امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 04:57:39

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

موزاییک ها فریاد می زدند:

موزاییک ها فریاد می زدند: "مرگ بر آمریکا"

یکشنبه, 06 بهمن 1392 ساعت 13:29 کدخبر :6879
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : زهرا شمس
وارد حیاط که می شوی، نگاهت اگر افتاده تر باشد و بدوزی اش به زمین، می بینی شان. انگار از عمق جان شان، مشت گره کرده اند و از زیر آن حصار شیشه ای، شعار می دهند.

موزاییک فرش مسجد محله خوزان را می گویم. موزاییک فرشی که گفته اند در تمام ایران بی سابقه است و نمونه و نظیر ندارد.
حالا اما چند ماهی می شود از موزاییک فرش این حیاط بزرگ، چند تایی موزاییک بیشتر، آن هم در قابی شیشه ای نمانده و بقیه را جمع شان کرده اند و جای خودشان را به سنگ فرشی امروزی داده اند.
به گفته عباس شیروی - طراح و مجری موزاييکهای "مرگ بر آمريکا" مسجد ولی عصر خوزان - اين مسجد که قبلا اسمش مسجد "آقا قاسم" بوده و چهارمين شهيد محراب، آيت الله آقا عطا اشرفی خوزانی ـ که بعدا مشهور شد به اصفهانی ـ در آن نماز می خوانده است، حوالی سال 1354 با کمک مردم مسجد، بازسازی شده و طی مراسم جشنی در نيمه شعبان همان سال اسمش به مسجد ولی عصر خوزان تغيير کرده است.
عباس شیروی سال های قبل از انقلاب، کارگاه موزاييک زنی داشته است و وقتی می بیند می خواهند کف مسجد را موزاییک کنند، از مسئولین مسجد که برای انتخاب موزاییک به کارگاهش رفته بودند، می خواهد که به او فرصت بدهند تا قالب جديدی برای مسجد بزند و فکر می کند حالا که آنقدر آمريکا با مردم ما دشمنی می کند و از صدام هم حمايت همه جانبه می کند و جوانهای ما را در جبههها می کشند، طرح "مرگ بر آمريکا" را روی موزاييک کار کند. برای همین همان شب چند تا طرح به سليقه خودش روی کاغذ می کشد و فردایش می رود وِيلون (از رهنان به سمت خيابان شهيدان) و از آقای خانی که مغازه قالب سازی داشته و برای کارگاه عباس قالب می زده است، می خواهد که قالب طرح "مرگ بر آمریکا" را برایش بزند.
فردای آن روز، وقتی قالب آماده می شود، آن را برای حدود 150 تا 160 متر موزاييک می زند و بعد از راضی کردن افرادی که به دلایل مختلف با قرار دادن این طرح در مسجد مخالف بوده اند، تقریبا 130 تا 140 متر آن را به کمک مردمی که پولی بابت کارگری در مسجد نمی گرفته اند، در کف حیاط مسجد کار می کند و اضافه اش را به ماشین هایی که می خواسته اند بروند جبهه های جنوب می دهد و می گوید طرح را ببرند برای مساجد يا ادارات به عنوان علامت مبارزه با آمريکا.
بعضی ها هم از طرح خوش شان می آمده و چندتاییش را يادگاری می گرفته اند. طبق گفته طراح موزاییک های مرگ بر آمریکا، مسجد ولی عصر، پايگاه حزب الله خوزان و يکی از مراکز انقلاب در خمينی شهر بوده، اولين راهپيمايی ضد رژيم در روز عيد غدير از مسجد ولی عصر شروع شده و يک شهيد هم داشته است و همهاهالی شهر، اين مسجد را می شناخته اند. بعد از اينکه موزاييکها کار شده، این مسجد مثل موزه شده و مردم و جوان های انقلابی که موضوع موزاییک ها را از همديگر می شنيده اند، می آمده اند بازدید کف حياط. حالا اما آنچه مسلم است، مسجد ولی عصر خوزان تا چند ماه پیش، تنها مسجدی بود که در کل ايران موزاييک های منقش به "مرگ بر آمريکا" داشت که امروز جز همین چند موزاییک زیر شیشه، موازییک فرشی با این نقش در کشور، وجود ندارد.

نظرات  

 
#7 -1 جواد1 02 اردیبهشت 1393 ساعت 22:16
عجب کم مونده بیان بزننمون که چرا کف مسجد را سنگ کردید.بابا حیاط مسجد وضع بدی داشت اصلا هم ربطی به مصاحبه نداره اصلا سایت تریبون مستضعفین از یه جای دیگه کپی کرده .اصل مصاحبه تو سایت تاریخ شفاهی ایران اومده برید بخونید.یکم هم انصاف به خرج بدید
نقل قول
 
 
#6 -1 مسعود فقیه ایمانی 10 فروردین 1393 ساعت 11:39
نقل قول سنگ صبور:
حالا با اين موزاييكها نماز و عبادت مردم درست شده بود كه با برداشتنش هياهو به پا كرده اند؟
چرا اسم واقف اين محل كه نامش آقا قاسم بوده را عوض كردند ؟
همين نتيجه مرگ بر آمريكا در مسجد وقفي مردم است؟؟؟؟


آره آقای سنگ صبور
نماز و عبادتی که " سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم" نداشته باشد به هیچ دردی نمی خورد. مرگ بر آمریکا هم یک تظیم شعائر و مبارزه با شمر و یزید عصر حاصر است. کسی که آن را حذف می کند مطمئن باشد نمازش مشکل دارد. مخصوصا اینکه این جمع کردن موزاییکها درست بعد از مصاحبه سایت تریبون مستضعفین بوده است که نشان می دهد ماجرا کاملا بودار است.

آقای واقف هم اگر برای خدا وقف کرده که لازم نیست نگران باشید چون اجرش پیش خدا محفوظ است و اگر برای مطرح کردن خودش وقف کرده که همان بهتر که اسمش حذف شود.
نقل قول
 
 
#5 0 سنگ صبور 08 فروردین 1393 ساعت 11:40
حالا با اين موزاييكها نماز و عبادت مردم درست شده بود كه با برداشتنش هياهو به پا كرده اند؟
چرا اسم واقف اين محل كه نامش آقا قاسم بوده را عوض كردند ؟
همين نتيجه مرگ بر آمريكا در مسجد وقفي مردم است؟؟؟؟
نقل قول
 
 
#4 +1 جعفر 06 فروردین 1393 ساعت 18:04
اقا چرا الکی جو میدید با توجه به ساخت وساز های مسجد نصف حیاط مسجد خاکی بود نصفش هم این موزاییک ها به همین دلیل اون موزاییک ها را هم برداشتند و حیاط مسجد را یک پارچه سنگ کردن.
نقل قول
 
 
#3 0 مسعود فقیه ایمانی 22 اسفند 1392 ساعت 15:30
اولین بار چند ماه پیش سایت تریبون مستضعفین در مورد مسجد فوق و موزاییکهایش مطلب نوشتند و بلافاصله بعد از آن عده ای ای این موزاییکها را جمع کردند!!!
تاریخ خبر 25 مرداد 92 و لینک آن
http://www.teribon.ir/archives/222700/%D9%85%D8%B3%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%A6%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%85.html

نکته بسیار جالبی اینکه آقای عباس شیروی خوزانی طراح این تریب.ن موزاییکها در پاسخ به پرسش آخر چنین می گوید :
سوال: آیا می‌دانید که این تنها مسجدی است که در کل ایران موزاییک‌های کفش منقش به «مرگ بر آمریکا» شده است؟

عباس شیروی: نه. از کجا بدانم؟ خدا را شکر که این مانده است. ای کاش خرابش نکنند.

مطمپنا این جمع کردن موزاییکها توطئه بوده است.
نقل قول
 
 
#2 0 معجون 07 بهمن 1392 ساعت 10:58
سلام بر شما مطلب شما در معجون منتشرگردید. با تشکر
نقل قول
 
 
#1 +3 کیانوش 06 بهمن 1392 ساعت 23:39
مرگ بر آمریکا!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید