امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 16:14:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

راه حل های فرماندار برای مشکلات شهرستان
در گفتگو با خبرگزاری ایمنا تشریح شد:

راه حل های فرماندار برای مشکلات شهرستان

دوشنبه, 27 شهریور 1391 ساعت 11:56 کدخبر :4520
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
نام خمینی شهر با فرهنگ، مذهب، تدین و ایران گره خرده است، هر چند بسیاری از رسانه ها به دلیل علاقه وافر به خبرهای منفی سعی در اغراق و بزرگ جلوه دادن حوادث این شهرستان دارند اما باید به نکاتی همچون گلابی نمونه این شهرستان، فرهنگ بالای مردم در عزاداری ها و مشکلات متعددی که از آلایندگی کارخانه جات شهرهای مجاور گریبان گیر آنها نیز هست توجه کرد.

خمینی شهر شهرستانی با جمعیتی بیش از ۲۱۸ هزار نفر پس از تهران دومین شهر متراکم کشور محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی، کسب رتبه برتر در بین فرمانداری های استان، وضعیت اقتصادی شهرستان و کمی بودجه تملک و دارایی شهرستان،‌ وضعیت کشاورزی شهرستان ما را بر آن داشت تا در یک نشست صمیمانه با احمد حقیقی فرماندار شهرستان در دفتر خبرگزاری ایمنا به بررسی مشکلات و دغدغه های این شهرستان بپردازیم.

در بررسی مشکلات و دغدغه های شهرستان آن چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کند طولانی شدن اجرای پروژه ها و ایجاد مشکلات متعدد برای مردم است. شما دلیل اصلی این امر را در چه می بینید؟

بودجه، به طور مثال بودجه تملک و دارایی شهرستان در سال جاری تنها ۸ میلیارد تومان است و با این میزان بودجه ما می خواهیم حجم بالایی از پروژه های عمرانی و خدماتی را اجرا و آماده بهره برداری کنیم. باید توجه داشت که خمینی شهر از نظر سرانه ورزشی، فضاهای فرهنگی و مراکز بهداشت و درمان دچار کمبودهای بالایی است. البته در سال گذشته تلاش خوبی برای افزایش بودجه تملک و دارایی شهرستان صورت گرفت و در سال جاری نیز این کار دنبال شد. نظام بودجه ریزی برای این شهرستان دچار اشکالاتی بود که امیدواریم ظرف مدت سه سال آینده بودجه تملک و دارایی شهرستان به حد مناسب خود برسد.

نام خمینی شهر با بلوار آزادگان و درصد بالای تلفات جاده ای گره خرده است. فرمانداری خمینی شهر در ای مورد چه اقداماتی انجام داده است؟

بلوار آزادگان در قدیم به عنوان جاده کمربندی شهر محصوب می شده است که با رشد شهر و احداث دیوارهای دانشگاه صنعتی این بلوار در فاصله کمی از شهر قرار گرفت. سرعت تردد خودروها در این بلوار که به نوعی همچنان به عنوان جاده کنار گذر شهر در حال استفاده است و رانندگانی که به آن وارد می شوند آن را جاده بیابانی می دانند بیش از یکصد کیلومتر در ساعت است. اگر خودرویی با این سرعت منحرف شود به طور حتم دچار مشکلات عدیده ای می شود اما مشکل اصلی این بلوار این است که به دلیل کوتاه بودن جدول میان بلوار خودروهای عبوری در صورت انحراف به لاین مقابل رفته و دو خودرو با هم به صورت رخ به رخ برخورد می کنند. در حال حاضر مشکل این مسیر مرتفع شده است و اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان در دو طرف میسر گاردریل گذاشته شده است و خودروها پس از انحراف به مسیر مقابل نمی روند و به این ترتیب مشکلات گذشته دیگر وجود ندارد.

در بحث کشاورزی شهرستان خمینی شهر را به گلابی های ویژه صادراتی شناخته شده است وضعیت این کشاورزی شهرستان چگونه است؟

در حال حاضر شهرستان خمینی شهر دارای بیش از یک هزار و ۸۰۰ هکتار باغ فعال است و به نوعی نقش کلیدی در تامین میوه استان و کشور دارد. محصولاتی همچون گیلاس، زرد آلو، گلابی، فیبری این شهرستان به کشورهای عربی و اروپایی صادر میشود و از طرفی دیگر این شهرستان بزرگترین قطب تولید گل شب بو در کشور است. اما به شدت با مشکل کم آبی مواجه هستیم به طوری که بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی باغی شهرستان را با تانکر آبرسانی می کنیم و اولویت اصلی خود را حفظ باغات قرار داده ایم. به همین منظور ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است و از طرفی دیگر در کیفیت و میزان برداشت به شدت با مشکل مواجه هستیم.

شهرک گلخانهای قرطمان یکی از جمله مباحث مطرح در رسانه ها است مشکل اصلی این شهرک چیست؟

همان طوری که مطلع هستید ما در بحث بودجه و اعتبارات با مشکلات متعددی مواجه هستیم و شهرک قرطمان نیز با کم بود منابع اعتباری مواجه است. در سال گذشته یک میلیارد تومان و در سال جاری نیز به همین میزان برای راه اندازی این شهرک اعتبار در نظر گرفته شده است. هر چند مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سعی دارد با همین میزان اعتبار این شهرک را آماده بهره برداری کند اما ممکن است با مشکل کم بود اعتبارات مواجه شویم.

شهرستان خمینی شهر یکی از جمله شهرستانهای استان است که از عوارض آلایندگی استفاده میکند، رقم ریالی این اعتبارات چه میزان است؟

در گذشته علی رغم تحمیل بیشترین حجم از آلایندگی ها در این شهرستان به ویژه آلایندگی پالایشگاه که از خود شاهین شهر نیز بیشتر است رقم ریالی ناچیزی به این شهرستان پرداخت می شد. با تلاش مسوولان شهرستان و استان این رقم افزایش پیدا کرد و یکی از مطالبات اصلی شهرستان محقق شد اما ما بر این باوریم که باید کارخانجات آلاینده نسبت به رفع آلایندگی خود اقدامات اساسی را انجام دهند تا شاهد آسمانی آبی تر و زیبا تر در شهرستان و استان باشیم چرا که اگر قرار است آلایندگی موجب بیماری مردم شود به هر میزان هم پول پرداخت شود مناسب نسیت.

بسیاری از مردم از وضعیت دو بیمارستان شهرستان شکایت دارند و این دو بیمارستان را فاقد استانداردهای لازم میبینند. نظر شما در این مورد با توجه به سابقه فعالیتی که دانشگاه علوم پزشکی داشته اید چگونه است؟

ببینید اصل ماجرا در مورد دو بیمارستان خمینی شهر چیز دیگری است. ما در شهرستانی با جمعیتی بالغ بر ۳۵۰هزار نفر زندگی میکنیم و ظرفیت این دو بیمارستان جوابگوی این شهرستان نیست. این دو بیمارستان از نظر میزان تخت،تجهیزات و تخصصهای مختلف جوابگوی نیاز مردم نیست و به همین منظور بسیاری از مردم وضعیت این دو بیمارستان را بسیار بد توصیف میکنند در حالی که در نوع خود این دو بیمارستان از درجه خوبی برخوردار هستند. مهم این است که دو بیمارستان برای این شهر جوابگو نبوده و نیازمند مراکز درمانی بیشتری در این شهرستان هستیم.

بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی منظریه یکی از مشکلات بیست ساله شهرستان است. وضعیت این بیمارستان چگونه است و چه زمان را برای راه اندازی آن پیش بینی میکنید؟

کلنگ احداث بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی منظریه حدود ۲۰ سال قبل در شهرستان به زمین خورد و کار احداث آن به کندی پیش می رفت. در دولتهای نهم و دهم کار احداث آن با سرعت بیشتری دنبال شد و در حال حاضر با پیشرفت بالای ۸۰ درصد جزو طرحهای مهر ماندگار قرار گرفته است و با تخصیص اعتبارات مورد نیاز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. برای بهره برداری از این بیمارستان بیش از ۲۰ میلیارد تومان نیاز است که با توجه به قرار گرفتن در طرحهای مهر ماندگار بهره برداری از آن تا پایان دولت دهم حتمی است.

یکی از اقدامات خوب دولت تعریف طرحهای مهر ماندگار است. تعداد طرح های مهر ماندگار در شهرستان چگونه است؟

بر اساس اطلاعیه دولت پروژه بیمارستان منظریه تنها پروژه مهر ماندگار در شهرستان است اما ما پیگیر هستیم تا پروژههای کشاورزی شهرستان و جاده کمربندی را نیز جزو پروژههای مهر ماندگار تعریف کنیم.

چندی قبل اعلام شد مشکل جاده کمربندی با پادگان مرتفع شده است. وضعیت این پروژه در حال حاضر را توصیف کنید؟

بله! مشکل این جاده با پادگان با ورود استاندار و مسوولان استانداری حل شد و اجرای ادامه این پروژه دنبال میشود. بزرگترین مشکل این پروژه در حال حاضر اعتبارات مالی است که با توجه به تخصیص اعتبار ۸ میلیارد تومانی تا پایان سال یک باند پروژه به طور حتم تکمیل و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

خمینی شهر یکی از شهرستانهای مهاجرپذیر در سطح استان است/ شما برای کنترل امنیت این شهرستان چه اقداماتی را انجام داده اید؟

در بحث تامین امنیت دو نکته در خصوص خمینی شهر وجود دارد: نخست برخی از خارج شهرستان سعی در تحمیل نقاط سیاه به این شهرستان هستند که ما به جد جلوی این اقدامات ایستاده ایم. از طرف دیگر پیشگیری و بالا بردن سطح فرهنگ عمومی در دستور کار فرمانداری و شورای تامین شهرستان قرار گرفته است به طوری که ما در سال گذشته بیشترین شورای تامین را در استان و کشور برگزار کردیم. پس مدیریت شهرستان با بالا بردن سطح فرهنگ عمومی شهرستان سعی کرده تا بحث پیشگیری را جایگزین مقابله کند. در بحث سخت افزاری نیز در حال حاضر ۳ کلانتری در سطح شهر فعال هستند و مجوز احداث کلانتری چهارم نیز در حال پیگیری است که با راه اندازی این کلانتری تمام سطح شهرستان را تحت پوشش خود خواهیم داشت.

مسوولان پیشین شهرستان یکی از راه کارهای کاهش مشکلات شهرستان و به ویژه شهر خمینی شهر را در الحاق خمینی به اصفهان میدیدند. نظر شما در این مورد چگونه است؟

الحاق اگر به معنای چسباندن باشد نظر من منفی است چرا که بسیاری از نقاط به اصفهان چسبانده شدند و همچنان در فقر به سر می برند اما اگر خمینی شهر در قالب یکی از مناطق شهرداری های اصفهان تعریف شود و از امکانات شهری اصفهان استفاده کند موافق هستم. با این روش هم مشکلات خمینی شهر کم خواهد شد و هم مشکلات اصفهان چرا که بسیاری از مشکلات این دو شهر یکسان است.

گفته میشود یکی از درخواستهای شهرستان در دور چهارم سفر ریاست جمهوری گرفتن فرمانداری ویژه است این موضوع مورد تایید شما هست؟

اگر خمینی شهر به اصفهان ملحق نشود به طور حتم یکی از راهکارهای کاهش مشکلات شهرستان فرمانداری ویژه است و با توجه به این که فرمانداری خمینی شهر با بیشترین نمره در ارزیابی وزارت کشور به عنوان فرمانداری برتر استان معرفی شده است این موضوع یکی از بهترین راه کارهای کاهش مشکلات شهرستان خواهد بود.

گفتگو از محمد ضیایی

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#4 0 ورنوسفادرانی 01 مهر 1391 ساعت 07:06
نقل قول ufhsd:
همه باید از فرماندار خدوم و ولایی تشکر کنند

تشکر می کنیم!!!
نقل قول
 
 
#3 -4 ufhsd 31 شهریور 1391 ساعت 08:16
همه باید از فرماندار خدوم و ولایی تشکر کنند
نقل قول
 
 
#2 +2 احمدرضا 30 شهریور 1391 ساعت 06:14
مثل این که فرماندار محترم در زمینه بحث الحاق توجیه نیستند آخه فرماندار عزیزبحث الحاق یعنی یکی از مناطق اصفهان شدن این چه حرفیه که الحاق به معنای چسباندن خوب نیست . خمینی شهر همین الان به اصفهان چسبیده است پس یعنی الحاق شده ؟؟؟؟؟
نقل قول
 
 
#1 +1 ب ربیعی 28 شهریور 1391 ساعت 10:13
اگه از مسکن مهر شروع کنید بهتر است مخصوصا مسکن مهر های عقب افتاده شهر مثلشهر 31
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید