امروزشنبه, 05 مهر 1399-- Saturday Sep 26 2020

ساعت 02:13:25

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

دخالت خانواده ها در زندگی زوجین از شایع ترین علل طلاق در ایران
یادداشت

دخالت خانواده ها در زندگی زوجین از شایع ترین علل طلاق در ایران

سه شنبه, 18 آذر 1393 ساعت 14:27 کدخبر :8098
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ریحانه پیمان
بنابر نتایج اکثر تحقیقات، «دخالت خانواده ها در زندگی زوجین» از اولین علل طلاق در ایران به شمار می رود.

وقتی صحبت از طلاق و جدایی به میان می آید ذهن اکثر افراد به سمت اعتیاد و خیانت و... کشیده می شود، مشکلاتی که در جامعه ما نسبتا شایع هستند اما شاید کمتر کسی بتواند باور کند که دخالت خانواده های زوجین یکی از علل شایع طلاق در کشور باشد. همانطور که می دانیم در فرهنگ اسلامی ایرانی حاکم بر کشور ما فرزند بسیار عزیز شمرده می شود تا آنجا که بسیاری از کارشناسان معتقدند مرگ فرزند در ایران شدیدترین فشار روحی به حساب می آید. بدیهی است که پدر و مادری که اینچنین به فرزند خود عشق می ورزند راضی به از هم پاشیده شدن زندگی اش نیستند برای همین است که کارشناسان می گویند که در جامعه ما والدین از روی مصلحت طلبی و دلسوزی در زندگی فرزندان خود دخالت می کنند و به زعم خود هیچ رفتار اشتباهی انجام نمی دهند. به نظر می رسد متفاوت نگاه کردن به زندگی خانوادگی از مهم ترین دلایلی باشد که باعث می شود خانواده ها ناخود آگاه زمینه ساز جدایی زندگی فرزندانشان شوند. زهرا مادر یک دختر 7 ساله است و دو سال است که از همسرش جدا شده. وی دخالت های مادر شوهرش را علت اصلی طلاقش عنوان می کند و می گوید:


می خواستیم خانه بخریم مادر شوهرم می گفت این پسر را من به دنیا آورده ام و اختیارش دست من است پس هر جایی که من گفتم باید خانه بخرید. بچه ام که بیمار می شد اجازه نمی داد به پزشک مراجعه کنیم و می گفت که باید به صورت سنتی درمانش کنیم. می گفت شما بچه بزرگ نکرده اید و هیچ سر رشته ای از بچه داری ندارید. چند سال به خاطر فرزندم صبوری کردم اما در نهایت صبرم تمام شد و برای جدایی اقدام نمودم.


زندگی بسیاری از زوج های جوان در جامعه ما به همین راحتی از هم پاشیده می شود و این در حالی است که امروزه امکان مراجعه به مشاوره های خانوادگی و مذهبی برای حل چنین مشکلاتی به خوبی فراهم است.


پدر و مادرها از سویی تجربه دخالت والدین را در زندگی هایشان دارند و همین باعث می شود که با تعابیری مثل «تا بوده همین بوده» یا «برای فرزندمان هزار تا آرزو داریم» اجازه دخالت در زندگی خصوصی جوانان را به خود بدهند و از سویی دیگر زوج های امروزی جوانانی هستند که در خانواده های فرزند سالار بزرگ شده اند به عبارتی دیگر همیشه والدینشان آنها را تایید کرده اند و طبق نظرشان رفتار نموده اند و حال این جوانان بعد از ازدواج باید با شخص دیگری به نام همسر و خانواده اش تعامل کنند و همین امر باعث می شود تا بنا به گفته کارشناسان اکثر طلاق ها در 4 الی 5 سال اول زندگی مشترک رخ دهد و از دخالت خانواده ها به عنوان یکی از مهم ترین علل طلاق یاد شود. معضلی که راه حلش سهل و ممتنع است. سهل به این دلیل که با رشد آگاهی جامعه مشکل حل می شود و ممتنع به این دلیل که تغییر نگاه خانواده ها به فرزند، سخت و زمان بر است.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 +1 مسعود فقیه ایمانی 20 آذر 1393 ساعت 11:35
دخالت در چزییات زندگی زوجین خیلی بد است اما عروسها باید قدری بیشتر تحمل کنند و یادشان باشد که اگر خودشان هم مادرشوهر بودند همین احساس را در مورد زندگی فرزندشان داشتند.
طلاق بدتر حلال الهی است و عرض خدا را می لرزاند. برای این چیزهای مسخره طلاق نگیرید.
نقل قول
 
 
#2 0 سکوت پرهیاهو 20 آذر 1393 ساعت 07:47
یادداشت خوبی است یعنی موضوع خوبی را موضوع یادداشت کرده است. واقعا دخالت خانواده ها خیلی مخرب است.
نقل قول
 
 
#1 +2 رها 20 آذر 1393 ساعت 01:16
این یادداشت بود خدا وکیلی؟شبیه یه گزارش کوتاه ناقص وغیر کارشناسی بود
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید