امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 02:10:58

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خمینی شهر قابلیت احداث موزه های حجاب، عاشورا، سنگ و... را دارد

یکشنبه, 22 اردیبهشت 1392 ساعت 19:03 کدخبر :5531
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان
29 اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است. موزه مردم شناسی خانه سرتیپ به عنوان اولین موزه خمینی شهر از جمله جاذبه های شهر ماست که در چند ساله اخیر پای گردشگران را به شهر باز کرده است.

اینکه فرهنگ بازدید از موزه چقدر میان خمینی شهری ها رواج دارد؟ خمینی شهر قابلیت راه اندازی چند موزه را دارد؟ و اصلا سابقه احداث موزه در خمینی شهر به کی برمی گردد، سئوالاتی است که با خواندن گفتگوی فرصت با مسوول موزه مردم شناسی خمینی شهر؛ دکتر اصغر عرب به پاسخ آن دست می یابید.

کارکرد موزه در جامعه چیست؟
موزه برای گروه های مختلف جامعه کارکردهای مختلفی دارد. برای دانشجویان و دانش آموزان کارکرد علمی و برای خانواده ها کارکرد تفریحی و فرهنگی.

بازدید از موزه چه ضرورتی برای خانواده ها دارد؟
نقش موزه ها یا به طور کلی اشیا و ابنیه های تاریخی آگاهی دادن و هویت بخشی است به این معنی که مردم می توانند با بازدید از اجناس و اماکن قدیمی، گذشته خود را مشاهده و مطالعه کنند خصوصا نوجوانان و جوانانی که همواره به دنبال الگو هستند در چنین مکان هایی احساس هویت می کنند.

آماری از کمیت و کیفیت بازدیدکنندگان موزه دارید؟
آماری که با تحقیقات به دست بیاید نداریم اما به طور کل تعداد بازدید کنندگان افزایش داشته است و همچنین از آن جا که تعداد دانشجویان خمینی شهر که رشته های تحصیلی مرتبط با موزه می خوانند رو به افزایش است، اخیرا آمار محققین افزایش قابل توجهی داشته است. البته نقش دانشگاه های داخل شهر و همچنین اساتید خمینی شهری که در این دانشگاه ها تدریس می کنند را نیز در این افزایش نباید نادیده گرفت برنامه های هم که در این مکان برگزار می شود، خود باعث جذب بازدید کننده می گردد. در کل هر سال در ایام نوروز در حدود 2500 نفر از این خانه بازدید می کنند که بسیاری از آن ها سرریز مسافران اصفهان هستند.

بازدید از موزه در تفریح خانواده های خمینی شهری چه جایگاهی دارد؟
رفتن به زیارتگاه ها، تماشای کاروان و اتراق در مراکز طبیعی مثل چشمه لادر برای مردم ما نسبت به بازدید از موزه اولویت دارد به اضافه اینکه نگاه مردم ما به موزه غالبا تفننی است و از این جهت با محققین تفاوت دارند. بیشترین موضوعی که بازدیدکننده ها مطرح می کنند این است که چرا اشیای قدیمی در منازل را جمع آوری نمی کنید؟ و یا در بخش مشاهیر می گویند مثلا باباجون من هم خان زاده بوده از او هم اینجا یادی بکنید. یک مدت هم که به دلایلی موزه تعطیل شد به غیر از افراد فرهنگی کسی پیگیر علت این موضوع نبود. البته نزدیکی ما با شهر اصفهان و تمایل مردم ما برای بازدید از اماکن و ابنیه تاریخی آن جا هم در این کم توجهی سهیم است.

اشیای قدیمی شان را چه؟ حاضرند آن چه از اشیای قدیمی در خانه دارند به موزه اهدا کنند؟
مردم خمینی شهر مانند بسیاری از شهرهای دیگر کشور عتیقه باز هستند. با این وجود 80 درصد این اشیا را مردم به این موزه هدیه کرده اند حتی گاهی پیش می آید که اشیای بسیار نفیسی را برای هدیه می آورند و وقتی برایشان روشن می کنیم که جنسشان خیلی قیمت دارد باز هم تصمیمشان در این باره تغییر نمی کند. البته بعضی ها هم هستند که اگرچه قصد داشته اند جنسشان را دور بریزند اما وقتی حرف از اهدا به موزه می شود تقاضای پول می کنند.

شما برای ایجاد این تمایل در مردم چه کرده اید؟
فرهنگ سازی برای این موضوع زمان می خواهد. همه مبلغین دینی، فرهیختگان، رسانه ها، مدارس و... موظف به کار در این زمینه هستند. مثلا برخی از چهره های شهر مثل بیابانکی و امیریوسفی اظهار تمایل کرده اند که جوایزی را که از جشنواره ها گرفته اند در موزه خانه سرتیپ در معرض دید بگذارند. یک نکته دیگر در این زمینه که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که بعضی مردم هم بیشتر ترجیح می دهند اشیای عتیقه شان را مثلا به موزه آستان قدس رضوی بسپارند تا به موزه های دولتی یا موزه شهرداری به خصوص در رابطه با موزه خانه سرتیپ که دید مردم نسبت به آن یک دید حکومتی است در این باره اگر شهرداری فقط نقش حمایتی داشته باشد و موزه به دست سازمان های مردم نهاد اداره بشود مردم اعتماد بیشتری می کنند درست مثل همان اتفاق خوبی که در جوی آباد قدیم افتاد و چند جوان توانستند بخشی از یک حمام را تبدیل به موزه مردم شناسی نمایند.

اتفاق افتاده کسانی تا دم موزه آمده باشند و بدلیل نیاز به تهیه بلیط بازگشته باشند؟
بله متاسفانه! با وجودی که بلیط موزه ما از قیمت یک پفک هم کمتر است و درآمدزا نیست و تنها به دلایل قانونی مطالبه می شود در حالی که بعضی موزه های اصفهان بلیط 3 هزار تومان است.

نظر مسافران در رابطه با این خانه و موزه چیست؟
بعضی مسافران دید چندان مثبتی نسبت به خمینی شهر ندارند اما با دیدن این خانه و موزه شگفت زده می شوند و این نشان می دهد که چنین فعالیت هایی چقدر می تواند در هویت بخشی به شهروندان و معرفی شهر به دیگران موثر و مفید باشد.

آماری که شما از بازدید کننده ها ارائه می دهید در مقایسه با بازدیدکنندگان خانه های تاریخی در دیگر شهرستان ها قابل توجه نیست. شما برای جذب گردشگر برنامه ای ندارید؟
ما خانه را خریده ایم، تبلیغات وسیعی در این راستا داشته ایم، در سر برگ آموزش و پرورش و بسیاری از ارگان های دیگر عکس این خانه را کار کرده ایم، درمحل چند سمینار مهم از جمله سمینار فرمانداران استان و مراسمی مثل همایش نجوم، همایش قرآنی، شب شعر، نمایشگاه عکس را برگزار کرده ایم، کلاس هایی مثل شاهنامه خوانی و... هم اینجا برپاست دیگر چکار باید می کرده ایم که نکرده ایم؟

در خمینی شهر فیلم سازهایی داریم که فیلم هایشان را به صدا و سیما می فروشند و یا در جشنواره های کشوری شرکت می کنند می توانید از این پتانسیل برای معرفی این مکان و شهر استفاده کنید؟ مثلا آقای احمد جو (کارگردان روزی روزگاری) زمانی که برای مصاحبه به خانه سرتیپ آمد شگفت زده شد و گفت اگر می دانستم چنین مکانی در خمینی شهر هست حتما برای کارهایم استفاده می کردم!
جایی را نمی شناسید که به اندازه ما از فیلم ساز حمایت کرده باشد، بسیاری از فیلم ها در این خانه ساخته شده و تا جایی که توانسته ایم با صدا و سیما و سایر مسوولان هماهنگی های لازم را داشته ایم البته این را هم بگویم که بعضی فیلم سازها به خانه های تاریخی آسیب می زنند مثلا چند سال پیش یک گروه فیلم سازی آیینه های تالار را شکستند اما در مجموع مزایای این کار از معایبش بیشتر است.

خمینی شهر پتانسیل این که موزه دیگری داشته باشد را هم دارد؟
بله صددرصد. خمینی شهر شهری با تاریخ و تمدن کهن است، شهری که زنان آن در مقابل رضاخان ایستادند و چادر از سر برنداشتند، آیا ما نمی توانیم موزه حجاب داشته باشیم و انواع و اقسام سبک های چادر بافی را به نسل امروز معرفی کنیم؟ ما حتی می توانیم نحوه اتاق آرایی زنان خانه دار خمینی شهر را در معرض دیدها بگذاریم.
در این شهر ما می توانیم موزه عاشورا داشته باشیم و انواع و اقسام لوازم عزاداری را در آن نگه داری کنیم. موزه مشاغل مخصوص به شهر مثل نخودبریزی، نمدمالی، دباغی، زهتابی و... را به شکل زنده برپا کنیم. این وظایف متوجه اداره میراث فرهنگی است اما متاسفانه تا کنون تنها به گذاشتن چند ویترین از صنایع دستی خمینی شهر در خانه مجیر اکتفا شده است.

ارگان های دیگر هم می توانند در این زمینه فعالیتی داشته باشند؟
اصلا هر ارگانی می تواند برای خودش موزه ای برپا کند. مثلا اداره آب می تواند با توجه به سابقه کهن آبیاری در شهر موزه ای برپا کند، جهاد کشاورزی باغ موزه ای از میوه های در حال انقراض داشته باشد، سپاه موزه شهدا یا دفاع مقدس راه بیاندازد و...

موزه شخصی یا مجموعه دار در خمینی شهر داریم؟ اصلا تاریخچه موزه در شهر ما به کی برمی گردد؟
همانطور که گفتم مردم ما به جمع آوری عتیقه علاقه زیادی دارند مثلا پیرزنی هست که مجموعه ای از کاسه چینی دارد که قدمت بعضی اجناسش به دوره صفویه برمی گردد، یک نفر هم هست که اجناس فلزی گردآوری می کند، یکی از همشهریان مجموعه نعلبکی دارد، یکی از شهروندان که خودتان هم با او گفتگو کرده بودید مجموعه ای از انواع کبریت در خانه اش نگه داری می کند اما بعضی شان اصلا تمایلی به اینکه دیگران از این مساله مطلع بشوند ندارند که بخشی از آن به مسائل امنیتی برمی گردد اما در کل موزه خانه سرتیپ اولین موزه رسمی در شهر ماست.

خانه های تاریخی کاشان همیشه با استقبال زیادی حتی از دیگر استان ها مواجه است فکر می کنید خانه های قدیمی شهر ما هم چنین پتانسلی دارند؟
مدیران شهر کاشان با اتحاد و همدلی این شرایط خوب را برای شهرشان فراهم کرده اند و قطعا اگر این اتحاد در میان مسوولان ما هم ایجاد شود و از فردگرایی و تفرقه گرایی پرهیز شود شاهد این استقبال ها خواهیم بود.

مردم در این زمینه چه نقشی می توانند ایفا کنند؟
مردم هم به نوبه خود باید به حفظ این آثار کمک کنند چرا باید کاروانسرای چاله سیاه ما آسیب ببیند؟ این درست نیست که برای یافتن گنجی، یک گنج دیگر را به عرصه نابودی بکشانیم و این در حالی است که نظیر همین کاروانسرا در اطراف یزد الان تبدیل به موزه شده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نظرات  

 
#2 0 امین 24 مهر 1394 ساعت 17:41
اگه بیشتر درمورد موزه های خمینی شهر مطلب بذارید به خدا نمیمیرید
نقل قول
 
 
#1 +1 حجت 23 اردیبهشت 1392 ساعت 16:25
خمینی شهر درحال حاضر نیز موزه و آثار دیدنی زیاد دارد مثل موزه بیچاره شناسی مسکن مهر که افتتاح شده ولی ساخته و واگذار نشده -بیمارستان منظریه که ریاست جمهوری های مختلف را تجربه کرده جاده کمربندی -پل امامزاده سید محمدو.....
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید