امروزسه شنبه, 14 مرداد 1399-- Tuesday Aug 04 2020

ساعت 07:02:47

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

مهمترین حوادث سال ۹۳

مهمترین حوادث سال ۹۳

چهارشنبه, 27 اسفند 1393 ساعت 08:17 کدخبر :8585
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

سال ۹۳ در حالی کوله بارش را برداشته و خداحافظی می کند که حوادث زیادی را دیده است، حوادث تلخی مثل سقوط هواپیمای آنتونوف در تهران، تصادفات مرگبار رانندگی و فداکاری ناتمام یک معلم.
به گزارش فارس، در مرور سال ۹۳ در کنار انتخاب چهره€Œ های برتر سال و اتفاق €Œهای خوش دیگر، به حوادث ناگواری بر می €Œخوریم که در آنها عده زیادی از هموطنانمان جان خود را از دست داده €Œاند. در زیر به مرور مهمترین حوادث سال ۹۳ می€Œ پردازیم.


برخورد ۱۸ خودروی سبک و سنگین ۴۳ زخمی بر جا گذاشت
پانزده فروردین درست زمانی که تعطیلات نوروز در حال اتمام بود تصادف تانکر سوخت بنزین با اتوبوس در بزرگراه کرج- قزوین موجب مرگ یک نفر و زخمی شدن ۴۳ نفر و ایجاد ترافیک سنگین شد. این تصادف موجب مسدود شدن اتوبان در لاین شمالی مسیر پل شهرجدید هشتگرد تا رمپ خروجی خور از ساعت ۱۹ جمعه شب (شب حادثه) به مدت ۵ ساعت شد.

با تلاش نیروهای امدادی هلال احمر، آتش نشانی€Œهای هشتگرد، شهر جدید هشتگرد و سایر شهرداری€Œها، اورژانس و پلیس راهور ساوجبلاغ به موقع با مهار بنزین جلوی ایجاد حوادث بعدی گرفته شد. در این حادثه ۱۸ خودرو با یکدیگر تصادف کردند و بی توجهی راننده اتوبوس به جلو عامل اصلی این تصادف بود.

دراین حادثه ۴۳ نفر مصدوم شدند و یک نفر کشته شد. مصدومان به بیمارستان€Œهای هشتگرد و نظرآباد منتقل شدند و با استفاده از کف، مسیر واژگون شدن تانکر سوخت پوشیده و ۳۰ هزار لیتر بنزین تخلیه شد.

 

۷ کشته و ۲۲ مجروح در حادثه چپ کردن اتوبوس شهری
صبح هشتم اردیبهشت یک دستگاه اتوبوس شرکت واحد در تقاطع بزرگراه آزادگان و حکیم واژگون شد. بر اثر این حادثه ۷ نفر کشته شدند. اتوبوس شرکت واحد بخش خصوصی با نام شرکت راهور سبز پایتخت در مسیر شمال به جنوب آزادگان در باند کندرو حرکت می€Œکرد که در راست€Œگرد ورودی به حکیم شرق در داخل رمپ با گاردریل برخورد کرد و به پهلوی چپ واژگون €Œشد.

این حادثه ۲۲ مجروح داشت و تعدادی از آنها با حال وخیم توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند. چند روز بعد از این حادثه به دستور دادستان تهران، تحقیقات قضایی در خصوص حادثه بزرگراه آزادگان با بازداشت راننده اتوبوس آغاز شد. در این حادثه با استفاده از اورژانس هوایی ۳ نفر از حادثه دیدگان به بیمارستان منتقل شدند.

 

حادثه €Œای که موش دیوانه در پارک ارم رقم زد
نوزدهم اردیبهشت زمانی که تعدادی از شهروندان برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت به پارک ارم رفته بودند با دیوانه بازی «موش دیوانه» روبرو شدند. در ساعت ۲۳:۱۵ جمعه نوزدهم اردیبهشت دستگاه بازی «موش دیوانه» در پارک ارم سقوط کرد و ۳نفر از شهروندانی که سوار این دستگاه بودند به شدت آسیب دیدند.

 

این افراد زنان ۲۶، ۲۸ و ۳۰ ساله بودند و از ناحیه گردن، نخاع و دست دچار جراحت شدید شدند که به بیمارستان رسول اکرم (ص) منتقل شدند. آتش نشانی در همان زمان اعلام کرد که این دستگاه از ارتفاع حدود هشت متری به پایین سقوط کرده است.

 

خوشبختانه بستن کمربند ایمنی باعث شده بود این افراد به بیرون از کابین پرتاب نشوند در صورتی که اگر این کار را انجام نمی€Œدادند مرگ این افراد حتمی بود. بیست و چهارم شهریور حادثه€Œای مشابه حادثه پارک ارم این بار در شهربازی تلکابین رامسر رخ داد و اوقات شاد ۷ نفر از شهروندان تلخ شد. ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه این شب ۷ نفر بر اثر سقوط از تاپ زنجیری مصدوم شدند.

به گفته وی عدم بازنگری و نظارت دقیق سازمان استاندارد در وسایل شهربازی موجب بروز این حادثه شده است.

 

فرود اضطراری هواپیمای زاهدان €“ مشهد با ۱۱۳ مسافر
بیستم اردیبهشت را می€Œتوان روز خوش شانسی ۱۱۳ سرنشین هواپیمای زاهدان مشهد دانست. روزی که این هواپیما بعد از باز نشدن چرخ€Œهایش پس از ۱۵ دقیقه پرواز بر فراز زاهدان بر باند آماده شده برای فرود اضطراری فرود آمد. این حادثه تنها به مصدومیت ۹ نفر از مسافران انجامید که ۷ نفر آنها به صورت سرپایی مداوا شدند.

 

در این هواپیما ۲ خانم باردار نیز حضور داشتند که بعد از فرود هواپیما بلافاصله به مراکز درمانی منتقل شدند تا مشکلی برای مادر و فرزند ایجاد نشود. در این زمینه می€Œتوان به فیلم منتشر شده از لحظه فرود این هواپیما مراجعه کرد.

 

۵ کشته در طوفان تهران
دوازدهم خرداد طوفانی تهران را درنوردید که نه نامی داشت و نه هشداری نسبت به وقوع آن داده شده بود. بر اثر این طوفان که با سرعتی وحشتناک تهران را درنوردید، ۵ نفر از شهروندان تهران به علت سقوط و اصابت شیء سرگردان در هوا به سر جان خود را از دست دادند.

 

در مورد این طوفان و چرایی عدم پیش بینی هواشناسی و عدم هشدار به شهروندان صحبت€Œهای بسیاری شد و سازمان€Œهای مسئول و درگیر هر یک دیگری را مسئول معرفی کردند. رئیس مدیریت بحران شهر تهران در مورد این حادثه در آن زمان گفت: علاوه بر کشته شدن ۵ نفر از شهروندان، ۴۵ نفر نیز مجروح شدند.

 

سقوط آنتونف در تهران و کشته شدن ۳۹ نفر
غمناکترین حادثه سال ۹۳ در ساعت ۹:۲۰ روز یکشنبه ۱۹ تیر رقم خورد، جایی که هواپیمای آنتونف سپاهان€Œایر با ۴۸ سرنشین در مسیر تهران €“ طبس و اندکی پس از بلند شدن از فرودگاه مهرآباد در شهرک آزادی سقوط کرد.

 

در این سانحه که هواپیما همزمان با سقوط در شعله €Œهای آتش سوخته بود، ۳۹ مسافر نیز به طور کامل و بعضاً نیمه کامل سوختند تا غم از دست دادن آنها بیشتر شود. اما نکته جالب توجه زنده ماندن ۹ نفر از مسافران این هواپیما که در انتهای ردیف مسافران نشسته بودند بود. گرچه ۷ نفر از آنها به شدت آسیب دیده بودند، اما سالم ماندن همین تعداد اندک اتفاق بزرگی بود که برای این مسافران و خانواده های آنها رقم خورد.

 

بیشتر مسافران این هواپیما را اعضای خانواده€Œهای ۳، ۵ و ۶ نفره تشکیل می€Œدادند. در این حادثه یک زن و شوهر بدون آسیب جدی جان سالم به در بردند. در مورد علت سقوط نیز گفته شد که این هواپیما بیش از حد مجاز پرواز در تابستان بار حمل می€Œ کرده است.

 

مورموری روی خط لرزه
دوشنبه بیست و هفتم مرداد زمین لرزه€Œای با قدرت ۶.۲ ریشتر شهرستان€Œهای آبدانان و دهلران را لرزاند. خوشبختانه این زمین لرزه تنها آسیب مادی و روحی برای ساکنان این مناطق در پی داشت و کسی جان خود را از دست نداد. پس لرزه€Œهای مداوم که گاه در حدود ۶ ریشتر قدرت داشتند چند روز ادامه داشت و زندگی ساکنان آبدانان، دهلران، مورموری، دشت عباس و موسیان را مختل کرد.

 

ساکنان این مناطق شب€Œهای متوالی را در فضای باز به صبح رساندند و از امکانات منازل خود نمی€Œتوانستند استفاده کنند. در این حادثه به بیش از ۸۶ هزار نفر امداد رسانی شد و تقریباً به هر خانواده یک چادر امدادی اهدا شد. این زمین لرزه ۴ مصدوم داشت.

 

کشف زاغه مهمات جنگ جهانی دوم در خیابان فاطمی تهران
سی ام مرداد در میدان فاطمی اتفاقی افتاد که در صورت غفلت و سهل انگاری می€Œتوانست به غم€Œانگیزترین حادثه انفجاری در تهران بینجامد. در این روز دو کارگر افغانی در جریان گودبرداری و حفر چاه در ساختمانی در خیابان فاطمی از یک زاغه مهمات شامل خمپاره و گلوله سردرآوردند!

 

کارگران ساختمانی در جریان این عملیات در عمق ۱۰ متری زمین به گلوله€Œهای سنگینی از جمله خمپاره ۱۲۰ دست یافتند که در کنار چاه یک خانه و در یک محوطه بسیار قدیمی قرار گرفته بود. رئیس پلیس پایتخت عمر گلوله€Œهای کشف شده را ۷۹ سال عنوان کرد و گفت: این زاغه مهمات مربوط به زمان جنگ جهانی دوم باشد.

 

تخلیه این زاغه روزها به طول کشید چرا که هر گلوله باید با محافظت بسیار حمل می€Œشد تا آن حادثه ناگوار رخ ندهد. براساس آمار هیچ وقت تایید یا اعلام نشده که دقیقاً چه تعداد گلوله توپ از این زاغه مهمات کشف شده است.

 

تصادف مرگبار دانش€Œ آموزان
درست یک هفته بعد از بازگشایی مدارس حادثه تلخی برای دانش €Œآموزان ابتدایی یکی از مدارس بیرجند رخ داد. ساعت ۷:۱۱ دقیقه ششم مهر زمانی که ۳ مادر قصد عبور دادن ۷ دانش€Œ آموز را از خیابان جوادیه و بلوار میلاد در بیرجند داشتند یک دستگاه پیکان با آنها برخورد کرد و هر ۱۰ نفر آنها را نقش بر زمین کرد.

 

متاسفانه یکی از والدین به نام زهرا خسروی ۴۰ ساله بر اثر شدت جراحات در دم فوت کرد و یک دانش€Œ آموز ۷ ساله نیز به نام محدثه عدیدی به علت شدت جراحات وارده به کما رفت.

 

یک حادثه تروریستی از نوع اسیدپاشی
مهمترین خبر مهر امسال را می €Œتوان مربوط به حادثه €Œای دانست که به قصد ایجاد رعب و وحشت توسط یک یا چند نفر در اصفهان ترتیب داده شد. اسیدپاشی€Œ های پیاپی به صورت افراد مختلف به خصوص زنان در شهر اصفهان موجب ملتهب شدن فضای جامعه و بروز شایعات فراوان در این زمینه شد. 

عده €Œای حتی مدعی شدند که در تهران نیز این عمل انجام شده و در بعضی موارد نیز پلیس تهران خبر از دستگیری افراد اسیدپاش داد.

سردار احمدی مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی اندکی بعد از وقوع این حوادث تعداد اسیدپاشی€Œهای آن زمان را هشت مورد اعلام کرد و آن زمان در مصاحبه€Œای گفت: در ماه€Œهای اخیر هفت یا هشت مورد اسیدپاشی در اصفهان رخ داده که طی صحبت€Œهایی که با قربانیان این حادثه شده سرنخ€Œهایی به دست آمده و تعدادی فرد مظنون نیز شناسایی شدند، ولی هنوز انگیزه فرد یا افراد معلوم نیست.  

 

این حوادث به مرگ یکی از قربانیان انجامید و برای مداوای چشم سایرین نیز وزیر بهداشت شخصا از آنها عیادت و آنهایی که از ناحیه چشم دچار آسیب شده بودند را معاینه کرد.

 

در آخرین اخباری هم که در مورد این موضوع اعلام شده، از قول سردار مقیمی رئیس پلیس آگاهی ناجا آمده است: تا الان هیچ موردی در کشور وجود نداشته که منجر به کشف نشده باشد. در بحث اسیدپاشی اصفهان نیز این موضوع در اولویت معاونت مبارزه با جرایم جنایی تعریف شده و اطلاعات آن در حال جمع€Œآوری است و به نکات خوبی هم رسیده€Œایم.

وی با بیان اینکه انتظار در مورد این پرونده، کشف این پرونده است، گفت: یقین داریم که این موضوع نیز منجر به کشف خواهد شد.

 

سقوط هواپیمای نظامی و شهادت ۷ مقام ارشد نیروی انتظامی
نوزدهم مهر یک هواپیمای ملخی متعلق به نیروی انتظامی با ۷ سرنشین€Œ از تهران به مقصد زاهدان پرواز کرد و در ساعت ۱۹:۲۰ این هواپیما €Œ€Œدر حوالی منطقه انار کرمان از رادار خارج شد. به گفته احمدی مقدم، ارزیابی€Œهای اولیه نشان داد که خلبان هواپیما قصد فرود اضطراری داشته اما به دلیل موقعیت شب و نامساعد بودن زمینی که برای فرود انتخاب کرده به هواپیما آسیب رسیده و سپس متلاشی شده است.

 

€Œپیداه شدن لاشه این هواپیما مدتی زمان برد اما در کاوش€Œهای محلی هم لاشه و هم اجساد سرنشینان آن پیدا شدند. جسد این افراد قابل شناسایی بود و پس از انتقال به تهران به صورت باشکوهی تشییع شد.

 

نکته جالب توجه واژگونی خودروی حامل سربازان و پرسنل ناجا در مسیر امدادرسانی به هواپیما بعد از کشف لاشه بود که در این حادثه نیز تعدادی از این افراد جان خود را از دست دادند. این حوادث هفته تلخی را برای نیروی انتظامی و خانواده€Œهای این عزیزان رقم زد.

 

داستان فداکاری ناتمام یک معلم
در همه داستان€Œها و نوشته€Œهای برگرفته از حقیقت می€Œخوانیم که فداکاری€Œها برای نجات جان افراد با موفقت انجام می€Œشود و اگر شخص فداکار هم آسیب ببیند، فردی که فداکاری در مورد آن انجام شده صحیح و سلامت به آغوش خانواده باز می€Œگردد. اما بیست و هشتم مهر امسال معلم فداکار داستانی را رقم زد که با تمام داستان€Œ های اینچنینی متفاوت بود.

 

در این روز و در پی بارش شدید باران در مناطقی از کشور سیل جاری شده بود. در این زمان وقتی که معلم قصه ما با دست شکسته شاگرد خود روبرو می€Œشود تصمیم می€Œگیرد که او را به نزدیکترین مرکز درمانی برساند. در اواسط راه، سیلاب خودروی حامل آنها را با خود می€Œبرد و آقا معلم به همراه راننده و چند شاگرد خود مفقود می €Œشوند.

 

جسد ۳ نفر از سرنشینان این خودرو به فاصله اندکی در میان گل و لای پیدا شد اما یافتن جسد راننده و آقا معلم ۱۵ روز به طول انجامید.

 

مرگ ۹ و مصدومیت ۲۱ نفر از زائران حسینی بر اثر تصادف
حادثه جاده€Œای دیگری نیز زمانی رقم خورد که یک دستگا تریلی در خاک عراق با دو دستگاه ون حامل زائران حسینی که از مراسم اربعین به کشور باز می€Œگشتند رخ داد. ساعت ۸:۴۵ صبح بیست و چهارم آذر یک دستگاه تریلی با دو دستگاه ون در داخل خاک عراق مسیر بدره - مهران برخورد کرد. بر اثر این برخورد ۹ نفر از زائران ایرانی که قصد بازگشت به کشور را داشتند، جان خود را از دست دادند و ۲۱ نفر نیز مصدوم شدند.

 

انتقال مصدومان و کشته€Œهای این سانحه ناگوار به داخل کشور و مراکز درمانی بیش از ۱۲ ساعت به طول انجامید. گرچه ساعتی بعد از اعلام ۹ کشته در این حادثه، عنوان شد که ۲ نفر این افراد از اتباع ایران نبودند اما حاثه بسیار ناگواری را تنها چند روز بعد از برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی رقم زد.

 

مسمومیت غذایی و جان باختن ۳ معلول ذهنی
سوم دی€Œ در یکی از آسایشگاه€Œهای معلولان ذهنی آسایشگاه پاکدشت غذای مسموم توزیع شد و موجب مرگ ۳ نفر از معلولان و مسمومیت ۲۷ نفر دیگر شد.

 

در این آسایشگاه ۱۳۲ معلول ذهنی در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال زندگی می کنند. آن طور که مسئولان این آسایشگاه همان زمان اعلام کردند، در روز حادثه مسمومیت غذایی به این معلولان، سوپ جو داده شده بود که پس از آن در ۳۰ نفر از معلولان اعلام مسمومیت گوارشی، دل پیچه، دل درد و اسهال مشاهده می شود.

 

متاسفانه قبل از رسیدن اورژانس، سه مرد متولد سال€Œهای ۳۷، ۳۶ و ۴۵ جان خود را از دست دادند و ۲۷ نفر بقیه به بیمارستان زعیم پاکدشت منتقل شده و سرم تراپی و دارو درمانی شده و پس از آن مرخص شدند. اما پس از آن دوباره یک نفر از معلولان دچار علائم مسمومیت گوارشی شده، به بیمارستان لقمان تهران منتقل شد.

 

تصادف تریلر با اتوبوس در بزرگراه اصفهان ـ کاشان
ششم اسفند بر اثر برخورد یک دستگاه تریلر با اتوبوس در جاده اصفهان €“ کاشان ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند. این حادثه شامگاه سه شنبه ششم اسفند در ۲۵ کیلومتری جاده کاشان - اصفهان به وقوع پیوست که هشت نفر در دم جان خود را از دست دادند و دو نفر دیگر در بیمارستان جان باختند.

 

در این حادثه ۲۱ نفر دیگر جراحت برداشتند و توسط تکنسین های اورژانس به بیمارستان شهید بهشتی کاشان انتقال داده شدند که حال چهار نفر از آنان در آن زمان وخیم گزارش شد. انحراف تریلر که از سمت کاشان به اصفهان در حرکت بود به خط مخالف و برخورد با اتوبوسی که از سمت دیگر می آمد، علت این حادثه دلخراش بود.

 

ریزش تونل مترو در مشهد
ظهر روز شانزدهم اسفند سقف تونل شماره ۲ مترو مشهد بر سر ۱۳ نفر فرو ریخت. €Œدر این حادثه ۱۳ نفر زیر آوار ماندند که دو نفر از آنها کشته و ۱۱ نفر دیگر مجروح شدند. بیرون کشیدن اجساد و زخمی€Œها توسط نیروهای امداد و نجات و آتش€Œنشانی صورت گرفت و چند ساعتی به طول انجامید اما در نهایت ساعت ۱۶ عملیات نجات به پایان رسید و ۱۱ نفر از حادثه دیدگان زنده از زیر آوار خارج شدند.

 

سوختن ۱۰ نفر در تصادف ۲ خودروی سواری
بیست و چهارم اسفند دو خودروی سواری بعد از برخورد با یکدیگر در شعله€Œهای آتش به همراه سرنشینان خود سوختند. ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح بیست و چهارم اسفند در جاده خواف به رشتخوار حادثه ای تلخ به وقوع پیوست. یک دستگاه سواری پراید و پژو با هم برخورد کرده و در ادامه این وسایل نقلیه دچار حریق شدند.

 

متاسفانه در پی وقوع این آتش سوزی، ۱۰ نفر کشته و ۲ نفر مجروح شدند که متاسفانه کشته€Œها در این آتش سوزی به صورت کامل سوخته و اجساد قابل شناسایی نبود.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 ملیکا 27 اسفند 1393 ساعت 18:20
چرا حوادث خمینی شهر را نگذاشتید؟ امسال مدیر یونسکو و نماینده رئیس جمهور از شهرک علمی تحقیقاتی خمینی شهر بازدید می کنند اما باز به اسم اصفهان مصادره میشه!!! باز هم جاده مرگ قربانی گرفت. نمایندگی میراث فرهنگی اداره نشد. رئیس دانشگاه صنعتی علی رغم قولش پول های شهرداری را نداد. با نارو زدن بعضی ها تو شهر فرمانداری ویژه پرید و خیلی چیزای دیگه....
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید