده بايد برود

اين دار فنا محل هستي نبود        هر كس كه به اين خرابه آيد برود

 

فرزندش ميرزا عبداله ( صفر 1165- محرم 1251-1143) نيز از دانشمندان و فقها بوده و نزد وحيد بهبهاني و ميرزاي قمي تحصيل كرده و با مرحوم حجه الاسلام شفتي و حاجي كرباسي رفاقت داشته است. از وي آثاري هم برجاي مانده است. شماري از اعقاب اين خاندان  در مقدمه علاقه التجريد آقاي دكتر حامد ناجي معرفي شده­اند. شاخه ميرزا عبدالله در اين اواخر به خاندان ميردامادي شهرت يافته­اند كه همگي اهل علم و ادب مي­باشند.

 

منابع:

1- فضائل السادات

2- ذريعه

3- علاقه التجريد

4- فهرست كتب خطي كتابخانه­اي اصفهان ج 1

5- تذكره حزين

6- سده در گذر زمان      رسول صرامي

7- تذكره القبور             مصلح الدين مهدوي

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 سیدسعید 13 مهر 1391 ساعت 09:09
مرحوم علامه میرمحمداشرف دارای دوفرزندپسربه نامهای سیدمرتضی وسیدمحمدحفیظ بوده وسیدمحمدحفیظ نیزدارای پنج فرزندپسرازجمله میرسیداحمدوایشا ن نیزدارای پنج فرزندپسرازجمله میرسیدمحمدصالح بوده است.مرحوم آیت الله آقاسیدمحمد صالح میردامادی«ره» فرزندمرحوم آیت الله میرسیداحمدونوه مرحوم علامه میرمحمداشرف ودامادمرحوم حاج میرزامحمدخلیل میردامادی«حاکم شرع و امام جمعه سده،متوفی1320هجری قمری» عالم عامل وعارفی وارسته ازعلمای بزرگواروصاحب مجد سده«خمینی شهر فعلی»درجوانی به اصفهان مهاجرت ونزدعلماء این شهرازجمله حضرات آیات آقاسیدمحمدباقرد رچه ای،آخوند کاشی،جهانگیر خان قشقائی،ابوالمعا لی کلباسی ومرحوم چهارسوقی وغیره تلمذنمود،بعدازا ندک مدتی مرحوم آیت الله آقاسیدابوالحسن اصفهانی ازمدیسه لنجان به ایشان ملحق وتاسالهای زیادی هم حجره،هم درس وهم بحث بوده اند.عالمی بود متواضع ، پیش سلام به بزرگ وکوچک و عالی و دانی،و بی ریا وساده زیست.درسالهای خشکسالی وکم آبی که بنابه تقاضای اهل محل،در حالتی ازدرماندگی واستیصال به برگزاری نمازودعاء استسقاءوطلب باران اقدام می نمودند،تاثیرسری ع وشگفت انگیزآن آنچنان جایگاه به یادماندنی دراذهان عموم ایجاد کرده که هنوزنقل قول محافل ومجالس بزرگان وسالمندان در بین مردم می باشد.نفس معنوی او کار مسیحائی می کرد،بدین جهت مردم در رفع مشکلات خصوصا بیماریهای صعب العلاج ازدعای اوبهره مندوشفامی یافتند.در زمان حیات آنچنان به مسائل مادی بی اعتنابودکه حتی کفنی رابرای زمان مرگش تدارک ندیده بود.بعدازرحلت درمصلائی واقع درقبرستان ورنوسفادران درجنب بقعه جد اعلای خویش مرحوم میرمحمداشرف(مقب ره کنونیش)مدفون گردید.هم اکنون قبراو ازمزارات متبرک وموردنظرمردم می باشدوبوسیله روح پرفتوح او ازخداوندمتعال قضای حوائج خودرا می طلبندوامید استجابت دعادارند.ایشان دارای چهار فرزندپسربه نامهای مرحوم آیت الله سیداسدالله صدرالاسلام«ره»، حضرت آیت الله حاج سیدمحمد«مدظله العالی»،حاج سیدعلی وحاج سیدحسن می باشد.(برگرفته از:1- مرقومات فرزند بزرگوارایشان،حا ج سید حسن میردامادی 2-یادنامه آیت الله سیدبحرالعلوم میردامادی ص ۳۳ 3- خمینی شهر ص ۳۱۲)
نقل قول
 
 
#2 0 سده ای 20 شهریور 1391 ساعت 23:12
به نظرت معرفی این افراد توفیقی هم داره؟ وقتی ما سده ای ها حتی نمی دونیم پدر سرم ایران که بود و اصفهانی ها به راحتی هر چه تمام تر و با کمال وقاحت در موقع نیاز از شهرت این عزیزان استفاده می نماید...

واقعا باید افسوس خورد که رئیس بیمارستان طوس تهران با متانت تمام در کنار ما می ماند و خود را اصفهانی نمی خواند و ما هنوز ایشان را هم بدرستی نمی شناسیم.
نقل قول
 
 
#1 +1 محمدعلی 09 شهریور 1391 ساعت 11:34
سلام
صفحه اصلی سایت شما را میتوان به سه ستون تقسیم کرد ستون سمت راست ستون میانی و ستون سمت چپ.در مورد ستون سمت راست و ستون میانی میخاستم بگم اگه هنگام طبقه بندی متون مطلبی را در میخواهید در ستون سمت راست قرار دهید روز اولی که ان مطلب را میگزارید لینکش را در ستون میانی که مهمترین ستون هست هم بگزارید شاید یه نفر بخواد با عجله یه نگاهی به سایت شما بیندازد (که بسیاری از بازدیدکننگان همه سایت ها این چنین هستند)چنین فردی فقط ستون میانی(مهمترین ستون) را میبیند به هر حال از نظر من این ایرادی در طراحی سایت شما هست.به عنوان مثال همین مطلبی که من این نظر را زیرش دارم مینویسم چرا نباید حداقل روز اول و دومی که این مطلب را میگزارید در ستون وسط هم لینک داشته باشد و بعد به عنوان ارشیو به ستون سمت راست برود.
روش دوم:
به نظر من یا روش گفته شده در بالا را به کار گیرید یا کلا طبقه بندی های ستون سمت راست را و کلا ستون سمت راست را بردارید و همه مطالب در ستون اصلی میانی بگزاردی البته این نظر دوم را با تردید میگم.
در مجموع اینکه درصد بسیار عظیمی از بازدید کنندگان همه سایت ها دوست دارند با نگاهی اجمالی و سریع (بازم تاکید میکنم نگاهی سریع و گذرا) خبر مورد علاقه خودشان را بیابند و ان را بخوانند همیشه این نکته را در طراحی سایت تان مد نظر داشته باشید
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید