امروزپنجشنبه, 10 مهر 1399-- Thursday Oct 01 2020

ساعت 16:10:17

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

یادگار قجری در سده

یادگار قجری در سده

پنجشنبه, 15 آذر 1397 ساعت 08:49 کدخبر :12121
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
خانه سرتیپ امینی سدهی در محله فروشان خمینی‌شهر با معماری منحصر به فرد خود یادگاری از دوران قاجار برای مردمان سده است.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری ایمنا،€Œ خمینی€Œشهر در هشت کیلومتری اصفهان شهری است که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی€Œگردد، نام اصلی این شهر "سِدِه" است که در زمان پهلوی همایون€Œشهر و پس از انقلاب به آن خمینی€Œشهر گفتند. این شهر را شاید بسیاری به دلیل تراکم بالای جمعیت آن که در کشور رتبه دوم را داراست بشناسند، اما سده از منظر تاریخی و فرهنگی نیز غنی است.

دوران قاجاریه در سده یک نماد و یک بنا بسیار مهم دارد؛ خانه سرتیپ امینی سدهی. این خانه در قلب محله فروشان خمینی€Œشهر و در خیابان توحید واقع شده است. سرتیپ محمد حسین خان امینی از معدود فرماندهان قشون ظل€Œالسلطان بود که از او به نیکی یاد کرده€Œاند. وی در سال€Œهای جنگ جهانی اول و در دوران قحطی و بیماری، با اقتدار تمام امنیت بخش وسیعی از اصفهان را حفظ کرد.

alt

داستان ساخت خانه سرتیپ از آنجایی آغاز شد که در سال ۱۳۱۵ قمری ظل€Œالسلطان حاکم وقت اصفهان قصد بازدید از سده را می€Œکند ولی به دلیل نبود مکان مناسبی جهت پذیرایی سرتیپ امینی از سلطان مهلت دوساله€Œای خواست. با استناد به کتیبه ورودی، این بنا نهایتا بین سال€Œهای ۱۳۱۵ و ۱۳۱۶ قمری و در طی یکسال ساخته شد تا پذیرای ظل€Œالسلطان باشد؛ زمان ساخت کوتاه این خانه که در نوع خود بی€Œنظیر است نشان از وجود یک تیم پرتعداد و منسجم در این پروژه دارد.

خانه سرتیپ امینی سدهی درخیابان توحید و در کوچه€Œای مقابل مسجد لادره واقع شده است. سردر این خانه به میدان کوچک میان کوچه، شکوه و جلال بخشیده است، این سردر با کچ€Œبری€Œ نقش زده شده است. سردر دارای دو سکو بزرگ و دو طاقچه است که پس از ورود به خانه با سقفی بلند مواجه می€Œشوید و راهروها و دالان که هرکدام به بخش€Œهای مختلف خانه می€Œروند.

در بدو ورود به خانه کاشی€Œهایی وجود دارد که بر روی آن€Œها عبارت "دیوان€Œخانه سرتیپ حاج محمدحسین خان امینی سدهی، فرمانده فوج جلالی قشون تحت امر ناصرالدین شاه قاجار" هک شده است. پس از گذر از این بخش به حیات اصلی خانه می€Œرسیم که در وسط آن یک حوض بزرگ و دور تا دور آن با سه ایوان احاطه شده است. شاه€Œنشین این خانه در ایوان شمالی چشم€Œنوازترین بخش این خانه است.

alt

ایوان این خانه پر است از نقاشی€Œها و نقش€Œهای مختلف و زیبا. ایوان با ۱۱ در بالایی به اتاق€Œهای گوشواره و تالار متصل می€Œشود، تالار با دو اتاق سقفی مسطح دارد و با کچ€Œبری و آینه€Œکاری تزئین شده است. گوشواره نیز در کنار یک ایوان باشکوه با چهار ستون شش متری در بخش شمالی خانه است.

شاه€Œنشین با چند پله از دیگر بخش€Œها جدا شده، در سمت راست شاه€Œنشین اتاق اصلی آن قرار دارد که با کچ€Œبری€Œهای چشم نواز و معماری اعجاب€Œآور ساخته شده است. شاه€Œنشین با پنج در به حیاط اصلی راه دارد، در این درها شیشه€Œهای رنگی مکمل کچ€Œبری€Œهای زیبا این بنا شده€Œاند تا در کنار سقف چوبی آن یک نمونه اعلا از معماری و خانه€Œهای قجری را نمایان کنند.

در بالای شاه€Œنشین شومینه قرار دارد و در اطراف آن آینه€Œکاری€Œها و کچ€Œبری€Œها خودنمایی می€Œکند. شاه€Œنشین از طریق چهار در، در اطراف به دو اتاق سه دری راه دارد، طراحی اتاق€Œها در زمان قاجار بدون عنوان بوده€Œ است و اصولا هر فضا خالی را می€Œتوان به عنوان اتاق استفاده کرد؛ اما به گواه شواهد یکی از این دو اتاق، اتاق خواب سرهنگ سدهی بوده€Œ است.

جالب توجه€Œترین بخش خانه، بخش€Œهای مربوط به فعالیت€Œهای خدماتی آن مانند ظرف€Œشور خانه است. در آن زمان ظرف شستن معمولا به مکان اختصاصی نیاز نداشته و ظرف€Œها در حوض وسط حیاط شسته می€Œشدند، ساخت این بخش€Œها گواه این است که این خانه بسیار مدرن طراحی شده  و پذیرای مهمانان مهم و بزرگی بوده در نتیجه حوض تبدیل به یکی مولفه€Œهای زیبایی شناختی در خانه می€Œشده است.

در جنوب خانه، میدان اسب€Œدوانی قرار داشته که برای تفریح و آموزش€Œهای نظامی از آن استفاده می€Œشده است، این میدان هم€Œاکنون باغ€Œموزه میوه€Œهای خمینی€Œشهر است. در دور تا دور این میدان طاق€Œنماهایی وجود دارد که آبشخور اسب€Œها بوده ضمن اینکه در پشت بام خانه اسطبل اسب€Œها بوده است.

همچنین هر کدام از اتاق€Œهای این خانه اکنون به موزه€Œای برای به نمایش درآوردن وسائل سرهنگ و همچنین ابزار آلات و سبک زندگی مردمان سده تبدیل شده است. در هر اتاقی از این خانه یکی از اسباب یا سکه و یا ابزارالات و حتی لباس€Œهای مرسوم عروس و داماد در قدیم به معرض نمایش درآمده است.

alt

خانه تاریخی سرتیپ امینی سدهی در خمینی€Œشهر (سده) یادگاری از دوران قاجار منطقه است. فرم معماری این خانه€Œ و رنگ€Œهای مورداستفاده در تزیین ساختمان به خوبی معماری سبک قاجاری را نشان می€Œدهد؛ در این سبک روشنایی، گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر از طریق عوامل طبیعی همچون نور خورشید و جریان تامین می€Œشود. خانه از خشت خام و آجر ساخته €Œشده و دارای تزیینات بسیار چشم€Œنوازی همچون گچ€Œبری، منبت€Œکاری آیینه€Œکاری، پارچه€Œهای سقفی و پنجره€Œهای گره چینی است که آن را بسیار شبیه به عمارت باغ ارم شیراز کرده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید