امروزسه شنبه, 05 تير 1397-- Tuesday Jun 26 2018

ساعت 00:16:59

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

21 مرداد روزی جاوید درتاریخ خمینی شهر
تاریخچه؛

21 مرداد روزی جاوید درتاریخ خمینی شهر

دوشنبه, 21 مرداد 1392 ساعت 10:00 کدخبر :5880
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین

شاید بارها در مورد مقاومت جانانه اهالی سده وهفت برادران در مقابل تهاجم افاغنه در زمان شاه سلطان حسین به اصفهان و سرزمین خود شنیده باشید. تاریخ گزینه هایی از این حماسه را ثبت کرده است که روایت کتاب نصف جهان فی تعریف الاصبهان را در باب آن می خوانید:نویسنده کتاب نصف جهان فی تعریف الاصبهان می نویسد:
پس از آن خرابی، آنچه از مردمان و اهالی از قتل و غارت افغان رسته بودند بعضی روی به شهر آوردند، مردم به بیچارگان پناه دادند و آن ها را جای و مسکن دادند و بعضی دیگر به دهات اطراف متفرق گشتند و از آن جمله بسیاری از مردم اصفهان به سده که آبادی بزرگ بود و محل بزرگ آن ورنسفادران که عوام به آن بن اصفهان و یا ونصوان می گویند رفتند و آن جا جمعیت زیادی اسکان کردند.
 اهالی سده که خود به دلیری و شجاعت معروف و به همت و جوانمردی مشهورند با یکدیگر اتفاق کردند و با افاغنه که در اطراف بودند و به قتل و غارت اشتغال داشتند و به مردم دستبرد می زدند و هر چه می توانستند از آن ها می کشتند حمله کنند و از ورود آن ها به شهر جلوگیری کنند و از قتل و غارت آنان را بازدارند لذا وقتی امان ا... خان یار خانه ای که از جانب لرستان بدین منطقه می آمد و به طرف فرح آباد می رفتند اهالی سده سر راه را بر آن ها گرفتند و جمعی از آن ها را کشتند و به فرح آباد نتوانستند بروند.
خبر این قائله به محمود رسید، خودش به همراه جمعی سواره با تسلیحات آن ها روانه گردیدند چون نزدیکی سده رسیدند اهالی سده بیرون آمدند و بر ایشان تاختند و جنگ جمعی نمودند و از جماعت افغان ها بسیاری کشته شدند و به خاک هلاکت افتادند بعضی هم دستگیر شدند.
محمود شخصا با عده کمی راه فرار پیش گرفت و خود را به فرح آباد رسانید و از جمله اسیران برادر محمود بود و همچنین عمو و پسر عموی محمود هم اسیر شدند که آنها را با غنائم جنگی به سده بردند.
محمود با کمال پریشانی نمی دانست چه تدبیری برای نجات یاران و خویشان خود بکند آخر الامر ناچار شد کسی را نزد شاه سلطان حسین صفوی که در آن  وقت تحت نظر و زندان بود بفرستد و خواهش کند فرد مورد اعتمادی با دستخط خود به سده بفرستد و تاکید کند که اسیران افغانی خاصه منتسبان او را معترض نشوند تا بعدا تصمیم لازم و تدبیر مناسب گرفته شود و به آن ها ابلاغ گردد.
شاه هم که مثل عبد ذلیل تحت فشار محمود بود فورا حکمی نوشت و با یکی از افراد وابسته و مورد اعتماد خود به سده فرستاد ولی وقتی آن فرد رسید که اهالی سده همه ی دستگیر شدگان را کشته و با تیغ انتقام به جنایت آنان خاتمه داده بودند و نعش های انان را بر سر راه اندخته بودند.
تاریخ واقعه ای که شرح آنرا خواندیدویکی ازنمونه های  مقاومت مردم این دیاردر مقابل متجاوزان است 12 اوت 1722 مصادف با 21 مرداد 1101 ذکر شده است و برخی صاحب نظران و مورخین معتقدند این روز برای نامیده شده به نام روز خمینی شهر گزینه مناسبی است.

نظرات  

 
#6 +1 قاسمعلی کرمی 29 شهریور 1392 ساعت 08:26
خمینی شهر یک شهرجهادی است , شهر جوانمردان ومجاهدان است
درطول تاریخ به شجاعت ومردانگی ودیندارری وعفاف شهره بوده است
اما دردفاع ازانقلاب ودرعرصهای مختلف جهاد دفاعی مقس ملت بزرگ
ایران دربرابر متجاوزان سنگ تمام گذاشتند . اعزام 28500 نفررزمنده داوطلب شهادت طلب به جبهه وتقدیم 2300 شهید و372 ازاده وحدود 4000 نفر جانباز مويد این ادعاست. شایسته است روزی که این شهر
بیش از 130 شهید را دریک عملیات تقدیم راه خدا کرده است روز خمینی شهر بنامیم.
نقل قول
 
 
#5 +1 عجب 27 مرداد 1392 ساعت 11:12
این بحث را بعضی دوستان به اصطلاح تاریخدان پیش کشیده اند که در بسیاری از مدارک تاریخی آنها بحث وجود دارد چون بیشتر هدف خودنمایی دارند.پس فرصت خودش تحقیق کند
نقل قول
 
 
#4 0 saeed45 26 مرداد 1392 ساعت 00:34
بسیییار عالی
مردم خمینی شهر باید این روز را جشن به عنوان یک روز حماسی و مهم یاد کنند
زنده باد سده ای های اصییل
نقل قول
 
 
#3 +1 یک شهروند. 24 مرداد 1392 ساعت 23:36
محسن صرامی : مقدمات افتتاح دفترتنباکوی زردطلایی خمینی شهر دربیروت فراهم شد . خبر را در سایت آقای صرامی بخوانید .تو را خدا اینقدر چهره این شهر را ضایع نکنید تنباکو کجاش افتخار است که ما بگوییم طلا !!! و بعد افتخار کنیم که قرار شده است کاشت آن در خمینی شهر بیشتر شود .تنباکوی سرطان زا طلای زرد خمینی شهر معرفی میشود . یک دفعه تریاک زرد طلایی هم کشت کنیم . به جای اینکه کشاورزان را تشویق کنیم به جای کشت تنباکو گیاهان دارویی و صیفی بکارند تشویق میکنند که تنباکو بیشتر بکارند . الان چه افتخاری داریم ؟ تنباکوی طلایی شده افتخار ما . خوبه تاریخ افتتاح اداره دخانیات روز خمینی شهر بشود .
نقل قول
 
 
#2 +1 ???? 24 مرداد 1392 ساعت 11:10
21 مرداد روز مقاومت مردم سده
نقل قول
 
 
#1 -6 ریزبین 21 مرداد 1392 ساعت 11:20
انتخاب روزی به نام خمینی شهر لازم است ولی روز 21 مرداد مبهم است و در تقویم رسمی هم چیزی ننوشته. هیچ کس هم نمی داند چه اتفاقی افتاده و قضیه چه بوده؟ درحالی که ما روز 23 مهر را داریم و در تقویم رسمی سالروز شهادت آیت ا... اشرفی از علمای خمینی شهر نوشته شده است. نامیدن این روز به نام خمینی شهر به ذهن نزدیکتر است تا 21 مرداد.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید