امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 00:06:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 سقوط داربست فلزی روی سر عابر پیاده
بازخوانی پرونده حوادث (حوادث کار و کارگری)؛

سقوط داربست فلزی روی سر عابر پیاده

شنبه, 22 تیر 1392 ساعت 08:51 کدخبر :5719
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید جواد دیباجی کارشناس حوادث دادگستری

داربست فلزی نصب شده درمحل درب ورودی یک مووسسه آموزشی، به دلیل عدم مهار مناسب آن و در اثر وزش باد شدید در سطح پیاده رو بر سر یکی از دانشجویان همان مووسسه که در حال عبور از مقابل درب مووسسه بوده برخورد کردو این خانم 20 ساله را دچار مصدومیت شدید از ناحیه سر، دست، گردن، کتف، نسوج نرم و... گردید.

 

علت حادثه: عدم نصب صحیح و ایمن داربست فلزی و عدم استفاده از اشخاص ذی صلاح جهت نصب داربست
داربست ها یکی از عوامل مهم حادثه ساز هم برای عابرین پیاده و هم برای کارگرانی که در آن ساختمان کار می کنند به وجود می آورد.


نکات ایمنی:


1- برای بر پا کردن و انجام تغییرات اساسی باید از داربست فلزی هایی که مجوز فعالیت دارند استفاده شود. در این حادثه خود کارکنان مووسسه اقدام به نصب داربست کرده بودند.


2- در هنگام نصب داربست ها باید مهار مناسب و ایمن در نظر گرفته شود. تکیه گاه های داربست دیوار کوب باید دارای مقاومت کافی و از جنس فلز مناسب بوده و به طور اطمینان بخشی به و سیله پیچ و مهره و واشر به بدنه ساختمان مهار کنند. در این حادثه لوله های داربست به دیوار های اطراف جفت نشده و داربست مهار مناسب نداشت.


3- داربست ها بایستی با ضریب اطمینان تا 4 برابر وزن کارگران بارگیری و طراحی گردد.

 

4- نصب پله برای داربست در ارتفاع های بیش از 15 متر برای صعود و فرود کارگران ضروری است، بسیار اتفاق افتاده که کارگر در حین رفت و آمد سقوط و جان خود را از دست داده است.


5- پهنای الوارهایی که برای ایستادن و کارکردن از آن استفاده می کنند باید به عرض 60 تا 70 سانتیمترباشد تا تردد و جایگاه مناسبی برای کار کردن باشد. جایگاه های 30، 40 سانتیمتری هنگام حرکت کارگران حادثه آفرین است.


6- دو طرف الوارها باید با مفتول به دو طرف میله های افقی داربست خوب بسته شود. سنگینی در یک طرف الوارباعث سبکی در یک طرف دیگرمی شود و اگر با مفتول محکم نشده باشد موجب سقوط کارگر می شود. حوادث فوتی در این زمینه زیاد داریم.

 

7- فاصله داربست در مجاورت برق 20 کیلو ولت باید 3 متر باشد. داربست فلزی هادی جریان الکتریسیته است و باعث می شود اگر یک کارگر یک نبشی یا یک قطعه فلز دستش باشد وارد حریم برق شده باعث برق گرفتگی و در مواردی مرگ شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید