امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 08:18:39

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سایه خانه‌های تاریخی از شهر اصفهان کوتاه می‌شود؟

سایه خانه‌های تاریخی از شهر اصفهان کوتاه می‌شود؟

پنجشنبه, 26 دی 1392 ساعت 15:17 کدخبر :6844
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اگرچه اطلاعی از آمار دقیقی خانه‌های تاریخی اصفهان در دست نیست اما

هر از گاهی خبر تخریب شبانه و حتی روزانه آن‌ها توسط مالکان خصوصی و یا در زمان اجرای پروژهای عمرانی شهر به گوش می‌رسد.به گزارش فرصت آنلاین به نقل از عرش نیوز، تخریب بخشی از تاریخ اصفهان در حالی ادامه دارد که در روزهای پایانی شورای سوم مقرر شده بود لایحه حمایت از این بناهای ارزشمند از سوی شهرداری به شورای شهر ارسال شود این در حالی است که رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان از ارسال لایحه حفظ خانه‌های تاریخی از طرف شهرداری به شورای شهر اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: از این لایحه اطلاعی ندارم اما می‌دانم که شهرداری علاقه‌مند به حفظ حرمت این بناها است.

عبدالرسول جانثاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه اصفهان، اظهار کرد: شورای شهر اصفهان به سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تکلیف کرده است که به خانه‌های تاریخی توجه ویژه داشته باشد.

وی با بیان اینکه این نوع خانه‌ها یا به صورت خصوصی هستند و یا در اختیار میراث فرهنگی قرار دارند، افزود: برای آن بناهایی که در اختیار میراث فرهنگی قرار دارند با تعامل پیش می‌رویم و سعی می‌کنیم که هیچ‌گونه آسیبی نبینند و خانه‌هایی که به صورت خصوصی هستند یک شعاع میراثی برایشان تعیین کرده‌ایم که تمام کسانی که می‌خواهند پروانه ساخت و ساز بگیرند باید این شعاع را نسبت به آن ملک تاریخی رعایت کنند.

رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: خانه‌های تاریخی که در اختیار میراث فرهنگی است یا ثبت ملی شده یا هنوز به ثبت نرسیده است و خود این ارگان برای این خانه‌ها شعاع مشخصی تعیین کرده و شهرداری نیز هنگام صادر کردن پروانه باید آن شعاع را رعایت کند.

جانثاری درباره سیاست شهرداری در قبال خانه‌های تاریخی اظهار کرد: شهرداری علاقمند است که حرمت این بناها حفظ شود و سایه این خانه‌ها از شهر اصفهان کوتاه نشود، البته شهرداری برای حفظ این بناها گام برمی‌دارد چرا که در برخی مواقع مردم شاکی هستند و شهرداری را تحت فشار قرار می‌دهند یا از این ارگان شکایت می‌کنند.


هم‌چنین سید کریم داوودی، رییس کمیسیون امور اقتصادی شورای شهر اصفهان با بیان اینکه امسال لایحه‌ای از سوی شهرداری برای حمایت از خانه‌های تاریخی ارسال نشده است، گفت: لایحه‌ای در روزهای پایانی شورای گذشته در خصوص خانه‌های تاریخی به شورای شهر آمد که بر اساس آن خانه‌های تاریخی بدون پرداخت عوارض و تراکم می‌توانند به اماکنی مانند رستوران تبدیل شوند.

سید کریم داوودی اظهار کرد: در این لایحه آمده است برای حفظ تمام ساختمان‌ها با ارزش تاریخی اعم از مسکونی، حمام و میراثی به شرط صرفه اقتصادی می‌توانند به چایخانه، اقامتگاه توریستی و یا رستوران تبدیل شوند و شهرداری هیچگونه هزینه‌ای از مالکان آن‌ها دریافت نمی‌کند.

وی اضافه کرد: اگر مالک بخواهد جهت تکمیل ساختمان این بنای تاریخی نیز ساختمان نو و یا جدیدی هم در کنار آن بسازد هیچ‌گونه هزینه تراکمی از مالک گرفته نمی‌شود، اما احداث بنای جدید مشروط به حفظ و نگه‌داری از بنای تاریخی است

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید