امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 00:50:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

وزیر آموزش و پرورش چه چیزهایی را نمی دانست؟

سفر وزیر آموزش و پرورش به خمینی شهر؛ تبلیغاتی یا کاری؟!

سه شنبه, 08 اسفند 1391 ساعت 09:09 کدخبر :5283
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
سفر وزیر آموزش و پرورش به شهرستان که در اصل به بهانه شرکت در یادواره شهدای دانش آموز خمینی شهر به اصفهان آمده بود، با حاشیه هایی همراه بود.

حاجی بابایی در این سفر فشرده تنها دو برنامه در شهر داشت؛ یکی سخنرانی برای فرهنگیان و دیگری سخنرانی در یادواره شهدای دانش آموز.
وی در سینما فرهنگ خمینی شهر در حضور مسوولین و منتخبی از فرهنگیان خمینی شهری و استانی به تبیین طرح تحول بنیادین نظام آموزشی و دفاع از تصمیمات خود در خصوص این طرح و تعطیلی پنجشنبه ها پرداخت.
حاجی بابایی گفت: در تحول بنیادین و نظام 6،3،3 کتاب و کلاس و به همان اندازه نگاه معلم باید تغییر کند. برای اینکه امروز من وقتی به عنوان یک معلم به آموزش و پرورش آمدم این گونه کتاب و کلاس داری را قبول ندارم. این گونه تعریف از معلم را قبول ندارم. نه اینکه خوب نیستند همه زحمت می کشند، ولی تعاریف و واژگانی که به کار برده می شد نقل و نقدش انتقاد آمیز بود.
وی با اشاره به بحث هوشمند سازی مدارس گفت: جامعه بداند واژه ای به نام هوشمند سازی و فن آوری های جدید وارد کتاب ها و فضای آموزش و پرورش شده است که باید به این سمت حرکت کنیم. من وقتی در جایی صحبت می کنم یا وارد مدرسه ای می شوم، بحث بر سر هوشمند سازی است. این نگاه جدید به آموزش و پرورش است. جامعه پذیرفته مدرسه باید مرکز فن آوری های جدید باشد و اینکه امسال همه مدارس این گونه شده است یا نه بحث دیگری است.
وی افزود: این حرکت عظیم معنا و مفهوم را عوض می کند. این کار یک روز و دو روز نیست و ما داریم ریل گذاری می کنیم. از این به بعد هر قطاری که می خواهد حرکت کند، روی این ریل حرکت کند.
یکی دیگر از نکاتی که وزیر آموزش و پرورش در سخنان خود به آن پرداخت، بحث تغییر جایگاه و تعریف معلم است. وزیر در این مورد گفت: ما استادان، پژوهشگران و فن آوران را معلم می دانیم. بهترین نام برای استاد دانشگاه، معلم است. باید تمام اقدامات به سمتی برود که معلم پژوهشگر شود. اگر شش روز برود سرکلاس کی پژوهش کند؟ یکی از فلسفه های تعطیلی پنج شنبه ها همین بوده است. حاجی بابایی با اشاره به تفاوت زندگی 40 سال پیش تا زندگی امروز تصریح کرد: یکی دیگر از فلسفه های تعطیلی پنج شنبه ها این است که مدیر ما 400 دانش آموز دارد و هر کدام از آنها مشکلاتی دارند. همه این ها مشاوره خاص می خواهد، مدیر باید بداند گرفتاری های دانش آموز چیست؟ مدیر ما باید اطلاع مشاوره و روانشناسی داشته باشد. چرا به کلاس اضافی رو آورده اید، مگر فرد چشمانش نمی بیند یا نمی فهمد؟ ما باید گره روحی فرد را باز کنیم. معلم دارد حرف می زند فرد یک جای دیگر است.
گفتنی است در این مراسم عاملیان مدیرکل آموزش و پرورش استان، صرامی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس و حجت الاسلام رحیمی امام جمعه نیز سخنرانی کردند.

حاشیه ها
دفاع حاجی بابایی از تصمیمات خود در تغییر نظام آموزشی و تعطیلی پنج شنبه ها در این جلسه، در حالی صورت گرفت که اجازه صحبت و نقد این دیدگاهها و وضعیت آموزشی خمینی شهر به فرهنگیان داده نشد و این جلسه به یک جلسه تبلیغاتی برای طرح های جناب وزیر تبدیل گردید. این امر اعتراضات فراوان تعدادی از فرهنگیان را به دنبال داشت که نمونه آن را در مقالات صفحه با مخاطب های این شماره می توانید بخوانید. گفتنی است رئیس اداره آموزش و پرورش اجازه حضور خبرنگار فرصت را در این جلسه نداد اگر چه این جلسه محتوای خاصی هم نداشت که به درد انتشار در نشریه بخورد و بوی تبلیغاتی بودن آن به مشام می رسید. در این جلسه از مشکلات آموزش و پرورش و مدارس و دانش آموزان خمینی شهر سخنی مطرح نشد و خاطر مبارک وزیر مکدر نگردید.
امیدواریم رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان درباره فواید و اثرات مثبت احتمالی این سفر برای وضعیت آموزشی و پرورشی خمینی شهر حداقل فرهنگیان را مجاب کند.
لازم به ذکر است نام وزیر آموزش و پرورش بعنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آینده در گمانه زنی های سیاسی و رسانه ای به وفور دیده می شود.

وزیر آموزش و پرورش چه چیزهایی را نمی دانست؟
یادداشت یک فرهنگی خمینی شهری: دوشنبه آخرین روز از بهمن ماه سالن سینمای شهر میزبان میهمانان مهم و زیادی بود و اتومبیل ها بود که یکی بعد از دیگری مقابل سینما توقف می کرد. صندلی های این سالن 800 نفری خیلی زود پر شد، آخر قرار بود آقای وزیر بیاید آن هم وزیر وزارتخانه ای که درصد قابل توجهی از جمعیت هر شهر اعم از فرهنگی و دانش آموز را تحت پوشش خود دارد و لابد کسانی که فوج فوج به دیدار وزیر می آمدند حرف های زیادی برای گفتن داشتند، سوالات بسیاری توی ذهنشان بود که فقط آقای وزیر می توانست پاسخی متقن به آن ها بدهد و درددل هایی که روی دلشان سنگینی می کرد را بشنود اما با کمال تعجب مشاهده کردیم که از ابتدا تا انتها هیچ کس به جز وزیر و مدیرکل و نماینده و امام جمعه حرف نزد. جیک هیچ کس درنیامد و معلمان مثل بچه های خوب دست به سینه نشستند و به حرف های آقای معلم نه ببخشید آقای وزیر گوش کردند. البته تا یادم نرفته است بگویم که در دست همه حضار یکی یک پاسپورت بود که مهر حراست آموزش و پرورش داشت! یکی از معلم ها در تماس با دفتر فرصت گفت: "به شعور ما معلم ها خیلی توهین شد چرا ما نباید حرف می زدیم؟" و البته این در حالی بود که در نجف آباد یکی از معلمان به نمایندگی از بقیه به بیان مشکلات و دیدگاه های معلمان نجف آباد و تیران و کرون پرداخت اما در خمینی شهری که میزبان اصلیِ آقای وزیر بود هیچ معلمی اجازه حرف زدن پیدا نکرد و البته آقای وزیر در حرف هایش بسیار تاکید داشت که جامعه به معلمان به چشم یک کارمند نگاه نکند! خلاصه در آن جلسه هیچ کس از خمینی شهر حرفی نزد البته برای اینکه پا روی حق نگذاشته باشیم بگوییم که محسن صرامی در ابتدای حرف هایش طبق روال همیشه گفت: "شهر ما صاحب يك دهم شهداي استان است، شهر ما شهر عالمان و نيز قطب گل شب بو است." جلسه که تمام شد وزیر را برای شرکت در یادواره شهدای دانش آموز به مصلی بردند. همان مراسمی که به خاطرش به خمینی شهر آمده بود، همان مراسمی که سید رحمان نظام اسلامی گوینده تلویزیون برای مجری گری اش از تهران به خمینی شهر آمده بود، همان مراسمی که برای برگزاری اش هزینه زیادی شده بود.
مراسم تمام شد و آقای وزیر رفت بدون اینکه برایمان سوغاتی آورده باشد، بدون اینکه به رسم مسوولان بالادستی از جایی بازدید کند، قولی بدهد، امضایی بکند، چیزی بگوید! البته خب چه انتظاری داریم، جناب وزیر که علم غیب نداشت بداند یکی از مدرسه های تیرانچی تبدیل به کارگاه شده و آن جا بعضی کلاس ها ناچار مختلط برگزار می شود و بعضی دانش آموزان این روستا باید پول سرویس مدرسه بدهند بروند مدارس اصفهان، جناب وزیر که نمی دانست ما در دستگرد، هنرستان پسرانه نداریم و دانش آموزان باید تا خانه اصفهان بروند، جناب وزیر که نمی دانست آسفالت بعضی مدارس ما در آدریان خراب است و بچه ها را مرتب به زمین می زند، جناب وزیر که نمی دانست دیوار یکی از مدارس ولاشان هر آن امکان دارد روی سر دانش آموزان خراب شود، جناب وزیر که نمی دانست خمینی شهر 90 مدرسه فرسوده دارد، جناب وزیر که نمی دانست مدارس شمال شهر ما اکثرا دو نوبته برگزار می شود، جناب وزیر که نمی دانست منطقه مسکن مهر ما مدرسه ندارد، جناب وزیر که نمی دانست قطعه ای زمین در منطقه دو شاخ خمینی شهر چند سال است انتظار کلنگی را می کشد که قرار است آن را تبدیل به اردوگاه دانش آموزی کند، جناب وزیر که نمی دانست مدیران برخی مدارس ما با سیلی صورتشان را سرخ نگه داشته اند و معلمان ما چه مشکلاتی دارند...
وزیر از هیچکدام از مشکلات عدیده شهر ما خبر نداشت و عجیب اینکه مسوولان شهرمان هم لام تا کام در این باره چیزی نگفتند و وزیر رفت و به قول یکی از معلم ها انگار آمده بود تا باری بگذارد روی دوش آموزش و پرورش خمینی شهر تا یادواره ای به این گرانی برگزار شود.
آقای وزیر دست خالی آمده بود اما ظاهرا دست خالی برنگشت چراکه حرف هایش بوی انتخابات می داد! اگرچه نماینده مجلس در این مراسم گفت که از این نشست، انتظار خروجي هاي آنچناني نداشته باشيم كه براي تصميم گيري هاي كلان اين يك شروع است اما ما بازهم برای محکم کاری بارها و بارها با اداره آموزش و پرورش تماس گرفتیم تا از دستاوردهای این سفر برای شهر بپرسیم اما پاسخی نشنیدیم و حالا سوالمان از نماینده این است: در حالی که عمر این دولت در چند ماه آینده به پایان می رسد دیگر کی باید منتظر تصمیم گیری های کلان باشیم؟!

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#8 0 001 12 اسفند 1391 ساعت 10:06
بعد از مدتها یه مطلب بجا و خوب چاپ شد بگذارید هرچند به زعم بعضی ها سیاه است ولی حقیقت را باید گفت
نقل قول
 
 
#7 +1 شاهین 11 اسفند 1391 ساعت 02:09
بله حرف ما هم همین است که قبلا کار میشد و خبری از این برو بیاها و تبلیغات نبود .مگر فرصت چه گفته است که نامش را میگذارید سیاه نمایی ؟ جز حرف حق و سخن دل معلمان . فرصت پرسیده است دستاوردهای سفر وزیر چه بوده است ؟ معلمان منتقد پرسیده اند چرا برای اجرای کنگره شهدا مجری از تهران آمده است ؟ چرا افراد حاضر در جلسه گزینش شده اند؟ چرا فضا امنیتی بود ؟ و دهها چرا و چراهای دیگر .
نقل قول
 
 
#6 -7 عمادي 10 اسفند 1391 ساعت 15:39
با سلام لطفا آقايان فرصت دست از اين همه سياهي و بدگماني بردارند و به حضور وزير در شهر كه با زحمات برخي مسئولين آمده افتخار كنند چون قبلا اين برو بياها نبود. با تشكر اگر صلاح دانستيد در سايت منعكس كنيد كه مخاطبين بدونند لا اقل يك نظر اين طوري هم هست. با تشكر
نقل قول
 
 
#5 +3 فرهنگیان 10 اسفند 1391 ساعت 02:57
از دست اندرکاران فرصت که منصفانه سفر وزیر اموزش و پرورش را نقد کردند و درد دل فرهنگیان را انعکاس دادند تشکر و تقدیر می نماییم .آفرین بر سردبیر و خبرنگاران و همه اعضای نشریه مردمی فرصت
نقل قول
 
 
#4 -2 سده ایی 09 اسفند 1391 ساعت 12:22
دفاع از یک نادانی محض طرح نابودی بنیادین!!
نقل قول
 
 
#3 +4 مدنی 08 اسفند 1391 ساعت 20:47
واقعا تایید میکنم دوره قبلی یکی از وظایف اوردن خیرین مدرسه ساز بود که دیدید کلنگ زنی شد حال این جلسات را با جلسه خیرین که حتی هزینه اش از نوسازی گرفته شده بود
نقل قول
 
 
#2 +4 بابا 08 اسفند 1391 ساعت 14:42
اقلا از وزیر یک تشویقی وزارتی خشک وخالی برای ما می گرفتند تا در تقسیم بندی مدارس امتیازمان یک کمی تکان بخورد.
تسهیلات دیگه پیشکششان
صم وبکم فهم لا یعلمون باشید-بچه ی خوب باشید -و......... .بابا اقلا ی تشویقی
نقل قول
 
 
#1 +13 بدون نام 08 اسفند 1391 ساعت 13:30
نمایش بازی که میگند همین هست!

ضعف مسیولین مخصوصا اداره اموزش و پرورش تو این برگزرای جلسه کاملا مشهوده
به جای این جلسه دست وزیر را می گرفتید دوتا مدرسه را بهشون نشون می دادند تا یک مقدار کمک هزینه و امتیاز برای مدارس خمینی شهر بگیریند
هدف این مراسم فقط این بود که بعضی از دوستان بگویند در زمان مدیریت ما وزیر را به شهرستان آوردیم!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید