امروزشنبه, 03 آبان 1399-- Saturday Oct 24 2020

ساعت 18:01:12

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

علیرغم آبرسانی سیار به باغات صورت گرفت؛

خسارت 27 میلیارد تومانی به کشاورزی شهرستان در اثر خشکسالی

چهارشنبه, 29 آذر 1391 ساعت 08:38 کدخبر :4803
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
شهرستان خمینی شهر در اجرای طرح آبرسانی اضطراری به باغات در سال جاری در سطح استان اصفهان پیشرو بوده است.

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان در جلسه كارگروه توسعه كشاورزي شهرستان ضمن اشاره به پشت سر گذاشتن بحران خشکسالی سال جاری گفت: در سالی که سپری شد علیرغم قولهای مساعدی که قرارگاه آب استان برای ماهی یک باراستفاده از آب کانال شاخه چپ نکوآباد به بخش کشاورزی شهرستانهای فلاورجان، نجف آباد و خمینی شهر داده بود، این امر به دلیل به حداقل رسیدن آب ذخیره رودخانه زاینده رود و در اولویت قرار گرفتن آب شرب و نیز واقع شدن شهرستان خمینی شهر در انتهای مسیر کانال محقق نشد .

وی افزود: در پی مراجعه جمع کثیری از کشاورزان و باغداران برای رفع مشکلات آبرسانی به جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر اقدامات جهاد کشاورزی برای مبارزه با این مشکل آغاز و به سرعت عملیاتی گردید .

محمودرضا افلاکی ضمن اشاره به تلاشهای پیگیر و حمایتهای نماینده و فرماندار برای جلب حمایتهای دولتی خاطرنشان کرد: عملیات آبرسانی به باغات و زمینهای کشاورزی در شرایطی آغاز شد که تنها 150 میلیون تومان از 450 میلیون تومان اعتبارات دولتی مقرر به دست جهاد کشاورزی شهرستان رسیده بود.

وی در ادامه گفت: اقدامات سریع شهرستان در جهت پشت سر گذاشتن بحران خشکسالی و آبرسانی اضطراری اعتراض کشاورزان شهرستانهای دیگر را برانگیخت و آنان نیز خواستار چنین اقداماتی از جانب جهاد کشاورزی شهرستانهای مورد نظر شدند.

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان ضمن اشاره به خسارتهای کمی و کیفی به وجود آمده در باغات و خشکیدن بعضی از سطوح کشاورزی گفت: سطح آبرسانی انجام شده در خمینی شهر 660 هکتار و تعداد بهره برداران 1200 نفر و اعتبار هزینه شده برای این عملیات 400 میلیون تومان بود، و همچنین تعداد 6100 سرویس تانکر آبرسان مورد استفاده قرار گرفت که تأمین این تانکرها و آب آنها و نیز پیمانکارانی که این وظیفه را به عهده بگیرند کاری بسیار مشکل بود. وی افزود: در عملیات آبرسانی؛ نظارت، هدایت و سکانداری امور در دست جهاد کشاورزی بود و در این راه اعتبارات بسیاری مثل استفاده از ماشین آلات، هزینه آژانس و تلفن و غیره نیز صرف گردید تا شرایط موجود به ثبات و مشکلات به حداقل برسد.

محمودرضا افلاکی خاطرنشان کرد: حجم عملیات آبرسانی رقمی برابر با 115500 متر مکعب و تعداد مراحل آن از ابتدای مرداد ماه تا پایان مهرماه، دو تا سه نوبت به هر هکتار بوده است.

وی اضافه کرد: حجم عملیات آبرسانی به هر هکتار به طور متوسط 175 متر مکعب یعنی معادل با دو درصد نیاز آبی درختان برای هر هکتار بود. با توجه به اینکه نیاز آبی هر هکتار در هر بار آبرسانی معادل 9000 مترمکعب است، عملیات آبرسانی صرفا جهت زنده نگه داشتن درختان و حفظ ریشه های گیاهان از بحران خشکسالی انجام گرفت و محافظت از بار درختان و سرشاخه ها میسر نگردید.

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان در ادامه گفت: دومین اقدام برای بهینه سازی مصرف آب در باغات و زمینهای کشاورزی اجرای عملیات شبکه لوله گذاری به طول 15 کیلومتر با هزینه کرد 250 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی شورای عالی آب بود.

وی افزود: اجرای شبکه های سه و چهار در زیردست شبکه های یک و دو شرکت آب منطقه ای استان در هفت پروژه و با هزینه کردی معادل یک میلیارد و 280 میلیون تومان و به منظور جلوگیری از هدر رفت آب در مسیر کانالهای قدیمی نیز از دیگر اقدامات جهاد کشاورزی برای پشت سر گذاشتن بحران خشکسالی به حساب می آید.

محمودرضا افلاکی با اشاره به اقداماتی همچون برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی در زمینه خشکسالی در قالب پیامک به پنج هزار نفر و در دفعات مختلف گفت: جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر موفق به اجرای عملیات آبیاری تحت فشار در سطحی معادل 270 هکتار با هزینه کرد مبلغ 315 میلیون تومان گردید .

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان گفت: علیرغم تأمین درصدی از نیاز آبی گیاه برای زنده نگه داشتن آن، خسارتهای قابل توجهی نیز متوجه بخش کشاورزی شهرستان گردید.

وی بیان داشت: خسارات وارده به کیفیت محصولاتی مثل گلابی منجر به سقوط قیمت آن از 3000 تومان به 500 تومان گردید و باعث شد که تناژ آن حدود یک سوم تناژ مطلوب و استاندارد مورد توقع باشد. همچنین در اندامهای گل دهنده، جوانه های گل و شاخه های انتهایی درختان شاهد خسارات فراوان بودیم.

محمودرضا افلاکی افزود: خسارات وارده به باغبانی شهرستان در عرصه ای نزدیک به 660 هکتار حدود یک میلیارد تومان برآورد گردید. در بخش زراعت بسیاری از مزارع خشک شدند و خسارتی نزدیک به سه میلیارد و 300 میلیون تومان به بار آمد. همچنین در بخش دام و طیور به دلیل کافی نبودن علوفه مورد نیاز شاهد خسارتی در حدود هفت میلیارد تومان بودیم.

وي اضافه کرد: بسیاری از چاههای کشاورزی شهرستان خمینی شهر در سال جاری از حیات ساقط شدند و خسارتی نزدیک به پنج میلیارد تومان مخصوصا در منطقه اصغرآباد و نواحی مجاور آن به بار آمد.

افلاكي در ادامه گفت: مجموع خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان خمینی شهر در سال جاری 27 میلیارد تومان برآورد شده است. اگر این خسارت را بر تعداد 9000 نفری جامعه کشاورزان شهرستان تقسیم کنیم، هر نفر حدود سه میلیون تومان خسارت دیده است و این در حالی است که غرامت مصوب در آیین نامه اجرایی مصوبه هیئت وزیران برای هر کشاورز تنها 500 هزار تومان ترسیم گردیده و لذا خواسته ما این است که حق کشاورزان و دامداران شهرستان خمینی شهر برای استفاده از غرامت به طور مساوی پرداخت شود و به همه بهره برداران تعلق بگیرد.

وی افزود: در شرایط موجود اقتصادی و حجم زیاد خسارات وارده به کشاورزان این مبلغ هر چند اندک است ولی می تواند برای احیای باغات و شروع اقدامات لازم مفید باشد.

محمودرضا افلاکی ضمن ارائه پیشنهاداتی برای پیشگیری از خسارات خشکسالی در سال 92 گفت: در حال حاضر جلب اعتبار از محل اعتبارات خشکسالی جهت پرداخت غرامت مهمترین امر برای تقویت کشاورزان است . همچنین توزیع عادلانه آب جاری در کانال شاخه چپ نکوآباد در سال 92 بین شهرستانهای نیازمند به گونه ای که به خمینی شهر هم تعلق بگیرد از خواسته های مهم این شهرستان است .

وی اضافه کرد: برای اجرای عملیات زیربنایی در جهت استفاده بهینه از آب نیازمند تأمین اعتبار از فصول خشکسالی هستیم و در صورت تحقق این امر از جانب ستاد حوادث غیرمترقبه استان اصفهان قادر خواهیم بود که حدود 100 هکتار زمین را با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد تومان لوله گذاری نماییم.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تداوم پدیده خشکسالی و لزوم عملیات آبرسانی به باغات پیشنهاد می شود که مبلغ یک میلیارد تومان اعتبار از محل ستاد بحران استان در اردیبهشت ماه سال آینده به شهرستان خمینی شهر تعلق بگیرد تا بتوانیم عملیات آبرسانی را از سه بار به پنج بار رسانده و مبارزه با بحران خشکسالی را در سطحی حدود 1000هکتار، به موقع و به صورت پیشگیرانه انجام دهیم .

مسئول جهاد کشاورزی شهرستان خمینی شهر در پایان گفت: اطلاعات ما از اوضاع جوی شهرستان خمینی شهر بسیار اندک و ناقص است و با این شرایط نمی توانیم از موقعیت شهرستان در مباحث خشکسالی و حتی سرمازدگی دفاع نماییم.

وی افزود: در جهت احقاق حق کشاورزان شهرستان خمینی شهر باید از شرایط جوی و دما اطلاعات کافی داشته باشیم لذا وجود یک ایستگاه هواشناسی خودکار از مهمترین نیازمندیهای شهرستان خمینی شهر به حساب می آید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید