امروزيكشنبه, 06 مهر 1399-- Sunday Sep 27 2020

ساعت 23:43:02

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

عبدالخالق سده ای
آشنایی با یکی از مبارزان سده ای در زمان قاجار

عبدالخالق سده ای

یکشنبه, 24 اسفند 1393 ساعت 08:45 کدخبر :8567
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : اکبر آذربایجانی

تولد: اول ذی القعده 1269 ه.ق برابر با 1230 ه.شمسی (معاصر با ناصرالدین شاه قاجار)
وفات: بیستم ذی الحجه 1331 ه.ق برابر با 1292 ه.شمسی


مبارز راه آزادی وعدالت، معترض حکومت، همفکر و همسنگر سید جمال الدین واعظ و ملک المتکلمین و میرزا رضای کرمانی و عضو کمیته انقلاب از تشکیلات اولیه مشروطه خواهی و مبارز و مدافع مشروطه


شرح حال:
عبدالخالق آخرین فرزند حاج محمد حسین و نوه ملاعلی واقف مسجد زنجیری باولگان که از معدود مساجد شیعی اصفهان و تنها مسجد شیعی در سده بود.
عبدالخالق در ابتدا به شغل تجارت تنباکو که شغل پدرانش بود اشتغال داشت ولی پس از آنکه تجارت تنباکو به شرکت خارجی منتقل شد ورشکست گردید و به تجارت تخت و گیوه روی آورد. در جریان بابی گری و بابی کشی ابتدا جانب روحانیون را گرفت ولی به دلیل نفی بلدبابی ها و سپس قتل عام آنها در صحرای جعفرآباد (حد فاصل بین سده و رهنان) در سال 1307 ه.ق از آنها فاصله گرفت و برای آزادی دهها نفر از اهالی سده (ورنوسفادران) که در سیاهچال های حکومتی اصفهان بودند به اصفهان گریخت و چون به شکایات او رسیدگی نشد به تهران عزیمت نمود. در تهران متوجه شد که شاه (ناصرالدین شاه) اصلا به شکایات مردم وقعی نمی گذارد و برای چند بار خود را جلوی درشکه ناصرالدین شاه انداخت و توانست شکایات خود را ارائه بدهد ولی متوجه شد که «نرود میخ آهنین در سنگ»


از این رو در کاروان سرایی که اکثر مورد ظلم قرار گرفته ها اقامت داشتند سکنا گزید و با بزرگان و مبارزان دیگر بلاد آشنا شد و در همان کاروان سرا با سید جمال الدین واعظ و ملک المتکلمین و میرزا رضای کرمانی آشنا شد و پس از کشته شدن ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی، نخستین اعتراض ها و عدالت خواهی ها در تشکیلاتی به نام «کمیته انقلاب» شکل گرفت که عبدالخالق یکی از آنها بود.


در جریان کودتای صغیر و حکومت اقبال الدوله کاشی در اصفهان تمام درب و پنجره و کتب خطی عبدالخالق در میان خانه ی او در آتش بیداد اقبال الدوله سوخت، به طوریکه خانواده عبدالخالق مدت ها از ترس در خانه ی بستگان خود اقامت داشتند ولی دشمنی خاندان قاجار با او و ستیز او با برخی از متنفذین و متحجرین سرانجام به مرگ مشکوک او در سال 1292 ه.ش انجامید.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#7 0 پریشانی 14 اردیبهشت 1394 ساعت 11:49
من فقط نامی از ایشان شنیده بودم.فکرنمیکردم شخصیتی جریان ساز تاریخی باشند روحاین ازاد مرد شادوممنون از شما
نقل قول
 
 
#6 -1 قاسم حاج هاشمی 05 اردیبهشت 1394 ساعت 22:37
باتشکر از مطلب شما درمورد عبدالخالق من یکی از نوادگان ایشان هستم و برای من سوال پیش اومد که الله وردیخانی که جد عبدالخالق هست همون الله وردیخان سردار در دوره صفویه هست یا تشابه اسمی دارند ممنون میشم اگه جوابش رو در همین صفحه قرار بدید
نقل قول
 
 
#5 +1 احمد رضا حاج هاشمی 23 فروردین 1394 ساعت 13:49
ممنون که اشکال مربوط به عکس را مرتفع کردید.
نقل قول
 
 
#4 -1 رسول صرامی 13 فروردین 1394 ساعت 10:47
مرحوم عبدالخالق در اجتماع مشروطه خواهان در لادر از همراهان حاج اقا نورا بوده ودر تحریک مردم ورنوسفادران و به طور کلی اهالی خمینی شهر نقش داشته است به تحقیق این جمله را در لادر بیان کرده .با استبدادانسان به خداشناسی نمی رسد .میر پنجه یا دستگاه جاسوس ی حکومت قاجار از ارتباط او با شاپور جی پرده برداشته است.نگ سازمان اسناد ملی
نقل قول
 
 
#3 +1 آذربایحانی 10 فروردین 1394 ساعت 22:31
خیلی خوشحالم که راجب جدپدری ام اطلاعات بیشتری کسب کردم.ایکاش عکسی که از ایشان گذاشته شده، کامل بود
نقل قول
 
 
#2 0 رسول صرامی 28 اسفند 1393 ساعت 18:06
عبدالخالق مطابق اسناد معتقد به براندازی دستگاه قاجار بود و از دوستان حاج شیخ مهدی شریف از سران ازادیخوا ه محسوب میشود در تهران مطابق سند بنیاد .بوسیله دستگاه محمد علی شاه تحت نظر بود مطابق سند کنسولکری روس او منافع امپراتوری روس را با افکار مشروطه خواهی به خطر می اندازد نگ به سده در گذر زمان.
نقل قول
 
 
#1 +5 فاطمی 24 اسفند 1393 ساعت 09:38
روح این آزادی خواه بزرگ و تمام آزادیخواهان شاد. در کشوری که آزادی نباشد استعدادها شکوفا نمی شود و آن کشور هر روز به سقوط و نابودی شتابان می رود.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید