امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 18:20:22

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

چند سند ساواک در مورد مبارزات مردم همایونشهر

سه شنبه, 07 آبان 1392 ساعت 09:30 کدخبر :6190
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

در خصوص نقش مردم خميني شهر در پيروزري انقلاب اسلامي و روند مبارزات ملت ايران، اگر چه خاطرات فراواني در سينه ها و خاطره ها مضبوط است اما منابع محدودی در اين زمينه يافت مي شود و متأسفانه كار عميقي در اين حوزه صورت نگرفته است.آنچه در ادامه مي خوانيد از كتاب زندگي و مبارزات آيت ا... احمدي امام جمعه فقيد شهرستان است كه در قالب مجموعه كتاب هاي ياران امام به روايت اسناد ساواك توسط وزارت اطلاعات به چاپ رسيده است.
در بخشی از اين كتاب و در لابلاي مطالب مربوط به آيت ا... احمدي، تعدادي از اسناد ساواك درباره خميني شهر و مبارزات مردم درج شده كه برخي از آن ها را در این گزارش از نظر مي گذرانيد.
***
با اعلام رفراندم انقلاب سفيد در دي ماه 1341، اعلاميه امام خمینی (ره) مبني بر اعلام عزاي عمومي در عيد نوروز سال 43 و اعلاميه معروف «شاهدوستي يعني غارتگري» از سوي ايشان، اين اعلاميه در همایونشهر (خمینی شهر فعلی) پخش شد. در اين باره در اسناد ساواك آمده است:
«گزارش پاسگاه همايونشهر حاكيست روز 14/1/42 در مسجد آقا واقع در محل فروشان مجلس ترحيمي برقرار بوده و پاسگاه، گروهبان 3 محمد محمدي را به منظور حفظ انتظامات در محل مي گمارد. گروهبان مذكور اعلاميه اي كه به خط دستي نوشته شده ارائه و گزارش مي نمايد در دالان مسجد الصاق شده و كنده است ولي شخصي را كه الصاق نموده نديده است. از روي اعلاميه چهار نسخه ماشين شده و به پاسگاه دستور تحقيق بيشتري نموده تا پخش كننده اعلاميه ها پيدا نماید. گزارش مجدد پاسگاه همايونشهر حاكيست گروهبان محمدي در 14 فروردين 42 حين عبور از منزل به پاسگاه مشاهده مي نمايد عده اي در كوچه اي اجتماع کرده در حالي كه يكنفر روي زين دوچرخه ايستاده و مشغول خواندن يك اعلاميه چاپي اند كه به ديوار الصاق و طلبه اي بنام سيد محمد احمدي جزو مستمعين بوده كه به خواننده اعلاميه اظهار مي داشته بلند تر بخوان. گروهبان مذكور اعلاميه را از ديوار كنده و طلبه را هم كه مورد سوءظن بوده به طرف پاسگاه حركت مي دهد... از نامبرده هم تحقيق که منكر چسباندن اعلاميه است. پاسگاه همايون شهر ضمن اعزام و معرفي مشاراليه اظهار نظر نموده اعلاميه هائي كه به خط دستي در مسجد فروشان به دست آمده با خط اين طلبه مطابقت دارد كه در اين مورد از نامبرده بازجويي و صريحاً اعتراف نموده كه آن را با خط خود نوشته.
ضمناً اين شخص عامل اصلي ارتباط با مراجع است كه اينگونه اعلاميه ها را انتشار مي دهد و خودش هم اعلاميه ها را با خط خود مي نويسد و انتشار مي دهد.»
با پيروزي انقلاب اسلامي و سقوط رژيم 2500 ساله شاهنشاهي، مردم به خيابان ها ريخته و به شادي و سرور پرداختند. در خميني شهر نيز هزاران نفر از مردم به خيابان ها ريخته و هر لحظه احتمال حمله به مراكز نظامي و انتظامي شهر مي رفت و در آن زمان با حضور حجت الاسلام والمسلمين احمدي در ميان مردم و انتشار اعلاميه هاي متعدد، با مديريت صحيح و مقبوليتي كه وی در بين عامه مردم داشت، نظم و انضباط و امنيت كامل بر شهر حكمفرما شد و مراحل دستگيري مأموران و عوامل رژيم در گوشه و كنار شهر آغاز گشت. آيت اله احمدي در تاريخ 26/11/1357 طي پيامي خطاب به مردم خميني شهر نوشت:
« امروز كه انقلاب غرورآفرين شما تحت رهبري هاي خردمندانه قائد اعظم امام خميني به ثمر رسیده بخاطر هميشه زنده نگاه داشتن روحيه انقلابي و رسيدن به پيروزي كامل، مطالب زير را همواره بايد در نظر داشت:
... توصيه به حفظ و استمرار اتحاد وهماهنگي و پرهيز از هرگونه اختلاف و تشتت. برادران و خواهران مسلمان با كمال تيزهوشي و درايت، مراقب اوضاع باشند كه به حيثيت انقلاب اسلامي و مردمي ما لطمه اي وارد نشود و عناصر فرصت طلب ضدانقلاب كه بلندگوهاي رژيم طاغوتي و استعمار بوده اند نمي توانند بلندگوي انقلاب آزاديبخش ملت ما باشند... تشكيل مستمر كميته ها و جلسات هماهنگي و بررسي حوادث و سخنراني هاي آموزنده و بررسي و تجزيه و تحليل دقيق مسائل جاري، اطاعت از فرمان مرجع و قائد اعظم در شكستن اعتصابات به معني ختم مبارزه نيست بلكه ادامه انقلاب و تغيير شكل مبارزه است، در اين مقطع زمان، رسالت و مسؤوليت ما سنگين تر گرديده و بايد متذكر بود كه مبادا غفلت و غرور ما به دشمن امكان فعاليت و تجديد قوا داده شود.»
درتاريخ 29/11/1357 نامه اي از سوي امام خميني خطاب به حجت الاسلام احمدي ارسال مي شود:
« ....چون راجع به خميني شهر گزارش هايي مي رسد مستدعي است جنابعالي اوضاع آنچا را زير نظر گرفته سامان دهيد. ان شاء الهب استقرار كامل در كشور ما حكمفرما گردد...»
مجدداً در تاريخ 4/12/57 پيام ديگري ازسوي حجت الاسلام و المسلمين احمدي خطاب به مردم منتشر مي شود:
«...بايد بدانيم كه اين پيروزي هاي افتخارآفرين به سادگي بدست ما نرسيده و بهاي اين پيروزي خون هزاران جوان گلگلون كفن است كه چه در شكنجه گاههاي رژيم طاغوت ريخته شده و چه در صحنه مبارزات خلق مسلمان ما بر سنگفرش خيابان ها نقش بسته....و طبق فرمايش پيغمبر اكرم حضرت محمد(ص) ما امروز از جهاد اصغر برگشته ايم و اكنون جهاد اكبر، مبارزه با نفس و ايجاد روحيه خودسازي و تقواي انقلابي در وجود فرد فرد ماست و به همين جهت بايد بدانيم اكنون دوران سازندگي فرا رسيده، دوراني كه ما بايد عملاً نشان بدهيم لياقت پذيرش حكومت دموكراسي و عدل اسلامي را داريم پس بايد با كمال متانت و صبر انقلابي پيش برويم و مشكلات را هموار سازيم. باید بدانيم كه دوران سياه و طاغوتي پهلوي طي پنجاه سال سلطه ظالمانه خود تمام مباني اخلاقي، فرهنگ اسلامي، اقتصاد و اجتماع ما را ويران ساخته و اكنون نمي توان يك شبه تمام اين خرابي ها را ترميم كرد زيرا انقلاب بايد تغيير و تحولات بنيادي به وجود بياورد و اين كار به زمان احتياج دارد ...»

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید