امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 20:11:40

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

بازخوانی پرونده حوادث (حوادث کار و کارگری)؛

قطع چهار انگشت یک کارگرجوان توسط دستگاه نورد

شنبه, 30 شهریور 1392 ساعت 08:10 کدخبر :5996
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری
طی چند ماه گذشته چند حادثه دستگاه نورد در صنایع ذوب مس رخ داده است.

کارگاه هایی هستند که ظروف مسی از رده خارج شده را خریداری و پس از ذوب و تبدیل آن به ورقه های 6 میلیمتری از دستگاه نوردی ورقه ها را عبور می دهند که شامل دو غلتک گردان در دو طرف است و چندین بار این کار انجام می شود تا ورقه به ضخامت یک میلی متر برسد اگر چه این کار به خاطر بازگرداندن این فلز و استفاده دوباره از آن مفید به نظر می رسد ولی ممکن است هنگام عبور دادن ورقه ها از بین غلتک ها برای متصدی دستگاه اتفاق خطرناکی بیفتد.

 


سربازرس حوادث اداره کارتعاون و رفاه اجتماعی شهرستان در ادامه توضیحاتی که در مورد این دستگاه ارائه کرد گفت: چندی قبل در حین عبور دادن ورق مسی از بین غلتک های دستگاه ابتدا دستکش کارگر به پلیسه های ورق گیر کرده و در ادامه چهار انگشت نامبرده بین دو ورقه غلتک گیر کرده و هر چهار انگشت وی قطع می شود. گفتنی است در این حادثه به دلیل عدم رعایت موازین ایمنی از سوی کار فرما، وی مکلّف به پرداخت غرامت به کارگر حادثه دیده شد.

 

علت حادثه:


غیراستانداد و ناایمن بودن دستگاه نورد


موارد پیشگیری:


یک: با استناد به ماده 24 آیین نامه حفاظت در صنایع ریخته گری، جوشکاری و ذوب آهن دستگاه ها باید طوری ساخته شده باشند که متصدی نتواند در موقع کار با دستگاه ها، خود را در منطقه خطر قرار دهد.


دو: با استناد به ماده 29 آیین نامه حفاظت در صنایع ریخته گری ماشین های نورد باید دارای حفاظ هایی باشد که از دسترسی به محل خطر جلوگیری به عمل آید.


موارد ایمنی:


اولین حفاظ: دستگاه نورد در نقاط مختلف باید کلید قطع و وصل داشته باشد که اگر کارگر احساس خطر کرد کلید را بزند.


دومین حفاظ: دستگاه ها ی این کارگاه ها باید به چشم های الکترونیکی یا سنسورهایی که به یک اندازه خاص از حجم وارد شده بر دستگاه حساس هستند، نصب شود.


سومین حفاظ: دستگاه پس زننده یا اینتر لاک است، این دستگاه به مجرد این که ابتدای قطعه وارد دستگاه شد و فرمان شروع عملیات توسط متصدی دستگاه به دستگاه داده شد قطعه ها و موارد اضافی که داخل و در ابتدای دستگاه است را پس می زند.


در دستگاه های جدید نیروی انسانی به خاطر خطرناک بودن دستگاه حذف شده است.


دیباجی با اشاره به آلوده بودن کارگاه های ذوب فلز تاکید کرد: این کارگاه ها باید از شهر خارج و به شهرک های صنعتی مثل مورچه خورت منتقل شوند. این کارگاه ها آلایندگی زیادی دارند و از پساب صنعتی آن ها بیماری ایجاد می شود.


وی همچنین افزود: سنگبری هایی که در خمینی شهر هستند مجوز سنگبری ندارند وبا مجوز ساب و فرز در حال فعالیت هستند که به دلیل آلودگی صوتی و زیست محیطی باید به تدریج از شهر خارج شوند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید