امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 02:11:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با خبرنگاران

دوشنبه, 23 مرداد 1391 ساعت 10:32 کدخبر :4405
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
در آستانه روز خبرنگاریم و اینجا هم باید خودمان دست و آستین بالا بزنیم و برویم سراغ خبرنگاران. البته این مدت سابقه کاری در نشریه فرصت به خوبی به ما ثابت کرد که خمینی شهر خبرنگار کم ندارد همین که به محضی که در بلوار آزادگان تصادفی بشود مردم فورا زنگ می زنند دفتر و یا مستقیم به خبرنگارها خبر می دهند،

همین که رتبه هایی را که همشهری ها کسب می کنند از هر طریقی چه تلفن، ایمیل و یا حتی با کامنت به فرصت خبر می دهند یعنی اینکه خیلی از همشهریان ما خبرنگار هستند و حالا ما با 3 نفر از خبرنگاران باسابقه خمینی شهر به نمایندگی از همه خبرنگاران این شهر به گفتگو می نشینیم.

سید محمد حسین مجیدی خبرنگار کیهان در درچه، متولد 1336، بازنشسته آموزش و پرورش با 25 سال سابقه ریاست در اداره تربیت بدنی درچه.

از کی خبرنگاری برای کیهان را شروع کردید؟

از 35 سال پیش. البته من قبل از انقلاب خبرنگار نشریات دنیای ورزش، اطلاعات، کیهان ورزشی، ابرار و نسل فردا هم بوده ام.

در ماه چند تا خبر برای کیهان می فرستید؟

15 تا می فرستم که 80 درصدش چاپ می شود.

بیشتر چه اخباری را می فرستید؟

مشکلات مردم، اخبار پوششی مثلا افتتاح ها، تودیع و معارفه ها و البته اخبار ورزشی.

خبرنگار افتخاری هستید؟

بله و 5 سال است خبرنگار نمونه کیهان ورزشی می شوم.

چطور شد خبرنگار کیهان شدید؟

حاج سید رسول مرتضوی -پدر 2 شهید بزرگوار شهید سید محمد و شهید سید حسن- نماینده و خبرنگار کیهان در درچه بود، گاهی خبرهایی می نوشتم و به ایشان می دادم بعد از مدتی آقای مرتضوی که از اقوام بودند به من پیشنهاد کرد که خبرنگار کیهان بشوم.

اخبار را چگونه به دستشان می رساندید؟

اوایل چون تلفن در دسترس نبود، اخبار را به صورت مکتوب به سرپرستی اصفهان تحویل می دادم اما بعد از چند سال برای ارسال اخبار  از طریق تلفن و فاکس اقدام می کنم.

جالب ترین خبری که تا حالا برای کیهان فرستاده اید، چیست؟

من اخبار جنگ را می فرستادم تهران. یک روز یک خبر نوشتم با این عنوان: "اعزام رزمندگان درچه به روز است" که به نظر خودم زیباترین خبری است که نوشته ام چراکه واقعا اعزام رزمندگان درچه همیشگی و همه روزه بود. چند سال بعد با آقای اسحاقیان مسوول اعزام رزمندگان سپاه ناحیه درچه گفتم بهترین خبر من این خبر است و او در تایید حرفم گفت: اعزام درچه در زمان جنگ روزی 3 نوبت بود، 2 بعد از ظهر، 8 شب و از آن جا که جاده اصفهان به اهواز از درچه می گذشت، خیلی وقت ها می شد که ساعت 10 شب می گفتند اتوبوس 4 نفر کم دارد، من خودم مامور اعزام رزمندگان بودم گاهی بچه ها را از سرسفره بلند می کردیم و می فرستادیم جبهه.

یک خاطره خبرنگاری مهمانمان کنید؟

آقای اطهری فر شهردار درچه در مصاحبه با نشریه فرصت گفته بود من درچه را از روزنامه کیهان شناختم.

حسین رحیمی خبرنگار صدا و سیما در خمینی شهر، متولد 1350 ؛

از کی وارد عرصه خبر و خبرنگاری شدید؟

از 12 سالگی با نشریه آینده سازان شروع کردم و بعد از آن هم در مدرسه و دانشگاه مرتبا در این عرصه فعال بودم و از سال 86 به عنوان خبرنگار صدا و سیما شروع به کار کردم.

در هفته چند خبر و گزارش به صدا و سیما می فرستید؟

این بستگی به تعداد خبری دارد که در شهر اتفاق بیفتد البته بسیاری از اخبار و گزارشات ما تولیدی است و می توانم بگویم در ماه بین 4 تا 5 گزارش تولیدی و روزانه 3 یا 4 خبر کار می کنیم. البته روزهایی هم هست که مثلا در حدود 15 خبر از شهرستان ارسال می کنیم و سعی داریم شهرهای درچه و کوشک و اصغرآباد و همچنین روستاها را نیز پوشش بدهیم ولی طبیعتا این پوشش بیشتر خمینی شهر را در بر می گیرد.

جالب ترین خبری که تا حالا فرستاده اید و پخش شده، کدام بوده است؟

همانطور که می دانید یکی از مشکلات شهر ما پروژه های نیمه تمام است که از جمله آن ها می توان به پل امامزاده سید محمد اشاره کرد. در مراسم کلنگ زنی طی مصوبه ای قرار شد که مبلغی از بودجه ساخت این پل را اداره کل راه و ترابری، مبلغی را استانداری و مبلغی را هم شهرداری بپردازد و پروژه شروع شود ما مراسم آن روز را لحظه به لحظه گزارش می کردیم، حدود 2 سال گذشت و خبری نشد برا ی همین، مصاحبه ای با مدیر کل راه و ترابری استان ترتیب دادیم و همان جا بر سر همین موضوع مشاجره ای میان مسوولان درگرفت و صدا و سیما هم آن را پخش کرد. ما تا کنون 10 گزارش فقط برای همین موضوع کار کرده ایم، جاده کمربندی و بلوار آزادگان که دیگر جای خود دارد.

پربازتاب ترین خبرهایتان چه بوده است؟

خبرها و گزارشاتی که بیشتر درد مردم را مطرح کرده و از مشکلاتی که مردم به طور روزمره با آن مواجهند سخن گفته است از جمله گزارشاتی با موضوع شهرک های صنعتی که در ارتباط مستقیم با اساسی ترین مشکل مردم یعنی اشتغال است.

یک خاطره خبرنگاری مهمانمان کنید؟

روزی که قرار بود بر اساس حکم دادستانی تعدادی از ساختمان های غیر مجاز را تخریب کنند به عنوان خبرنگار در محل حاضر شدم و صاحبان این ساختمان ها با سنگ و آجرهایشان حسابی از من و دوربین صدا وسیما پذیرایی کردند.

یک خاطره دیگر هم مربوط می شود به بعضی اطلاع رسانی های  نادرست. یک روز صبح با من تماس گرفتند و گفتند در نقطه ای از هفتصد دستگاه گازهایی سمی منتشر شده و روی زمین نشسته است، فورا مراتب را به صداو سیما اطلاع دادم و در محل حاضر شدم، مردم می گفتند این ها گاز زرد رنگ گوگرد است که از پالایشگاه اصفهان به اینجا آمده است مساله ای که با توجه به آلایندگی پالایشگاه ومسائل پیش آمده در این مورد برای ما اهمیت داشت و اگرچه این آلایندگی با مدارک و شواهد برای ما ثابت شده بود اما ما آن جا ظاهرا با یک مورد عینی روبرو بودیم اما یکی از مسوولان پالایشگاه آمده بود و مصرانه می گفت: ما اصلا در پالایشگاه گاز گوگرد نداریم. مسوولان شبکه بهداشت و محیط زیست هم فورا در محل حاضر شدند برای آزمایشات. همه مردم نگران و عصبی بودند که یکی از اهالی محل از راه رسید و وقتی متوجه موضوع شد یکی از شاخه های درخت کاجی را تکان داد – منطقه هفتصد دستگاه پر از درخت کاج است- و انبوهی از این گرد زرد روی زمین ریخت و همه متوجه شدند که این گرد زرد رنگ از درختان کاج است.

گاهی بعضی گزارشات و خبرهایی که یک خبرنگار کار می کند به هر دلیلی خیلی به دل خودش می نشیند، کدام کارتان برای شما این حالا را داشته است؟

یکی از موضوعاتی که برای من خیلی مهم بود تخریب آثار باستانی بود که برای ما حکم شناسنامه مان را دارد و چگونه می شود که کسی شناسنامه خودش را پاره کند! خبرهایی از این دست را بدون استثنا منعکس می کردیم ضمن اینکه برای استقرار نمایندگی میراث فرهنگی در خمینی شهر نیز خیلی پیگیری کردیم و فکر می کنم که پیگیری هایمان نتیجه داد و این کار صورت گرفت. زمانی که در چهارشنبه بازار آن نشست زمین صورت گرفت من بلافاصله مطلع شدم  و همان موقع خبر را برای اصفهان ارسال کردم و جالب این بودکه همان شب قبل از اینکه شبکه اصفهان خبر را پخش کند، 20:30 آن را با این تیتر پخش کرد: اثر باستانی در شهری که دفتر میراث فرهنگی ندارد.

بلافاصله پس از پخش خبر در محل حاضر شدم و تعداد زیادی از مردم را دیدیم که با شنیدن خبر آن جا جمع شده بودند و انعکاس این خبر باعث شد که افرادی که نمی خواستند اینجا به عنوان اثر باستانی شناخته شود و می خواستند آن را با خاک پر کنند دستشان بسته شود. حدود یک سال پیش هم گزارشی از تونل کهندژ کار کردم که خیلی جالب بود و خودم به درون تونل رفتم.

از نظر شما که 5-4 سال است به عنوان خبرنگار صدا و سیما فعالیت می کنید یک خبرنگار در جامعه ما از چه شانی در نگاه مردم و مسوولین برخوردار است؟

خبرنگاری عرصه ایست که در عین پرمخاطره بودنش برای مردم و مسوولان فرصت هایی را می سازد و اگر خبرنگار کارش را درست انجام دهد مسوولان مطمئن باشند که کمک کار آن ها خواهد بود البته یک وقت هایی هم مشکل از جانب خود خبرنگار است مثلا در مورد موضوعی اطلاعات کافی ندارد و درست قضاوت نمی کند و همین موجبات تکدر را فراهم می کند. اگر نقدهای ما عالمانه، آگاهانه و دلسوزانه باشد طبیعتا هر مسوولی با روی باز از آن استقبال خواهد کرد. الحمدلله تعامل ما با مسوولان؛ امام جمعه بزرگوار، فرماندار سخت کوش و نماینده عزیزمان بسیار خوب است. فکر می کنم دید مردم و مسوولان هم در این چند ساله اخیر نسبت به خبرنگار خیلی بهتر شده است.

حرفی اگر باقی مانده بفرمایید؟

از دست اندکاران نشریه فرصت و سایت فرصت آنلاین خیلی تشکر می کنم که مجدانه در عرصه خبررسانی تلاش می کنند و همچنین دوستان دیگرمان که در سایت های سدژ و مهربین و ... گمنام و خالصانه تلاش می کنند و ما هر روز اخبارشان را می خوانیم. آقایان احمدرضا عظیمی و سعید رحیمی نیز از همکاران بنده هستند که واقعا تلاش شبانه روزی دارند اما دریافتی شان اندک است و از حق بیمه هم برخوردار نیستند، ما اصلا عید و جمعه نداریم و دائما به کار هستیم. همه ما خبرنگاران خمینی شهر یک هدف را دنبال می کنیم و آن اعتلای شهرمان و حل مشکلات مردم است پس می طلبد که با یکدیگر هم افزایی و هم پوشانی داشته باشیم تا به هدفمان که خدمت به خلق و رضایت خداوند است نائل بشویم.

سید حسام ابطحی خبرنگار ایکنا (خبرگزاری قرآنی ایران) در خمینی شهر؛

متولد 1360 

خبرنگاری برای ایکنا را از کی شروع کردید؟

از خرداد 1389

در ماه چند تا خبر می فرستید؟

مراکز قرآنی در خمینی شهر زیاد است اما متاسفانه روابط عمومی هایش مثل روابط عمومی ادارات ضعیف عمل می کند. درست است که خبرنگار باید دنبال خبر باشد اما من به تنهایی که نمی توانم همه اخبار را پوشش بدهم اگر روزی یک خبر هم از خمینی شهر روی سایت ایکنا برود خوب است در حال حاضر هر ماه به طور متوسط 20 خبر  از ما روی خروجی سایت قرار می گیرد. شهری مثل آران و بیدگل روزی نیست که خبر نداشته باشد.

بیشتر چه اخباری را کار می کنید؟

اخبار قرآنی، جلسات فرهنگی مذهبی، فیلم و نمایش مذهبی، نمایشگاه، یادواره شهدا، اخبار نماز جمعه و... مثلا اگر خودم درنماز جمعه شرکت نکنم نمی توانم خبر را پوشش بدهم.

چه شد که خبرنگار ایکنا شدید؟

رییس مووسسه مهد قرآن آقای سید ابوالفضل موسوی زاده یک روز به من زنگ زد و گفت مهد قرآن نمایندگی ایکنا را در خمینی شهر گرفته و به من پیشنهاد داد تا خبرنگار ایکنا بشوم.

خبرنگار افتخاری هستید؟

افتخاری نیستم ولی حق الزحمه ای هم از خبرگزاری دریافت نمی کنم. مووسسه مهد قرآن حق الزحمه خبرنگار را می دهد. تنها از پس انعکاس اخبار بر نمی آیم اما سعی می کنم لنگ لنگان هم که شده به این کار ادامه بدهم. سال 89 آنقدر خبر کم می رفت که لینک خمینی شهر را برداشتند ولی آن قدر پیگیری کردم تا دوباره لینک را تشکیل دادند.

از اول کارتان با ایکنا کدام یک از خبرهایی که فرستاده اید، بیشتر راضی تان کرده است؟

نوروز 90 تعدادی از فعالان قرآنی شهر به دیدار آیت ا... جوادی آملی رفتند، خبرش را فرستادم و جزو اخبار اصلی در صفحه اول قرار گرفت. وقتی خبری از شهرم در صفحه اول باشد خیلی خوشحال می شوم.

راه ارسال اخبار قرآنی برای شما؟

ایمیل آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

محمد جواد عموشاهی، سایت سدژ

از کی کار خودتان را شروع کردید؟

ما جمعی از دانشجویان خمینی شهر بودیم که از نگاه های منفی که روی خمینی شهر بود خیلی رنج می بردیم و تصمیم گرفتیم در حد توان خودمان به تغییر این فضا کمک کنیم. تا قبل از اینکه سال 86 ما اولین وبلاگ را با نام "سده" راه اندازی کنیم، وقتی نام خمینی شهر را در گوگل سرچ می کردیم فقط اخبار منفی ظاهر می شد به اضافه اینکه روی واژه سده هم حساسیت زیاد بود و ما برای همین این نام را برگزیدیم که روی نام شهرمان هم کار کنیم و در سال 87 وبسایت تخصصی سدژ را راه انداختیم.

منابع خبری تان چیست؟

حضور در محل وقوع خبر، افراد مطلع در هر محل، گفت و گو با بعضی مسوولان و همچنین اخبار سایت های معتبر مثل فارس.

به صورت گروهی کار می کنید؟

بله ما چند نفر هستیم که هر کدام اخبار یک محل را پوشش می دهیم.

با توجه به اینکه شغل اصلی شما خبرنگاری نیست، تولید خبر روزانه چقدر از شما وقت می گیرد؟

به طور متوسط روزانه 2 ساعت.

به نظر می رسد در تنظیم اخبار و گزارشات چندان به رعایت اصول خبرنویسی پایبند نیستید؟

بله ما چندان علاقه ای نداریم که مطالب سایت را در قالب های خاصی ببریم چون نه قصد به ثبت رساندن داریم و نه شغل اصلی مان خبرنگاریست.

پر بازدید ترین خبری که تا حالا کار کرده اید چه بوده است؟

انتخابات مجلس نهم و متاسفانه ماجرای باغ.

موضوعی کار کرده اید که به نتیجه رسیده باشد؟

شاید بهتر باشد اینگونه بگویم که موضوعاتی را کار می کنیم که به نتیجه نرسیده باشد مثلا مشکلی قرار بوده سال 87 حل شود و الان در سال 91 می بینیم که کاری از پیش نرفته می رویم سراغش. موضوعاتی مثل زینت پارک باغبان که شما کار کرده بودید را که به نظرم خیلی هم جالب بود، دنبالش نبوده ایم.

آخرین خبری که کار کرده اید، مشکلات خودپردازهاست. اولین خبرتان چه بوده است؟

اولین خبر را یادم نمی آید اما اولین پستی که گذاشتم این بود: خمینی شهر؛ شهر شیران دلاور .

یک خاطره خبرنگاری بگویید؟

تلخ ترین خاطره ای که دارم به حادثه CNG   بر می گردد، انفجار آنقدر قوی بود که منزل ما را در فاصله 800-700 متری لرزاند. صحنه فجیعی بود، اجساد قطعه قطعه روی زمین بود، ما اولین سایتی بودیم که این خبر را کار کردیم.

آمار بازدیدهایتان از اول تا حالا چه تغییری داشته است؟

روزهای اول از 5 تا 10تا در روز تجاوز نمی کرد اما در جریان انتخابات مجلس نهم به 3-2 هزار تا در روز هم رسید و الان هم به طور متوسط روزانه به 500 تا می رسد، البته نوع آمارگیری ها متفاوت است.

فکر می کنید تا کنون چقدر هدف اولیه تان محقق شده باشد؟

پیغام هایی که از سراسر ایران برایمان می گذارند نشان می دهد که سایت خیلی مورد توجه قرار گرفته است مثلا سربازان و دانشجویانی که از نقاطی دیگر به خمینی شهر آمده بودند و حالا به شهرهای خودشان برگشته اند از جمله بازدید کننده های ما هستند و انتقاداتی را هم مطرح می کنند.

بیشتر چه خبرهایی کار می کنید؟

بیشتر انتقادی کار می کنیم برای همین هم مخالف زیاد داریم که به طرق مختلف مراتب اعتراضشان را به ما اعلام می کنند. سعی مان هم این است که موازی کاری نکنیم مثلا وقتی خبری را فرصت درج می کند و تخصصی به آن می پردازد دلیلی نمی بینیم دوباره کار کنیم.

حرف آخر؟

طی مدت فعالیت سدژ، خیلی تلاش نمودیم که وصیت نامه، عکس و خاطرات شهدا را بطور مرتب و مستمر در سدژ درج نمائیم
با برخی از رزمندگان دفاع مقدس و خانواده های محترم شهدا هم صحبت کردیم ولی نتیجه خاصی نگرفتیم. از این موقعیت استفاده می کنم و از همه عزیزانی که به نوعی با 8 سال دفاع مقدس مرتبط هستند ؛ چه رزمندگان و آزادگانی که خاطره ای از آن دوران دارند چه خانواده شهدا که عکس ، وصیت نامه، زندگینامه یا نامه ای از شهدا در اختیار دارند درخواست می کنم از طریق سایت سدژ یا ایمیل زیر با ما درتماس باشند و ما را در این راه یاری دهند، باشد که این موارد در دوران حاضر راهگشای جوانان خمینی شهری گردد
آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید