امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:11:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مردی که زندگی دوباره یافت؛

سقوط سرکارگر 38 ساله در حوضچه گِل و نجات معجزه آسا از مرگ

چهارشنبه, 12 مهر 1391 ساعت 09:31 کدخبر :4574
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حمید مختاری سرکارگر 38 ساله یکی از کارخانجات سنگبری در محمودآباد حدود یک ماه پیش در حوضچه گل سقوط کرد.

شاهدان عینی حادثه در این باره می گویند: "حدود ساعت 5 عصر دکل گِل کش را 4 نفری و به سختی به سمت حوضچه های گل هدایت می کردیم که ناگهان دکل از ریل خارج شد و حمید مختاری که جلوی دکل را هل می داد به شدت به درون حوضچه سوم پرتاب شد به گونه ای که از سر تا کمرش درون گل فرورفته بود و دکل روی پایش افتاده بود." کارگرها با داد و فریاد از کارگران کارخانجات مجاور تقاضای کمک می کنند و حدود 30 کارگر به طرز معجزه آسایی در عرض 9-8 دقیقه دکل را بلند می کنند تا بتوانند او را از داخل گل ها بیرون بکشند.

مختاری خود در این باره می گوید: "در شرایط عادی این دکل را فقط می توان با جرثقیل بلند کرد و اگر مجبور باشیم خودمان این کار را بکنیم بلند کردن آن با 20 کارگر یک نصفه روز به طول می انجامد."

شاهدان عینی همچنین می گویند: رییس کارخانه را که یک جوان 40 ساله است، باخبر کردیم. وی که آشنا به کمک های اولیه بود، تا حدودی گل ها را از دهان و گلوی مصدوم خارج کرده و به او تنفس دهان به دهان داد." کارخانه در خیابان 34 محمود آباد واقع بوده و نزدیک ترین بیمارستان به آن گلدیس شاهین شهر می باشد. مصدوم را با اتومبیل شخصی به بیمارستان منتقل می کنند اما پرسنل بیمارستان با مشاهده صورت کبود، دندان های کلید شده و شکم متورم مصدوم از پذیرش او سر باز می زنند و می گویند کاری از ما ساخته نیست. همراهان مصدوم با داد و فریاد از پرسنل می خواهند که کاری بکنند اما دستگاه تهویه مصنوعی بیمارستان خراب است و پرستار ناچار با دستگاه آمبو (پمپ دستی) به بیمار تنفس می دهد. در عرض 4 ساعتی که بیمار در این بیمارستان بستری است چندین بار دچار انسداد تنفسی می شود.

همسر حمید مختاری می گوید: "بالاخره بعد از 4 ساعت توانستیم یک تخت خالی در آی سی یو بیمارستان "زهرای مرضیه (س)" پیدا کنیم اما پزشک آن جا هم بیمار ما را پذیرش نمی کرد چرا که معتقد بود دیگر کار از کار گذشته است و بالاخره بعد از التماس های مکرر همراهان به شرطی پذیرفت که دستگاه تنفسی فقط تا صبح به بیمار وصل باشد و بعد جدا شود.

با بستری کردن او در بخش آی سی یو کم کم سطح هوشیاری او بالا آمد و اعضایش شروع به تکان خوردن کردند و پس از 3 روز از حالت کما بیرون آمد و چند روز بعد مچ پایش را که به شدت آسیب دیده بود پیچ و پلاک کردند."

گفتنی است سالانه 4-3 مورد حادثه سقوط در حوضچه گل در کارخانجات سنگبری محمود آباد اتفاق می افتد که در اکثر موارد به مرگ منجر می شود و این درحالی است که اگر حوضچه ها سرپوش داشته باشند هیچ خطری کارگران را تهدید نمی کند. پس از بروز این حادثه، حوضچه های کارخانه سنگبری مذکور نیز مجهز به سرپوش شدند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید