امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 00:47:09

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سينما، امامزاده و اينك كشتارگاه...
گزارش فرصت از آخرين تحولات مربوط به كشتارگاه و ميدان دام خميني شهر؛

سينما، امامزاده و اينك كشتارگاه...

شنبه, 13 مهر 1392 ساعت 09:26 کدخبر :6059
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
دور دستور استانداري براي اجرای مصوبه کاهش ظرفیت کشتار در کشتارگاه نقش جهان خميني شهر، هفته گذشته را به هفته اي خبرساز و اعتراض آميز براي فعالان گوشت خميني شهر تبديل كرد؛ دستوري كه منجر به چند تجمع اعتراض آميز از سوي فعالان گوشت در خميني شهر و اصفهان شد تا سرنوشت اين كشتارگاه و صنعت گوشت شهرستان باز هم در ابهام باقي بماند. اما اين ماجراي اخير، ريشه در ماههاي گذشته دارد.


سابقه ماجرا
در همان نخستين شماره هاي فرصت (شماره 13 – يكشنبه 22 آذر 88) در گزارشي مبسوط با عنوان "پيدا و پنهان كشتارگاه خميني شهر" به مشكلات و مسائل مطرح پيرامون اين كشتارگاه پرداختيم و از جمله اينكه آيا بهداشت در اين كشتارگاه رعايت مي شود؟ و اين سئوالي است كه پاسخ هاي متنوعي بدان داده مي شود و باعث كش و قوس هاي طولاني شده تا به امروز كه ظاهراً همين سئوال هم باعث شده تا مسئولان استاني تصميم به تعديل ظرفيت اين كشتارگاه بگيرند.

مرگ تدريجي يك كشتارگاه
سه شنبه 31 مرداد 91 – شماره 78 فرصت، با انتخاب جمله فوق بعنوان تيتر يك نشريه و نيز گزارش ويژه درباره كشتارگاه، به فعالان صنف گوشت، مسئولان شهرستان و متوليان كشتارگاه هشدار داديم كه ادامه روند موجود و عدم اصلاح معایب کشتارگاه و میدان دام، باعث بهانه جويي، تضعيف، لغو مجوز و در نهايت نابودي صنعت پررونق ميدان دام و گوشت خواهد شد و از آن مهم تر، به تهديد شغل بيش از 1000 فعال مرتبط با اين صنعت در شهرستان خواهد انجاميد. و از آنجا كه مسئولین بهداشتی و دامپزشکی استان و شهرستان بر اجرای مصوبه احداث سالن پيش سرد و رفع مشكلات بهداشتي كشتارگاه اصرار فراوان دارند عدم توجه به اين مصوبه راه را براي خروج اين صنعت از خميني شهر فراهم خواهد كرد.

ظرفيت خميني شهر در امر دام
خميني شهر داراي اولين ميدان دام استان اصفهان و دومين ميدان دام كشور بعد از شهر قم از نظر ظرفيت است. توزيع انواع دام، قيمت مناسب دام خصوصا گوسفند، نزديكي ميدان دام به كشتارگاه كه باعث كاهش هزينه هاي اياب و ذهاب و حمل و نقل مي شود و ... را از دلايل اين رونق برشمرده اند. و اين امر باعث شده است كه اكثر خريداران و توزيع كنندگان گوشت قرمز از شهرهاي همجوار براي كشتار دام به خميني شهر بيايند. و مسلم است كه چنين رونق و رتبه اي، خود به خود اشتغال آور و پرسود است و صدها خميني شهري و غيرخميني شهري در كنار اين رونق، به كار مشغول هستند. و در كنار آن، اين رونق سرمايه گذاران ديگر شهرها را نيز براي ورود به اين صنعت وسوسه مي كند. و مسلم است كه كشتارگاههاي جديد با استفاده از فناوري هاي روز احداث مي شود و خود به خود كشتارگاه خميني شهر را از گردونه حذف خواهد كرد حتي اگر فشارهاي فزاينده مقامات بهداشتي هم نباشد.

يك مشكل كوچولو
در طي ساليان گذشته، مسئله رعايت موارد بهداشتي در اين كشتارگاه محل اختلاف بوده است. از جمله مهم ترين موارد مشكل ساز مي توان به الزام مقامات بهداشتي استان به احداث سالن پيش سرد و امتناع مالكان كشتارگاه از اجراي اين مصوبه اشاره كرد. و لازم به ذكر است كه مالكان اين كشتارگاه يكي دو نفر از اهالي اصفهان اند.

يك بهانه مناسب
اين مشكل باعث شد – يا دستاويز شد - تا در سالهاي اخير، در استان اقداماتي موازي در جهت تضعيف كشتارگاه خميني شهر صورت گيرد؛ اقداماتي از قبيل احداث و تقويت كشتارگاههاي ديگر در شاهين شهر و اصفهان (فساران) و ... و نيز برخورد با توزيع گوشت كشتار شده در اين كشتارگاه در قصابي هاي برخي شهرها از جمله اصفهان و ...
يكي دو ماه پيش، تعدادی خبرنگار و عکاس از برخي رسانه های شهر اصفهان با همراهی و حمایت یکی از مسئولین استانداری، بطور سرزده وارد نقش جهان شدند تا از وضعيت آنجا عكس و خبر تهيه و غيربهداشتي بودن اين كشتارگاه را به همه مخاطبان القا نمايند! اين خبرها موج خبري منفي عليه اين كشتارگاه را دامن زد.
همین عامل باعث شد تا کارگروه بهداشت استان تصميم به مخالفت با توزیع گوشت كشتار شده در نقش جهان در فروشگاه های سطح شهر اصفهان و شهرهای دیگر بگيرد.

مصوبه
سال گذشته بعد از چندين جلسه و رفت و آمد و بازديد از كشتارگاه و ميدان دام، مصوب شد اقداماتي براي رفع عيوب اين كشتارگاه صورت گيرد از جمله احداث سالن پيش سرد و تمهيداتي براي مقابله با بیماری تب کنگو.
مدتي بعد و در اواخر سال گذشته، کلنگ احداث سالن پیش سرد با حضور مسئولین شهرستان به زمین زده شد اما... اما علیرغم وعده احداث کسالن در عرض 3 ماه، بعد از گذشت 6 ماه این سالن احداث نشده و با موانع گوناگونی برخورد نموده است. و عدم احداث سالن پیش سرد همان و پیدا شدن دستاویز برای کاهش ظرفیت کشتارگاه نیز همان.
البته در عين حال، علاوه بر مشكلات بهداشتي، كشتار بيش از ظرفيت هم از مشكلات كشتارگاه است. با توجه به ظرفيت بالاي اين صنعت در خميني شهر، در سالهاي اخير مجوز احداث يك كشتارگاه صنعتي جديد هم براي شهرستان صادر شده تا ظرفيت موجود از خميني شهر خارج نشود. اين مجوز كه در حقيقت براي احداث اولین کشتارگاه صنعتی در خمینی شهر است توسط سازمان دامپزشکی استان با ظرفیت بیش از 3 هزار دام سبک و سنگین صادر شده تا در 2 هکتار از اراضی غرب شهرستان و در محدوده شهرداری منطقه 4 و جاده کمربندی خمینی شهر تا نجف آباد احداث شود.

مرگ قطعي يك كشتارگاه
از احداث سالن پيش سرد در نقش جهان خبري نشد تا هفته گذشته استانداری و دامپزشکی استان با هماهنگی کارگروه سلامت استان مصوبه كاهش ظرفيت اين كشتارگاه را ابلاغ كنند. كاهش ظرفيت کشتارگاه يعني آنكه قصابان بايد براي کشتار، دام را به شهرهای مجاور انتقال دهند. و فعالان اين صنعت مي گويند اين امر  صرفه اقتصادی ندارد و خطر تصادف در مسیر اصفهان و شاهین شهر هم وجود دارد. تعطيلي كشتارگاه علاوه بر نابودي يكي از صنايع پررونق خميني شهر، و خروج تدريجي خميني شهر از صف اول صنعت پررونق ميدان دام و گوشت، به بيكاري عده زيادي خواهد انجاميد و برخي از آنها هم كه ناگزير به ادامه فعاليت در اين صنف هستند از هم اكنون زمزمه روي آوردن به ديگر روش ها را مطرح مي كنند. برخي قصابان در گفتگو با خبرنگار فرصت، با اشاره به عدم صرفه اقتصادي رفت و آمد به ديگر شهرها، ذبح دام در باغات و محل های متروک و غیربهداشتی برای فروش در مغازه هاي قصابي را از جمله راههاي جايگزين خود اعلام كردند.

اعتراض، استمهال
البته اين ابلاغ پايان كار نبود. در دومین روز اجرای این مصوبه، تعدادی از سلاخان و قصابان از کشتار خودداری کردند. از سوي ديگر، زمزمه هايي مبني بر عدم مراجعه قصابان به کشتارگاه های شهرهای و يا عدم قبول دام خمینی شهر برای کشتار در ديگر شهرها به دليل كمبود ظرفيت به گوش می رسید. اين اعتراض به استان هم كشيده شد تا سرانجام، مسئولان شهرستان از جمله نماينده و فرماندار كه در ماههاي اخير براي حفظ اين صنعت در خميني شهر تلاش فراواني كرده بودند باز هم مهلت بگيرند.
از اين رو بلافاصله جلسه فوق العاده و فوری با حضور مسئولین شهرستان، مالکین و سرمایه گذاران کشتارگاه، نمایندگان میدان دام و اتحادیه قصابان شهر اصفهان و خمینی شهر و مسئولین دامپزشکی و استانداری برگزار شد. در این جلسه با دفاع مسئولین شهرستان از جمله فرماندار و نماينده، مهلت 15 روزه اي برای تکمیل سالن پیش سرد کشتارگاه مورد موافقت قرار گرفت و ظرفیت گشتارگاه به صورت موقت به حالت عادی بازگشت.

حرفهاي مسئولانه
مسئولان شهرستان بخصوص احمد حقيقي فرماندار و محسن صرامي نماينده در ماههاي اخير تلاش فراواني كردند تا اين صنعت از خميني شهر خارج نشود و حقاً بايد اذعان كرد از اعتبار خود هزينه كردند. در جلسه اي كه براي رسيدگي به مشكلات نقش جهان برگزار شد فرماندار با اشاره به اینکه همه تلاش ما این است که برای حفظ جایگاه تولید گوشت شهرستان به جمع بندی وتصمیم گیری صحیحی برسیم، گفت: آنچه که مهم است همه ما باید به قانون احترام بگذاریم. میدان عرضه دام در شهرستان به عنوان دومین میدان دام کشور بعد از شهر قم به لحاظ شرایط اقلیمی از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار است. خمینی شهر ظرفیت بالایی در تولید گوشت استان دارد و حفظ این جایگاه از وظایف ما مسئولین است و از طرف دیگر به اجرای قوانین بهداشتی و همکاری متولیان بخش خصوصی تولید گوشت و عرضه دام نیز نیاز دارد. این جلسه آخرین جلسه جمع بندی حل مشکلات کشتارگاه و میدان دام است و هیچ عذر و بهانه ای برای اجرای مصوبات این جلسه وجود ندارد.
نماینده مردم در مجلس نیز با بیان اینکه تشکیل این جلسه از اهمیت خاصی برای ما برخودار بود و به همین علت من و فرماندار شخصا از تهران برای حضور در این جلسه حاضر شدیم گفت: وضعیت و پیشینه تصمیمات استان برای بخش تولید گوشت شهرستان خوش بینانه نیست و به همین علت برای اجرای آخرین مصوبات شهرستان از هیچ تلاشی مضایقه نمی کنیم. اخیرا بعضی از تلاشهای رسانه ای از طرف رقبا در شهرهای دیگر برای ضربه زدن به جایگاه گوشت شهرستان شروع شده است اما ما هیچ قصدی برای پاسخ گویی به آنها نداریم. صرامي تصريح كرد: در گذشته یک نوع سرمایه گذاری در بخش گوشت شهرهای شاهین شهر و اصفهان انجام شده است اما به نتیجه نرسیده و به همین علت با هدف رسیدن به نتیجه سرمایه گذاری های خود، به دنبال ضربه به جایگاه گوشت خمینی شهر هستند. من مطمئن هستم این افراد بعد از خمینی شهر برای تصاحب امتیاز گوشت به سراغ شهرهای دیگر می روند. اول به دنبال تسخیر جایگاه گوشت خمینی شهر هستند و بعد به دنبال اهداف دیگر.
وی با تشکر از همکاری و همراهی مدیرکل دامپزشکی استان و فرماندار گفت: حمایت ما از جایگاه گوشت شهرستان دلیل نمی شود چشم خود را روی مشکلات و خطراتی که ممکن است سلامتی مردم را به خطر بیندازد، ببندیم. یک سری ایراد بهداشتی به کشتارگاه نقش جهان وارد است که هیچکس منكر آن نیست و با توجه به اینکه گوشت خمینی شهر سر سفره همه مردم استان است، هیچ کوتاهی در این مورد جایز نیست و ما در قیامت نمی توانیم جوابگوی عواقب آن باشیم. صرامی در ادامه با تاکید بر اینکه ما به دنبال تبدیل شدن خمینی شهر به قطب تولید گوشت استان و کشور هستیم، افزود: مدیر کل دامپزشکی استان از گذشته تاکنون کمک و همراهی زیادی برای ایجاد بازار رقابت تولید گوشت در خمینی شهر داشته و اگر این همراهی نبود قطعا در گذشته این ظرفیت از شهر ما خارج شده بود.
صرامی با اشاره به اینکه این موضوع باید رسانه ای شود خطاب به مسئولین کشتارگاه و میدان دام گفت: شما باید در شرایط به وجود آمده برای حفظ جایگاه صنعت گوشت شهر تلاش کنید و از اختلافات درونی بپرهیزید. حمایت مسئولین شهرستان از کشتارگاه و میدان دام بهانه ای به دست متولیان این بخش داده و اختلافات درونی شما باعث تسریع در خروج امتیاز تولید و عرضه دام از شهرستان شده است. وی تاکید کرد: دیگر ظرفیت حمایت مسئولین شهرستان از شما تمام شده و هرچه سریعتر باید با اتحاد و همدلی برای احداث 2 کشتارگاه جدید صنعتی تلاش کنید. نماینده با اشاره به اینکه مسئولین سیستم اجرائی وبهداشتی شهرستان برای حمایت از جایگاه تولید گوشت شهرستان وارد عمل شده اند گفت: سرمایه گذاران کشتارگاه باید برای رفع مشکلات موجود و کمک به احداث کشتارگاه و میدان دام جدید تلاش کنند. وی با گلایه از اینکه بخش عمده ای از تعهدات میدان دام و کشتارگاه در سال گذشته اجرا نشده است و متولیان کشتارگاه نقش جهان کوتاهی نموده اند، گفت: ما نمی توانیم از مسئولین استان درخواست عقب نشینی داشته باشیم و باید حساسیت لازم را در نظر بگیریم. این حساسیت کاملا قانونی و بجا می باشد. وی افزود: مدیریت استان از مواضع خود به هیچ وجه عقب نشینی نمی کند و آن کسی که باید جبران این عقب ماندگی را بکند، بخش خصوصی و متولیان تولید و عرضه دام و کشتارگاه نقش جهان است.
نماينده افزود: حالا که بعد از تلاش بسیار موفق شدیم یک مهلت یکساله برای احداث کشتارگاه جدید با 30 درصد پیشرفت را از مسئولین دام استان بگیریم، این مهلت را از دست ندهیم چرا که اگر این مصوبه اجرا نشد بالاجبار در سال آینده اجازه کشتار بیش از ظرفیت را به کشتارگاه نقش جهان نمی دهند و مازاد ظرفیت کشتارگاه خمینی شهر به شهرهای دیگر واگذار خواهد شد و این درحالی است که خمینی شهر توانایی حفظ و توسعه این جایگاه را دارد. وی هشدار داد: در صورت کوتاهی مجدد، به مردم اعلام می کنیم که مسئولین کشتارگاه با مسئولین شهرستان همکاری نکردند. صرامی با تاکید بر اینکه این جلسه آخرین جلسه برای تعیین سیاست های کلی است، افزود: در این موقعیت مهم اجازه هیچ گونه تعللی به هیچ یک از طرفین اعم از دولتی و خصوصی داده نمی شود و همه مجموعه دولتی موظف به همکاری وکمک به حل مشکل موجود هستند.

کشتارگاه نقش جهان 11 سال است درجا می زند
 در ادامه این جلسه مدیر کل دامپزشکی استان با اشاره به اینکه ما در بخش دولتی موظف به حمایت از بخش خصوصی زیرمجموعه دام پزشکی استان هستیم، گفت: سازمان دامپزشکی تاکنون حمایتهای ویژه ای از خمینی شهر داشته است کما اینکه اولین مجوزات کشور به این شهرستان تعلق گرفته است. وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران خصوصی در شهرهای دیگر با ما همراهی های لازم را داشتند از عدم همراهی سرمایه گذاران خمینی شهری انتقاد کرد و گفت: خمینی شهر همزمان با شهرهای دیگر ساخت کشتارگاه خود را شروع کرد ولی متاسفانه بعد از گذشت 11 سال سرمایه گذاران هنوز به تعهدات کتبی و شفاهی خود عمل نکرده اند. وی ادامه داد: متولیان تولید گوشت شهرستان در این سالها فرصت سوزی کردند و فقط از ما مهلت گرفتند. فرمانداران و نمایندگان مجلس در خمینی شهر عوض شده اند ولی خمینی شهر در جا زده است و ما شاهد هیچ تحول چشمگیری در این خصوص در خمینی شهر نبوده ایم.
حسینی با اشاره به اینکه دیگر امکان تمدید مهلت برای اجرای تعهدات معوقه متولیان تولید گوشت وجود ندارد، افزود: 5 سال قبل، از طریق رسانه اعلام آمادگی کردیم که از احداث کشتارگاه جدید و صنعتی در خمینی شهر حمایت می کنیم. آن زمان یک متقاضی اعلام آمادگی کرد و اکنون پس از سالها مجوز این سرمایه گذار به تائید رسیده است و دیگر مهلتی برای صدور مجوز به سرمایه گذار جدید وجود ندارد. وی ادامه داد: در صورتی که سرمایه گذاران جدید قصد دریافت مجوز را دارند باید شرایط صدور و موافقت از 7 نهاد دولتی اعم جهاد کشاورزی، محیط زیست، ادارات آب و برق، فرمانداری، دامپزشکی و اداره صنعت، معدن و تجارت را بگیرد و به ما اعلام شود. در صورت عدم صدور پروانه تاسیس امکان کلنگزنی ومجوز ساخت کشتارگاه دوم وجود ندارد درغیر این صورت یک مجوز برای شهرستان صادر شده است و باید همان مجوز اجرایی شود.
حسینی در مورد کشتارگاه موجود خمینی شهر گفت: در صورتی که این کشتارگاه ظرفیت خود را به ظرفیت معقول و کارشناسی برساند با آنها همکاری خواهیم داشت. در سال 81 نقشه احداث سالن پیش سرد تحویل متولیان کشتارگاه شده است و بیش از 10 سال برای احداث این سالن پیش سرد زمان بوده است و دیگر اجازه تلف شدن زمان را در خمینی شهر نمی دهیم. با وضعیت موجود کشتارگاه نقش جهان قابل اصلاح نیست و ما در صورتی موافقت خود را با افزایش ظرفیت اعلام میکنیم که زیر ساختهای سالن پیش سرد و کشتار صنعتی وجود داشته باشد.
وی با تاکید براینکه هیچ گونه مخالفتی با تبدیل شدن خمینی شهر به قطب گوشت استان ندارد و از توسعه صنعت گوشت در خمینی شهر حمایت می کند، افزود: در صورتی که زیرساختهای بهداشتی و کشتارصنعتی در خمینی شهر وجود داشته باشد و کشتارگاه طبق نقشه های قانونی ساخته شود ما هیچ مخالفتی با توسعه تولید و عرضه دام در خمینی شهر نداریم و هیچ یک از مسئولین استان حتی استاندار اصفهان هم نمی تواند با فعالیت این بخش در خمینی شهر مخالفت کند ولی درصورت تداوم وضعیت موجود ادامه فعالیت کشتارگاه قابل قبول نیست وتاکنون بیش از اندازه هم فرصت برای انجام اصلاحات در کشتارگاه نقش جهان و میدان دام داده شده و دیگر هیچ فرصتی داده نمی شود.  وی تاکید کرد: من هیچ گونه اجازه ای برای تصمیم گیری نهایی ندارم و تصمیم گیری نهایی بر عهده مسئولین استانداری و کارگروه سلامت و بهداشت استان می باشد.

حرف آخر...
کشتارگاه یکی از قابلیت های شهر به حساب می آید و از حیث اشتغالزایی نیز بسیار حائز اهمیت است. اما رقبا در ديگر شهرها منتظر نمي مانند تا لوكوموتيو ذغالي، بخواهد در مقايسه با لوكوموتيو مدرن جايگاه خود را همچنان حفظ كند. مسلماً دنياي تجارت دنياي سود و رقابت است و مجموع عوامل از قبيل كوتاهي متوليان نقش جهان در حل مشكلات بهداشتي كشتارگاه، فشار متوليان بهداشتي استان، تلاش رقبا براي تضعيف كشتارگاه خميني شهر و رونق بخشيدن به كشتارگاههاي ديگر و ... مي تواند آينده اين صنعت و بيش از 1000 شاغل آنرا بطور جدي به مخاطره افكند اگر متوليان بهانه ها را رفع نكنند و فعالان اين صنعت، براي حل مشكلات بهداشتي و نيز رقابت در رعايت بهداشت از سوي خودشان، همت نورزند.
و البته مسئولین شهرستان نیز بايد با قاطعیت، اجازه فرصت سوزی ندهند و ضمن فشار بر متوليان كشتارگاه براي رفع عيوب بهداشتي، برای توسعه و افزایش ظرفیت کشتارگاه و تولید گوشت شهرستان تلاش کنند.
برخي فعالان اين صنعت مي گويند ذینفع بودن بعضی از متولیان تولید گوشت در شهرستان باعث شده تا منافع دیرینه مردم و خمینی شهر در گرو منافع اشخاص قرار بگیرد و اگر حمایت مسئولین شهرستان نبود، این تنها امتیازی که برای شهرستان مانده بود نیز به تاریخ می پیوست.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید