امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 15:10:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تاریخ و فلسفه احداث ایوان گزی ها از ابهامات بناهای تاریخی خمینی شهر است
مسوول نمایندگی میراث فرهنگی در خمینی شهر:

تاریخ و فلسفه احداث ایوان گزی ها از ابهامات بناهای تاریخی خمینی شهر است

دوشنبه, 24 آذر 1393 ساعت 12:57 کدخبر :8122
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
بنای تاریخی ایوان گزی ها واقع در ضلع شرقی محوطه بیرونی امامزاده سید محمد در سال 1349 به ثبت میراث فرهنگی رسید.

gaziha2

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در جوار این بنای تاریخی که در حال حاضر آجری است، تابلویی نصب شده که تاریخ احداث این سازه را که از نظر معماری با منارجنبان و بقعه پیربکران مطابقت دارد، اوایل دوران صفوی ذکر می کند این در حالی است که مسوول نمایندگی میراث فرهنگی در خمینی شهر معتقد است که تاریخ و همچنین فلسفه احداث ایوان گزی ها از ابهامات بناهای تاریخی شهرستان است. حبیبی می گوید: کارشناسان اداره کل میراث معتقدند که پایه های این بنا به معماری دوران ساسانی شباهت دارد و ایوان آن با معماری دوران ایلخانی و صفوی مطابقت دارد. وی با تاکید بر اینکه هنوز معلوم نیست چرا چنین بنایی در این نقطه احداث شده و آیا مقبره کسی بوده یا خیر، ادامه می دهد: احتمال دارد این بنا در دوران قدیم ساخته شده و در دوره صفوی مرمت شده باشد. حبیبی از آغاز پژوهشی برای ابهام زدایی از این بنای تاریخی خبر می دهد و ابراز امیدواری می کند که هر چه زودتر جزییات بیشتری در رابطه با این بنا به دست بیاید.

gaziha1
گفتنی است ایوان گزی ها که در سال 1390 توسط اداره اوقاف شهرستان مرمت گردید، تا پیش از بازسازی مکانی بوده که زوار امامزاده از آن برای ادای نذرهای خود استفاده می کردند چراکه تنوری نیز در نزدیکی این بنا در دل زمین وجود داشت و زوار در آن نان می پختند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 shams 26 آذر 1393 ساعت 09:10
باسلام- شهردار محترم منطقه 3 تقاطع خیابان شهید میریان وخیابان شمس بعلت عدم ازادسازی مسجد رسول اکرم ص و مدرسه خالی این محل دارای خطرات زیادی است لطفا با توجه به مشکل 20ساله این موضوع تدبیری برای این موضوع بیندیشید.
نقل قول
 
 
#2 +2 مختاری 25 آذر 1393 ساعت 10:05
آقای صرامی
از به کار بردن ادبیاتی به این زیبایی از شما سپاسگزارم!!!
نقل قول
 
 
#1 -1 رسول صرامی 24 آذر 1393 ساعت 22:19
سلام اولا سواد باستانشناسی خودتان پایین است که ادعا میکنید ابهام دارد جلسه بگذارید تا برایتان علت ساخت این بنا را توضیح بدهم مثل دستگرد قداده! دوما از کتاب سده در خصوص بنا استفاده میکنید و منبع ارائه نمیدهید کار کردن خر خوردن یابو رسول صرامی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید