امروزپنجشنبه, 03 مهر 1399-- Thursday Sep 24 2020

ساعت 01:10:31

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

پیگیریهای نماینده مردم مشهد در مجلس بر ای جلوگیری از تخریب حسینیه فروشانی های

شنبه, 24 مرداد 1394 ساعت 17:53 کدخبر :9259
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

«قید فوریت برای برگزاری جلسه€Œ شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با مطرح شدن موضوع حساس "خارج شدن آثار تاریخی مشهد از فهرست آثار ملی"، باعث برگزار شدن هر چه زودتر جلسه€Œی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری شد.»
به گزارش فرصت آنلاین به نقل ازخبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، با انتشار خبرهای احتمال خروج از ثبت سرای «عزیز€Œالله اُف» در بافت مرکزی مشهد و احتمال تخریب بخش€Œهای بیشتری از این بافت با هدف هتل€Œسازی، حجت€Œالاسلام «نصراله پژمانفر»، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس،€Œ به همراه تعدادی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از خانه€Œ تاریخی «کوزه کنانی» که سال گذشته از ثبت خارج شد بازدید و بر لزوم پیگیری هر چه سریعتر این اتفاق و به دست آوردن راهکارهایی با هدف جلوگیری از خروج از ثبت آثار تاریخی تاکید کرد.
حجت€Œالاسلام پژمانفر با تأکید بر رعایت حقوق مالکانه حسینیه€Œ «فروشانی€Œها» و اهالی خمینی شهر بیان کرد: این بنا با توجه به ویژگی€Œهای برجسته و مشهود تاریخی و معماری به عنوان یک سرمایه ملی محسوب شده و از نظر معنوی متعلق به همه€Œی ایران است، بنابراین شایسته است با جلب رضایت مالکان و رعایت حقوق €Œآنها، اقدامات جدی و پیگیری€Œهای لازم برای مرمت و تداوم بقای این اثر تاریخی و سپردن آن به نسل€Œهای آینده صورت گیرد.
او حساسیت موضوع خارج شدن آثار تاریخی مشهد از فهرست آثار ملی را یکی از مهمترین عوامل برای درخواست از ریاست جمهوری برای برگزاری جلسه€Œی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با قید فوریت بیان کرد و گفت: از سوی دیگر در نامه€Œهایی به ریاست قوه قضائیه و دیوان عدالت اداری، توجه ویژه به این موضوع تأکید شده است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس در این بازدید تاکید کرد: از مدتی پیش مجلس طرحی را در دست تهیه دارد که در صورت تصویب، دیوان عدالت اداری، نظریه کارشناسان مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی را در رابطه با دارا بودن یا نبودن «شأن ملی» آثار تاریخی را بپذیرد. موضوعی که یکی از دلایل مهم خارج شدن آثار از فهرست آثار ملی است.

همچنین محمد رکنی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به ارزشمند بودن حرکت€Œهای اخیر برای حفظ آثار سرای تاریخی «عزیزاله اف» و خانه «کوزه کنانی»، خواست و اراده جامعه را تضمین کننده€Œی بقا و ماندگاری آثار تاریخی دانست و افزود: تلاش می€Œکنیم تا در سال آینده اعتباراتی برای تملک بناهای تاریخی بافت مرکزی مشهد در نظر گرفته شود تا بتوانیم با مرمت و باززنده سازی آن، الگوی مناسبی برای سرمایه گذاران این عرصه فراهم کنیم.
وفا ثابتی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) نیز با اشاره به اینکه حمایت€Œهای قانونی از مالکان آثار تاریخی راهکار مهمی برای بقای این آثار خواهد بود، افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان از محل اعتبارات ملی قراردادهایی را با مشاوران ذیصلاح برای موضوعات بافت تاریخی مشهد از جمله تهیه€Œی بسته€Œهای سرمایه گذاری میراث فرهنگی بافت منعقد کرده است. همچنین محور خیابان امام خمینی (ره) یا ارگ نیز از پروژه€Œهای مطالعاتی کاربردیِ در دست تهیه است.

او افزود: اخیرأ برخی مالکان بناهای تاریخی آمادگی خود را برای واگذاری آنها به ازای دریافت زمین معوض یا دریافت وام گردشگری از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری داشته اند که با توجه به پیامدهای مثبت آن ضروری است این امکان بطور ویژه با همکاری دستگاه€Œهای اجرایی از جمله اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری مشهد فراهم شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید