امروزسه شنبه, 29 مهر 1399-- Tuesday Oct 20 2020

ساعت 12:09:40

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

 تفسیر منظوم سوره های
به قلم یک نویسنده خمینی شهری

تفسیر منظوم سوره های "یوسف" و "نور" منتشر شد

پنجشنبه, 18 خرداد 1396 ساعت 07:28 کدخبر :11266
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

تفسیر منظوم سوره های مبارکه "یوسف" و "نور" به قلم حجت الاسلام محمدمهدی شیروی خوزانی در سال 1393 وارد بازار نشر شد تا نامی دیگر به فهرست نویسندگان قرآنی خمینی شهر افزوده شود. به گزارش خبرنگار فرصت، شیروی تا کنون تفسیر 15 سوره از سوره های مبارکه قرآن را در قالب مثنوی به رشته تحریر درآورده که 13 جلد آن در دست انتشار می باشد.


وی در رابطه با علت انتخاب قالب شعر برای تفسیر قرآن کریم به خبرنگار ما گفت: بنده اصلا سررشته ای از شعر و شاعری نداشتم تا اینکه در سال 1378 ناگهان طبع شعرم گل کرد و تصمیم گرفتم این ودیعه الهی را در راه قرآن به کار بگیرم.


حجت الاسلام شیروی افزود: تفسیر این 15 سوره مبارکه شامل ابراهیم، مریم، یس، فرقان و... در 70 هزار بیت آمده است.
وی همچنین در رابطه با اینکه چرا برای مجموعه اش از ترکیب "تفسیر معنوی" استفاده کرده است، گفت: این تفسیر نه یک تفسیر علمی محض است، نه روایی محض و نه عرفانی محض بلکه تلفیقی از همه این موارد است و محوریتش انسان است که موجودیست معنوی از این رو برایش این عنوان را برگزیدم.
شیروی در پاسخ سوال خبرنگارما مبنی میزان استقبال از این دو کتاب گفت: تفسیر سوره یوسف را با شمارگان 5 هزار و 500 و تفسیر سوره نور را با شمارگان 4 هزار نسخه به چاپ رساندم و در حال حاضر چیزی از آنها باقی نمانده است.


وی همچنین نامه امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر را نیز با استفاده از قالب مثنوی شرح و توضیح داده که در دست چاپ می باشد.
از این نویسنده کتاب دیگری تحت عنوان "هزاران فکرعمیق" نیز در سال 1394به بازار آمده که شامل جملاتی کوتاه با مضامینی آموزنده است.
وی که برای مجموعه تفسیرش شیوه سوره های مجزا را برگزیده و هر سوره را در قالب یک کتاب تنظیم کرده است، در هر صفحه از کتاب متن عربی آیه را همراه ب ترجمه فارسی نوشته و بعد از آن تفسیر منظوم خود از آن آیه را جای داده است.


گفتنی است اولین تفسیر منظوم قرآن کریم تحت عنوان تفسیر منظوم صفی علیشاه به قلم حاج میرزا حسن اصفهانی عارف اواخر قرن 13 است که در قالب مثنوی و در 32 هزار بیت به رشته تحریر درآمده است. همچنین اوایل دهه 80 نیز ترجمه منظوم قرآن کریم تحت عنوان ترجمه مجد به قلم دکتر امید مجد استاد ادبیات دانشکده ادبیات دانشکده دانشگاه تهران وارد بازار نشر شد که مورد اقبال همه اقشار در داخل و خارج از کشور قرار گرفت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید