امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 16:19:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سنگ قبر

سنگ قبر

شنبه, 06 مهر 1392 ساعت 10:39 کدخبر :6026
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : حمیدرضا طاهری و جواد کمالی
خمینی شهر شهری است با قدمت چند هزار ساله که از لحاظ آثار باستانی شهری غنی محسوب می شود یکی از مناطقی که در این شهر آثاری در آن موجود است قبرستان ورنوسفادران است.

 این قبرستان با توجه به اینکه در فهرست میراث فرهنگی کشور ثبت شده است اما مورد بی توجههی مسؤولان و مردم شهر قرار گرفته است. وجود سنگ قبرهای عمودی منحصر به فرد این قبرستان را از نظر تاریخی و باستان شناسی حائز اهمیت کرده است. تعدادی از این سنگ ها متعلق به قهرمانان و شهیدان شهر د رجنگ های مقابل مغول های و افغان ها می باشد مانند قبور هفت برادران فرزندان ابواسماعیل خان که اگر چه تاریخ کنده شده روی این قبور با تاریخ حمله مغولان سازگان نیست ولی به عقیده مردم این ها همان شهدای قلعه بن (گارسله) در مقابل تهاجم  مغول هستند برخی دیگر از این سنگ ها مربوط به شاعران، هنرمندان، عالمان و پهلوانان معروف عصر صفوی است از جمله قبور شاعران این عصر می توان به طاهر متوفی سال 1081 و مرحوم اسماعیل ولد میرزا محمد متوفی به سال 1083 اشاره کرد که سنگ قبرهای این دو شخص در نزدیکی یکی از ورودی های قبرستان به صورت اسف باری رها شده است.
 از سنگتراشان این دوره که مدفون در این قبرستان است می توان به استاد کلبعلی متوفی به سال 1087 اشاره کرد که پدر دو تن از پهلوانان بزرگ قلعه بن به نام های حسنعلی و عینعلی می باشد. این سنگتراش معروف به "ملا عبدالحق" ورنوسفادرانی با موسیقی دان و شاعر معروف عصر صفوی نسبت دارد.
 از دیگر هنرمندان سنگتراش این دوره می توان به الله وردی خان اشاره کرد. از ریاضی دان های صفوی در این قبرستان میرزا محمود ورنوسفادرانی فرزند حاجی شهسواری متوفی به سال 1070 است .
البته این نام ها فقط قسمت کوچکی از بزرگ مردان سده که در این قبرستان به خک سپرده شده اند را در بر می گیرد که نشان از عظمت سده در عصر صفوی می باشد که نام بعضی از این اشخاص در تذکره های اصفهان آمده است.
 مطالعه ادعیه و اشعاری که روی این سنگ ها نقش بسته و مشاهده نقوش آن می تواند از جنبه های بسیاری تاریخ سده را روشن و شفاف سازد. البته در این قبرستان چندین نوع قبر تاریخی وجود دارد که توجه صرف به سنگ های عمودی اشتباهی بزرگ است. نگارنده شخصا سنگ قبر ظریف و منحر به فردی در این منطقه مشاهده نموده است که به علت جنس سنگ رو به نابودی است و تقاضای شخصی بنده در این رابطه همکاری سریع مسؤولان شهر و گذاشتن حفاظ شیشه ای روی این قبر است. تعدادی از سنگ های این قبرستان به امید ساختن موزه ای به نزدیکی آرامگاه امامزاده سید محمد منتقل شده ولی موزه ای در کار نیست و تاسف بارتر از این که به گفته برخی از آگاهان تاریخی شهر خرید و فروش غیرقانونی بعضی از این سنگ ها در تهران صورت گرفته است .
بر دیده من خندی، کاین جا ز چه می گرید          گریند بر آن دیده کاین جا نشود گریان

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید