امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 03:47:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

قل قل قلیان ادامه دارد...
گزارشی از آخرین وضعیت عرضه و مصرف قلیان در استان و شهرستان؛

قل قل قلیان ادامه دارد...

دوشنبه, 11 آذر 1392 ساعت 12:44 کدخبر :6517
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
گرچه از سال 1384 عرضه قلیان در مراکز عمومی ممنوع گردید و در سال 1387 اجرای کامل این قانون در شهرستان خمینی شهر اعلام شد اما عملا عرضه آن در نواحی از شهر و همچنین پاتوق های جوانان در محافل خصوصی ادامه یافت و افرادی نیز به چایخانه های اصفهان روی آوردند و همزمان مصرف آن به سطح خانواده ها و خانم ها و نوجوانان حتی در پارک های شهر کشیده شد و پای نوجوانان هم به این ورطه کشیده شد.

شدت تمایل به استفاده از  قلیان به حدی است که به تازگی شاهد ظهور فروشگاه هایی در سطح شهر هستیم که به فروش انواع قلیان و لوازم مورد نیاز آن اقدام کرده اند.
اما وضعیت عرضه و مصرف قلیان در سطح استان و شهر اصفهان به مراتب نگران کننده تر است و گفته می شود صدها مرکز عرضه قلیان در سطح اصفهان وجود دارد. این واقعیت ها سبب شده که مقامات مختلف بهداشتی و حتی تعدادی از اعضای شورای شهر اصفهان از زاویه های مختلف به مساله قلیان و رواج آن در جامعه بپردازند و آمار و ارقامی در مورد آن اعلام و خطرات آن را گوشزد نمایند. بعضی از این اخبار را می خوانیم:

 افزایش میزان مصرف قلیان در بین افراد تحصیلکرده اصفهان
مسئول کنترل دخانیات مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان در گفتگو با خبر نگار مهر می گوید: بر اساس مطالعات انجام شده در اصفهان مشخص شد که میزان مصرف قلیان در بین افراد تحصیلکرده استان رو به افزایش است و میزان مصرف قلیان در افراد بی€Œسواد یا با سطح تحصیلات پائین€Œتر کمتر از افراد تحصیلکرده است.
روح افزا می گوید: بالاترین میزان مصرف قلیان را در جوانان زیر 30 سال به صورت روزانه یا هفتگی شاهد هستیم. وی ادامه می دهد: در حال حاضر مصرف قلیان در سنین 40 سال به بالا کم است و به پنج تا شش درصد می€Œرسد اما با توجه به شیوع بالای مصرف قلیان در جوانان امروز احتمال افزایش قلیان در سال€Œهای آینده در بین افراد میانسال و مسن وجود دارد.
وی گفت: آمارکم مصرف قلیان در گروه میانسال و مسن به دلیل شیوع کم قلیان در جوانان دیروز و سال€Œهای گذشته بوده که امروز به میان سالی و سن پیری رسیده€Œاند.

 فروش قلیان€Œهای جیبی در اصفهان / مراکز ارائه مواد دخانی در اصفهان شناسایی شد
مدیر آموزش سلامت مرکز بهداشت استان اصفهان مسئول دیگری است که طی هفته های گذشته در مورد طرح جمع آوری قلیان وخطرات آن با خبرنگاران به گفتگو نشسته است.
به گزارش خبرنگار مهر منصور شیری در این باره گفت: در حال حاضر سه نوع روش عرضه و فروش قلیان در سطح اصفهان وجود دارد که فروش قلیان های جیبی بیشترین آسیب را به مصرف کنندگان وارد کرده است.
وی در خصوص طرح جمع€Œآوری قلیان در اصفهان اظهار داشت: به دنبال اجرای طرح جمع€Œآوری قلیان از سطح استان اصفهان مراکز ارائه مواد دخانی شناسایی و پلمپ شد.
مدیر آموزش سلامت مرکز بهداشت استان اصفهان افزود: در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که 90 درصد از مبتلایان به سرطان ریه سابقه استعمال مواد دخانی را دارند.
وی با بیان اینکه مصرف€Œکنندگان قلیان در معرض خطر سرطان ریه، پانکراس و کلیه قرار دارند، ابراز داشت: مصرف قلیان از موی سر تا پوست را درگیر می€Œکند و سبب خشکی مو و تغییر رنگ ناخن و پیر شدن پوست می€Œشود.
شیری از تاری عدسی چشم و ابتلا مصرف€Œکنندگان قلیان به آب مروارید خبر داد و گفت: قلیان سبب جذب انواع فلزات سنگین به بدن از جمله کرونیوم، مونوکسید کربن، سرب، نیکوتین و قطران می€Œشود و فرد را در معرض انواع مسمومیت€Œ ها داشته است ومیزان جذب انواع فلزات از قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است.
مدیر آموزش سلامت مرکز بهداشت استان وجود مراکز عرضه قلیان را در شانیت پایتخت فرهنگی جهان اسلام ندانست و ادامه داد: در بسیاری از مواقع گردشگران خارجی از این منظر اصفهان را مورد انتقاد قرار می دهند.

نظرات  

 
#2 0 غریبه 12 آذر 1392 ساعت 09:11
با عرض سلام خداوکیلی با مسئولین بگویید یه فکری به حال این قهوه خانه هایی که به صورت گمنامی و دور از دید مامورین اقدام به عرضه قلیان می کنند و پاتوقی شده برای جوانان کنند. نمونه اش خیابانی که پمپاژ فاظلاب دستگرداست بیش از 10 قهوه خانه است
نقل قول
 
 
#1 +1 *گاگول بلا* 11 آذر 1392 ساعت 18:04
علاوه بر اینکه باید جلوی خرید و فروش قلیان را بگیرند باید مراکزی که به این امر کمک می کنند ( اعم از قهوه خانه ها و....) را هم توقیف کنند .... .
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید