امروزسه شنبه, 08 مهر 1399-- Tuesday Sep 29 2020

ساعت 17:55:45

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

خمینی شهر از نظر جرایم مهم و خشن در پایین ترین رتبه های استان و کشور قرار دارد
رییس دادگستری شهرستان:

خمینی شهر از نظر جرایم مهم و خشن در پایین ترین رتبه های استان و کشور قرار دارد

یکشنبه, 28 تیر 1394 ساعت 10:06 کدخبر :9134
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

رییس دادگستری شهرستان در دیدار با امام جمعه به مناسبت هفته قوه قضاییه گفت: علیرغم ذهنیت منفی که در بیرون شهرستان وجود دارد در یکسال گذشته ما شاهد پرونده های مهم و خشن و یا آدم ربایی و اختلاس در شهر نبودیم.


مسائل فرهنگی بر مسائل قضایی تقدم دارد
یزدانی با بیان اینکه با حجم زیادی از مراجعات قضایی روبرو هستیم، گفت: در یکسال گذشته با وجود افزایش شعب، قضات و نیروهای انسانی باز هم ما شاهد عدم کاهش پرونده و مراجعات مردمی به محاکم قضایی هستیم.


وی با بیان اینکه عدم توجه به اولویت های فرهنگی در جامعه باعث شده تا آمار پرونده های قضایی افزایش یابد، گفت: در یک سال گذشته سرقت های خرد و و تصادفات در راس آمار جرائم شهرستان بوده است، در حالی که در بخش تصادفات ما می توانیم با فرهنگ سازی و رعایت قوانین و حقوق اجتماعی در شهرستان این آمار را کاهش دهیم.


وی افزود: توهین و دعواهای لفظی جزو سومین و بالاترین جرائم شهرستان می باشد و بیش از 1750 پرونده در رابطه با توهین و فحاشی در محاکم قضایی تشکیل شده است.
یزدانی بیان داشت: در خمینی شهر به عنوان یک شهرستانی که از جایگاه مذهبی، فرهنگی و علمی بالائی برخوردار است، این حجم تشکیل پرونده به دلیل توهین و فحاشی زیبنده نیست و این در حالی است که با انجام امور فرهنگی و مذهبی می توان این خصلت زشت را درجامعه پاک کرد.


رئیس دادگستری افزود: جرائم مربوط به صدور چک بلا محل و مطالبات وجه از آمار بالای جرائم شهرستان محسوب می شود و مسائل خانوادگی ، اعم از مطالبه مهریه، در خواست طلاق و مطالبه نفقه در رتبه بعدی پرونده های شهرستان قرار دارد.


باید مسائل فرهنگی،مذهبی و اجتماعی در خانواده ها تقویت شود
وی پیرامون آمار پرونده های ورودی گفت: در سال گذشته 27 هزار پرونده وارده به محاکم قضایی شهرستان داشتیم که با مجموع 6 هزار پرونده وارده به شورای حل اختلاف شهرستان، مجموع آمار پرونده های وارده به محاکم قضایی و شوراهای حل اختلاف بیش از 33 هزار عدد می باشد.

 

اگر متولیان فرهنگی به وظیفه خود عمل کنند با این حجم گسترده پرونده های قضائی روبرو نمی شویم
رئیس دادگستری خمینی شهر با تاکید بر اینکه با حجم گسترده ای از پرونده های وارده روبرو هستیم، گفت: مجموعه قضایی و اداری دادگستری شهرستان چند برابر ظرفیت استاندارد خود فعالیت می کنند و فشار زیادی را به دلیل حجم تردد مراجعین تحمل می کنند.


وی با بیان اینکه امروز مراکز زیادی متولی فرهنگی جامعه هستند ولی به دلیل موازی کاری شاهدیم اقدامات فرهنگی در جامعه اثرگذاری لازم را ندارد، خاطر نشان کرد: اگر در مسائل فرهنگی دستگاههای فرهنگی و متولیان امور به درستی وظیفه خود عمل کنند مسئولین قضایی با حجم گسترده پرونده های وارده به محاکم قضایی روبرو نمی شوند.


وی با بیان اینکه در بیرون از شهرستان ذهنیت منفی و اشتباهی نسبت به شهرستان خمینی شهر وجود دارد که این ذهنیت باعث سخت شدن بعضی امور می شود گفت:در کمتر شهری از کشور ما شاهد فعالیت چشم گیر هیآت مذهبی، مساجد و حضور گسترده نمازگزاران جمعه هستیم.


یزدانی افزود: فعالیت چشم گیر ومشارکت قرض الحسنه ها، خیریه ها و خیرین در استان و کشور کم نظیر است و در این بخش در رتبه های اول کشور قرار دارد.


ماهانه 150 پرونده ضرب و شتم در خمینی شهر تشکیل می شود
رئیس دادگستری با بیان اینکه در حدود 1100 پرونده در شوراهای حل اختلاف شهرستان منجربه صلح وسازش شده است، گفت: در بسیاری از موارد ما شاهدیم طرفین پرونده های قضایی با گذشت و صلح با یکدیگر برخورد کرده اند که طبق آمار، خمینی شهر رتبه بالایی در صلح وسازش پرونده های قضایی داشته و دارد.


وی گفت: تعداد پرونده های وارده به دادگستری نگران کننده است و این آمار در شان و جایگاه خمینی شهر نیست.
یزدانی با بیان اینکه ماهانه 150 پرونده ضرب و شتم در خمینی شهر تشکیل می شود گفت: اگر ما بتوانیم از طریق شخصیت های فرهنگی و مذهبی، تریبون مساجد و ائمه جماعات تلاش کنیم قطعا شاهد کاهش چشم گیر آمار پرونده های قضایی در سال های آینده خواهیم بود.

نظرات  

 
#3 +2 غفورزاده 29 تیر 1394 ساعت 11:07
همشهری با عضویت رایگان فرهنگ پابین مطالعه حل نمیشه. مگه پول عضویت کتابخانه در یک سال چقدر میشه؟ تو شهر گرانترین کتابخانه الغدبره که حق عضویتش 5 با 6 تومنه. خیلی ها تو کتابخانه ها عضو هستند و از کادتشون استفاده نمی کنند. خیلی از جرایم مانند سرقت با نشب دوربین های مداربسته و استفاده از درب های ضد سرقت و دزدگیر و همین طور رعایت مساءل ایمنی از قبیل عدم نگهداری وسایل باارزش مثل طلا تا حد امکان در منازل و سپردن به خزانه بانک ملی اصفهان و نگفتن اسرار زندگی حتی به دوست و آشنا و همسایه به شدت کاهش پیدا میکنه. خیلی از این پرونده ها مربوط به طلاق هست که با برگزاری کلاس های پیش از ازدواج و همسرداری و کارگاه های خویشتن شناسی به طور همزمان قابل حله. البته این کلاس ها باید با جمعبت مناسب و به صورت کارگاه و دوره ای باشه نه اینکه 500 نفر را تو سینما فرهنگ تو یه جلسه بخوان آموزش بدن. و اینکه فرد خودش و نیازهاش را به طور کامل بشناسه. نه این که تازه تو ابن جلسات از روانشناس بپرسه چه جوری بفهمم درونگرا هستم یا برونگرا. و مورد سوم ابنکه خیلی از جرایم مانند دعوا و استفاده از سلاح سرد به دلیل عدم آموزش کنترل عصبانیت است که اجرای نمایش های خیابانی در پارک ها و محافل عمومی، خیابان ها و مراکز شلوغ، بازارها مثل دوشنبه بازار و چهارشنبه بازار، پخش کلبپ از طریق دیتا شوهای مساجد و مداری، سخنرانی های کوتاه و پیوسته در حسینیه ها و مراکز مذهبی و فرهنگی، پخش تراکت و چسباندن پوستر یا بنر در اتوبوس و تاکسی، سبنما و خیلی جاهای دبگه، پخش هفته نامه های فرهنگی در مراکزی مانند مساجد البته با عنوان طنز و انیمیشن ی گذاری بیشتری داره. شهرداری اصفهان در زمینه پوستر و بنر خیلی قوی کار کرده و همه دیدند.
نقل قول
 
 
#2 -1 مشتـــاقی 29 تیر 1394 ساعت 09:26
سلام سال گذشته پول های زیادی از مدارس به زور توسط معاون مالی گرفته شد تا برای مدیران جشن گرفته شود و هدیه بدهند.ترخدا امسال این کار را نکنند!هنوز با انجمنم درگیرم
و ثانیا شرعا این کار درســت نیست مسئولین تدبیری بیندیشند...
نقل قول
 
 
#1 +2 گلکار 28 تیر 1394 ساعت 11:09
یکی بیاید گزارش بدهد در سال چقدر تبلیغ برای فرهنگ کتاب و کتاب خوانی انجام می شود؟ چقدر هزینه های فرهنگی صرف عضویت رایگان مردم در کتابخانه ها می شود؟ چند جلسه نشست و نقد کتاب با مردم در مراکز عمومی داشته ایم؟
چند سمینار بررسی آسیب های اجتماعی با شرکت عموم مردم بوده است؟
چقدر کلاس و هزینه برای آموزش خانواده ها انجام شده است؟
و صد ها پرسش بی پاسخ دیگر
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید