امروزپنجشنبه, 01 آبان 1399-- Thursday Oct 22 2020

ساعت 13:29:56

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

روز زاینده رود، خشک برگزار شد

روز زاینده رود، خشک برگزار شد

چهارشنبه, 19 مهر 1396 ساعت 08:40 کدخبر :11569
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

18مهر روز زاینده رود درحالی برگزار شد که آبی در بخش هایی از زاینده رود جاری نبود. به گزارش فرصت آنلاین، امسال این روز با شعار "زاینده رود را زنده، زاینده رود را همیشه، زاینده رود را کامل می خواهیم از سرچشمه تا گاوخونی" برگزار شد.


رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع€دستي و گردشگري استان اصفهان به همین مناسبت در گفتگو با همشهری می گوید: زاينده€رود با حيات اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي در اصفهان پيوند عميق و ناگسستني در طول تاريخ داشته و دارد مي€گويد و خشك شدن آن خسران بزرگي براي اين شهر است.


به همشهري با اعلام اينكه اصفهان پيشاني گردشگري خارجي كشور است بر لزوم جاري بودن زاينده€رود تاكيد كرد و با اشاره به تاثير خشك شدن زاينده€رود بر آثار تاريخي و پلهاي ثبت ملي شده اين شهر گفت: متاسفانه فرونشست زمين در فلات مركزي ايران با توجه به بهره€برداري€هاي بي€رويه از آب€هاي زيرزميني و تداوم خشكسالي اتفاق افتاده است ولي در اصفهان از آنجا كه جريان آب زاينده€رود در دوره€هاي مختلف و در طول سال بسته مي€شود اين نگراني وجود دارد كه آثار تاريخي اين شهر با آسيب جدی مواجه شوند.


الهیاری می افزاید: خشكي زاينده€رود و پايين رفتن سطح آب€های زيرزميني موجب فرونشست مي شود و از آنجا كه مواد و مصالح به€كار رفته در ساخت پل€هاي تاريخي زاينده€رود استحكام خود را با جريان آب نگاه مي€دارند، خشك شدن اين رودخانه موجب از بين رفتن قوام و استحكام ستون€ها و ريشه آنها مي€شود.


وی با اعلام اينكه هنوز گزارش جديدي از تاثير منفي خشك شدن زاينده€رود بر پل€هاي تاريخي اين شهر منتشر نشده است، تاكيد كرد: در سال€هاي اخير با توجه به اينكه جريان آب در مقاطعي از سال به زاينده€رود بازمي گشت پايه پل€ها نيز رطوبت مورد نياز را در خود نگاه داشته€اند اما خشك بودن بلندمدت اين رودخانه آسيب زيادي به بناها و پل هاي تاريخي شهر اصفهان وارد مي كند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید