امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 09:37:21

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش ویژه فرصت درباره یک معضل در شهرستان

ساخت و سازهای غیرمجاز در جوی آباد، بحران ساز خواهد شد

شنبه, 01 مرداد 1390 ساعت 09:01 کدخبر :1930
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

معضل ساخت و سازهاي غير مجاز در تمام شهرهاي كشور وجود دارد اما شايد اين معضل در شهرستان خميني­ شهر پررنگ تر باشد.

دليلش هم آنست كه در شهرستان تراكم جمعیت بسيار زياد است و مشكل كمبود زمين بشدت احساس مي­ شود و همان مقدار كمي هم كه وجود دارد داراي كاربري كشاورزي هستند و قاعدتاً ساخت و ساز در اين زمين­ها غيرقانوني است. این معضل اگرچه در همه جای شهر دیده می شود اما در برخی مناطق شدت بیشتری دارد و عدم یافتن راهکار سریع و اصولی برای کنترل آن، می تواند در آینده بحرانهای شهری به وجود بیاورد.

ساخت و ساز غیرمجاز بویژه برای اسکان و زندگی، تنها عدم کسب مجوز برای ساختن و اسکان نیست بلکه این وضعیت می تواند محیط های اجتماعی را به محلهایی بدون نظارت و مکانهایی برای بازتولید برخی ناهنجاری های اجتماعی تبدیل نماید.

در ميان بخش­هاي مختلف شهر، منطقه جوي­ آباد از جمله مناطقی است که این معضل در آن، خودنمایی می کند. بخواهیم یا نخواهیم جوی آباد جزئی از شهرستان است با مردمی که اینک دیگر کاملاً مهاجر نیستند و هرم جمعیتی شهرستان حل شده اند. مردم این منطقه، مردمی سخت کوش و زحمت کش اند که متأسفانه در اثر برخی سوءاستفاده ها، کم توجهی نهادهای مسئول، ناآگاهی مردم منطقه نسبت به قوانین و مقررات و معضلات اجتماعی ای که توسط معدود افراد بومی منطقه ایجاد می شود دچار برخی مشکلات شده اند. مشکلاتی که همه آنها هم به مردم بومی محل ارتباطی ندارد. شاهد مثال همین ماجرای زمین خواری آقای [م] که معضلات فراوانی را برای مردم منطقه ایجاد کرده است و این فرد از اهالی بومی و قومی جوی آباد هم نیست.

به نظر می رسد برخی از نهادهای مسئول توجهخ لازم را به این منطقه مبذول نمی دارند و در برخی مسائل، نوعی خودمختاری ایجاد شده است از جمله در ساخت و ساز غیرمجاز.

اشکالات قانونی ساخت و سازهای غیرمجاز در جوی آباد

شهردار منطقه 3 با اشاره به دو مشكل عمده در اين منطقه گفت: اين ساخت و سازها دو مشكل قانوني دارد اول اينكه اين زمين­ها زير حد تراكم مصوب شهرستان يعني 150 متر مربع هستند و دومين مشكل اين است كه اين زمين­ها اراضي كشاورزي و باغي بوده و كاربري آنها كشاورزي است به همين جهت ساخت و ساز در آنها خلاف است. وي با اشاره به سوء استفاده برخي از ملاكان و بنگاه­داران منطقه گفت: مهاجريني كه به اين منطقه مي­آيند هم هموطنان ما هستند و ما نمي­ خواهيم موجب اذيت و آزار آنها شويم ولي آنها به دليل ناآگاهي به قوانين در دام افراد سود جو مي­افتند و اين افراد سود جو با فروش زمين­هاي زير حد تراكم كه گاهاً به 40 متر هم مي­ رسد و  در اراضي كشاورزي هم قرار دارند، اقدام به كلاهبرداري مي­ نمايند. وي با اشاره به اخطار به بنگاه­ هايي كه اقدام به اين عمل مي­ كردند افزود: ما به اتحاديه املاك اعلام كرديم و آنها هم برخوردهايي با اين افراد كردند ولي متأسفانه مشكل همچنان باقي است. مختاري در ادامه با اشاره به فعاليت واحد جلوگيري از تخلفات در سه شيفت گفت: ما براي جلوگيري از ساخت و ساز غير مجاز اقدام به انعقاد قراداد با پيمانكار كرديم و ماهانه مبلغي در حدود 8 ميليون تومان هم پرداخت مي­ كنيم تا پيمانكار در سه شيفت از ساخت و سازهاي غيرمجاز مراقبت كند ولي همچنان ساخت­هاي غيرمجاز انجام مي­شود و حتي كار به درگيري هم كشيده مي­ شود. وي ادامه داد: ما در ماه بطور متوسط حدود 50 پرونده را به كميسيون ماده صد ارجاع مي­دهيم و اين جداي از مواردي است كه در محل هنگام ساخت و ساز متوقف مي­شوند. مهندس مختاري در ادامه با اشاره به گرفتن رأي تخريب در اكثر موارد گفت: ما از نظر قانوني كار خود را انجام مي­ دهيم و پس از ارجاع پرونده تخلف به كميسيون ماده صد و كسب رأي تخريب، پرونده و رأي را به استانداري ارجاع مي­ دهيم كه در اكثر مواقع به علت شرايط و مصالحي تخريب انجام نمي­شود ولي در همين چند ماه علیرغم ميل خودمان چند مورد هم تخريب داشته­ ايم.

مسئولان شهرستان و استان از مسائل این منطقه آگاهی ندارند

وي با اشاره به ناآگاهي بسياي از مسؤولان شهرستان از اين منطقه گفت: اين معضل نهفته است و هر روز بدتر مي­ شود و اگر فكري براي آن نشود روزي گريبانگير استان خواهد شد. وي با اشاره به تراكم بسيار بالاي اين منطقه افزود: بالغ بر 60 هزار مهاجر در اين منطقه ساكن هستند كه از نظر مالي هم وضعيت خوبي ندارند و براي حل مشكلات نياز به كمك­هاي استانداري است. وي افزود: ما به دنبال ايجاد فضاي تفريحي و فرهنگي در اين منطقه هستيم و تفاوتي هم برايمان ندارد كه ساكنين در اين قسمت از كجا آمده­ اند. ما به دنبال ساماندهي اين قسمت هستيم كه حداقل معابر آنجا ساماندهي پيدا كرده و آسفالت شوند. وي با اشاره به طرح­هاي خود براي حل اين معضلات هم گفت: ما به استانداري پيشنهاد داديم كه اولاً تراكم مصوب اين منطقه را كاهش دهد و ثانياً اجازه ارتفاع سازي را در اين منطقه بدهد تا بخش خصوصي بتواند آپارتمان­هاي ارزان قيمت بسازد تا جلوي ساخت و سازهاي غير مجاز گرفته شود و افراد بتوانند در اين منازل ساكن شوند.

اداره برق انشعاب می دهد

وي در انتها نيز با اشاره به فعاليت­ها تبليغي شهرداري در اين منطقه گفت: ما در مساجد و مكان­هاي عمومي با مردم ديدار كرده­ ايم و سعي در آگاه نموده اهالي كرده­ ايم اما متأسفانه بسياري از ادارات مانند اداره برق با ما همكاري ندارند و به ساخت و سازهاي غير مجاز انشعاب مي­دهند و همين باعث اختلال در برخورد شهرداري مي­ شود و باعث ايجاد روحيه قانون گريزي در منطقه شده است.

زمین خواران در جوی آباد

بخش زیادی از مشکل ساخت و ساز غیرمجاز در جوی آباد به دلیل زمین خواری هایی است که توسط برخی افراد ظاهرالصلاح (!) در این منطقه رخ داده است. در همين رابطه يك منبع آگاه به فرصت گفت: بسياري از مهاجرين از سال­ها قبل و گاهي تا 30 سال قبل شروع به مهاجرت به اين منطقه و سكونت در آن كردند. در آن زمان يكي از ملاكان بزرگ به نام آقاي م. با فريب افراد مهاجر اقدام به فروش زمين­هاي زراعي و زير حد تراكم مي­نمود. وي افزود: اين فرد زمين­ها را به صورت قولنامه­اي معامله مي­كرده و همين باعث شده به علت عدم وجود سند، افراد هيچگاه گذرشان به شهرداري نيفتد و اين باعث شده بود تا سال­ها شهرداري به وجود اين مشكل آگاه نبوده و بعد از افزايش تعداد اين ساخت و سازها شهرداري متوجه عمق قضيه شود.

عدم برخورد قاطع دستگاه قضایی

وي گفت: متأسفانه به دليل عدم برخورد قاطع دستگاه قضايي با اين فرد افراد ديگري هم در اين كار دخيل شدند و تعداد اين كلاه­برداران افزايش پيدا كرده كه يكي از آن­ها آقاي اسكندر. ع است كه علیرغم اينكه بارها به او تذكر داده شده اقدام به اين عمل مي­كند. اين فرد كلاهبردار با خريد زمين­هاي كشاورزي منطقه از صاحبان اصلي، زمين­ها را تفكيك مي­كند و با توجه به وسع مالی خريداران، زمین را به قيمت دلخواه كه گاهي به متري 300 هزار تومان هم مي­رسد به فروش مي­رساند. وي ادامه داد: افراد مهاجر به دليل ناآگاهي تمامي دارايي خود را در شهر خودشان بفروش مي­رسانند و به اينجا مي­آيند و پس از خريداري زمين براي گرفتن پروانه به شهرداري مراجعه مي­كنند اما شهرداري اجازه هيچگونه كاري را نمي­دهد و اين در حالي است كه اين افراد ديگر هيچ راهي براي ادامه زندگي جز ساخت و ساز غير مجاز ندارند. وي در انتها افزود: بسياري از اين زمين­ها باير شده­اند و ديگر قابليت كشت و كار ندارند و تنها مأمني براي ريختن نخاله ساختماني هستند. وي با اشاره به رفت و آمد بسيار كم مسؤولان شهرستان در اين منطقه گفت: از مسؤلان بپرسيد حق 60 هزار نفر شهروند سالي چند جلسه است؟

بايد دانست اين مهاجرين هم هموطنان ما هستند و اينكه مهاجرت كرده­اند دليلي بر اين نمي­شود كه حقوقشان تضييع شود و مثلاً به علت نداشتن پشتوانه­ها قانوني كلاهبرداران حرفه­اي 30 سال از آن­ها استفاده كنند و به راحتي در شهر تردد كنند.

مشکل جوی آباد مشکل استان است

همانگونه که شهردار منطقه 3 تصریح کرد اين معضل نهفته است و هر روز بدتر مي­شود و اگر فكري براي آن نشود روزي گريبانگير استان خواهد شد.

به نظر مي­رسد اولاً مشكل جوي آباد ديگر مشكل شهرستان نيست بلكه اين مشكلي استاني است و بايد مسؤلان استان فكري براي آن بكنند. ثانیاً دلایل اصلی ایجاد چنین معضلی را که در سالهای آینده بحران ساز خواهد بود می توان اینگونه برشمرد: عدم برخورد دستگاه قضايي با مشكل كلاهبرداري و زمین خواری در اين منطقه، عدم توجه شهرداري در سال­هاي پيش به ساخت و ساز غیرمجاز، عدم هماهنگی دستگاههای خدماتی مثل اداره برق، عدم توجه لازم مسئولان شهرستان به عمق این معضل، عدم توجه لازم ساکنین منطقه به قوانین و مقررات و

شاید تشکیل يك ستاد ویژه با محوریت فرمانداري و حضور تمامی دستگاههای درگیر برای ایجاد هماهنگی و تصمیم سازی و تدبیر راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت بتواند از تبدیل این مسئله به یک بحران استانی در سالهای آینده جلوگیری نماید.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#30 0 دوست .. 23 بهمن 1392 ساعت 12:09
خمینی شهر توان مدیریت و اداره جوی اباد را ندارد چون تا به حال
عملکرد فرهنگی عمرانی ورسیدگی به این منطقه بسیار ضعیف بوده و
خواهد بود
نقل قول
 
 
#29 0 بی خیال 13 بهمن 1392 ساعت 02:52
نقل قول فرار از واقعیت:
من اصالتن بچه ی جوی آباد قدیم هستم،باید بگم اگه یه سری به کتابخانه ها بزنیم و در مورد جوی آباد قدیم مطالعه کنیم میبینم که در مورد جوی آباد قدیم هیچ اسمی از خمینی شهر برده نشده و بیشتر به اصفهان نسبت داده شده؛من دقیقا عین این مطلب را خوندم:
جوی آباد قدیم جزءبلوک ماربین اصفهان میباشد،گویش مردم جوی آباد نزدیک به لهجه ی اصفهانی است و...
حالا بماند که رفته زیر نظر خمینی شهر ولی ما مردم جوی آباد هیچ وقت خودمان را خمینی شهری نمیدانیم و نخواهیم دانست .
به امید روزی که مهاجران جوی آباد را ترک گویند

به همین خیال باش.
نقل قول
 
 
#28 0 محسن هارون رشيدي 25 دی 1392 ساعت 15:59
اخه از داغ گروني زمين مجبورن كفلاتون گرد باشه
نقل قول
 
 
#27 0 جوكار 14 آذر 1392 ساعت 09:54
همه ي مسولين شهري وكشوري بايد يك فكراساسي براي اين منطقه بكنند چون واقعاتوي اين بيست سي سال گذشته هيچ كاري در اين منطقه انجام نشده و كانديدا ونمايندگان موقع انتخابات وجمع اوري ارا به اين منطقه مي ايند بايد بحث محله وقوم ومحله را بايد كنار بگذاريم بااوردن امكانات شهري وتوجه مسولين مشكلات حل ميشه در ايران شهرهاي زيادي هستند كه مهاجر پذيرند مثل كرج ولي شهري با امكانات بالا وهمه فقط يك هدف دارند ان هم ساختن شهر واين وسط همت بلند مسولين وشهردار محترم جناب حاج حيدري را مطلبد
نقل قول
 
 
#26 0 خواهش 08 فروردین 1392 ساعت 09:59
ضمن عرض سلام از روزنامه فرصت خواهش دارم مطالبی را که مربوط به محله جوی آباد قدیم میشه را نه در این سایت در روزنامه تون حرفی نزنید ما کاری به این نداریم که جوی آباد قدیم در محدوده خدماتی خمینی شهره.ما کاری به خمینی شهر نداریم ما از لحاظ فرهنگی اجتماعی نوع لهجه کاری به خمینی شهر نداریم.به مهاجرایی هم که آمدند داخل محل ما کاری ندارم
به امید روزی که جوی آباد به جایگاه خودش برگرده(جوی آباد یکی از محله های قدیمی اصفهان بوده هست و خواهد بود)
نقل قول
 
 
#25 0 غلامرضا صالحی 09 بهمن 1391 ساعت 23:30
http://yazahrajan.blogsky.com
جوی آباد بختیاری ها وهیئت با عظمت عزاداران حضرت زهرا سلام الله علیها
نقل قول
 
 
#24 0 سعيد از جوي اباد 04 آبان 1391 ساعت 16:33
با سلام و ادب
من از اهالي جوي اباد 26ساله فوق ليسانس كامپيوتر
ميخواستم خدمت اونايي كه چپو راست درباتره جوي اباد بد ميگن عرض كنم كه جوي ابادم مثل تمام شهرهاي يا مناطق ديگه اصفهان يا ايران يا جهان ادماي خوب داره ادماي بدم داره
خداييش بخواي حساب كني مردم جوي اباد با مردم خميني شهر قابله مقايسه نيستن مردم جوي اباد از همه نظر سرن
1تحصيلات
2فرهنگ
3وضعيت مالي
4غيرت
6خون گرم
7با معرفت
به خدا قسم اينو جدي ميگم مردم خميني شهر تو قرن پيچو مهره زندگي ميكنن
مردم خميني شهر ميگن مردم جوي اباد مشكلشون اينه كه نميتونن حرف زور از كسي بشنونو چيزي نگن كه اين مشكل نيست يكي از بهترين صفاتشونه
در اخر بگم من اگر بخوام هرجاي ايران ساكن ميشم ولي افتخار ميكنم كه توي جوي ابادم
نقل قول
 
 
#23 0 امیر 666 18 مهر 1391 ساعت 18:04
با سلام این مشکلات عمده ای که نامبرده شده مشکلات اصلی این محل می باشد و دلیل عمده این مشکلات کم توجهی مسولان ربط می باشد این مسولان شهرداری مرکزی اداره جهاد کشاورزی و مسکن و ....وقتی ساخت و ساز در اراضی کشاورزی و خارج از محدوده قانونی می باشد پس از ساخت وسازهای غیر قانونی و برخورد شهرداری این منطقه با متخلفین صورت گرفته و پس از برسی پرونده متخلف و ماد 5قانون مسکن و شهرسازی شامل متخلف ویا برسی پرونده بدسط جهاد کشاورزی صورت میگیرد و مجوز ساخت و ساز صورت میگیرد نباید انتظار دیگری داشت
نقل قول
 
 
#22 0 محمدی 09 مهر 1391 ساعت 18:36
من خودم از اهالی جوی آباد قدیم هستم. در مورد مهاجران که واقعا تفاوت فرهنگی دارن و مشکل ساز میشه هیچ بحثی نیست ولی اینکه اونها رو انتظار داشته باشین برن یه انتظار نشد و بی جائیه ولی امیدواریم با کارهای فرهنگی که صورت بگیره جنبه های بی فرهنگی طرفین از بین بره و سطح فکرها واقعا بالا بره و در اینجا همت تحصیل کرده ها و بزرگان رو میطلبه.(راستی بزرگان محل کی هستند) اما با اهالی محترم خمینی شهر ضمن احترام به ایشان حقیقتا نمیشه راه حلی جز جدایی پیدا کرد چون اونها واقعا خودشونو بالاتر میدونن که نیستند و با توجه به اینکه در اکثریت هستند و قدرت و ثروت بالاتری دارن اجاره هیچ کاری نمیدن. بنابراین امیدواریم هرچه زودتر جدایی این محل از خمینی شهر اتفاق بیفتد. ضمنا مشکل اصلی دیگر دفن درگذشتگان افراد غیر بومی در امازاده است که باید منتظر عواقب اون برای محل باشیم که همین الان هم داره اتفاق میفته. فروختن زمینهای کشاورزی هم معضل دیگری است که در مقایسه با زمینهای اندوان متوجه میشویم که چه فاجعه ای رخ داده...
نقل قول
 
 
#21 -1 عسگري 25 اسفند 1390 ساعت 10:29
و باعث پيدايش اين مشكلات شده است بيس مشكلات از جايي ديگر نشعت ميگيرد و در مورد شهرداري اين منطقه نمي توان مشكلات عمده را به شهرداري ربط دهيم براي اينكه ساخت و ساز بهبود پيدا كند بايد ساير ارگان ها مثل مسكن و شهر سازي و..با برنامه ريزي صحيح به ياري مردم برسند كه اگر ارگان هاي خميني شهر نمي توانند مسؤليت خود را به طور صحيح انجام دهند بايد جوي اباد به شهر اصفهان واگذار گردد
نقل قول
 
 
#20 -1 عسگري 25 اسفند 1390 ساعت 10:12
با سلام اين مشكلات وقتي صورت ميگيرد كه اهالي روستا مي خواهند به شهر كوچ كنند و وقتي نمي توانند هزينه هاي مسكن و... فراهم كننداطراف شهر را براي زنگي انتخاب مي كنند
نقل قول
 
 
#19 0 شايان 30 بهمن 1390 ساعت 15:43
عزيزان سده اي جواباد قديم يكي ازكهن ترين محله ها مباشد باوجود قلعه گيو متعلق به دوره ساساني كه متاسفانه مسولين وقت سده درسال 1367انراتخريب نمودند.امامزاده سيدنجم الدين ازنوادگان امام سجاد متعلق به 750سال پيش /برج تاريخي متعلق به دوره صفويه.اگرجوي اباد براي سده مشكل است .چراانرا رها نمكنيد.مسئولين سده فقط به سه محل خود رسيدگي ميكنند .وبراي جوي اباد هيجچ فعالييت عمراني وخدماتي انجام نداده اند .يعني حسينيه ايران هم هست وعدالت دارند
نقل قول
 
 
#18 -1 صمدی 01 بهمن 1390 ساعت 13:38
همه چیز بستگی به خود اهالی مردم دارد و با توجه به اینکه جوی اباد در دو قسمت جدید و قدیم می باشد دارای فرهنگی متفاوت و از قبیله های متفاوت (فریدن و بختیاری و فریدونشهر و اطراف ..) و اصلیت قدیمی جوی اباد که بیشتر فرهنگ سازیهای شامل موارد قبیله های مختلف می باشد و اگر همبستگی کامل و اراده محکمی وجود داشته باشد بسیاری ازمشکلات اهالی جوی اباد می توان حل نمود از جمله موارد ذیل :
1. بافت فرسوده منطقه و تبدیل به بافت جدید
2.گسترش مبلمان شهری و ایجاد فضای سبز
3.فرهنگ سازی
4.گسترش فضای ورزشی
5.ایجاد فضای امن وامنیت پایدار
نقل قول
 
 
#17 +1 ابراهیم 26 دی 1390 ساعت 00:08
سلام.ازجوی اباد.ده کلبلی.ابراهیم صالحی به نظر من مسولین خمینی شهر فقط رای مردم را میخوان وپس از انتخابات ازخیابانهای جوی اباد هم رد نمیشن به امید روزی که مسولین شهر به جود اباد هم برسند.
نقل قول
 
 
#16 -1 دوست خوب 17 دی 1390 ساعت 20:12
lمن فکر میکنم اگه جوی اباد جدا بشه به نفع سده میشه اخه نیست فرهنگ جوی اباد خیلی بالاست براشون افت کلاس داره جزو سده باشن قدیمیه میگه یک نفرا توی ده راه نمیدادن سراغ خونه کدخدا را میگرفت
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید