امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 13:23:50

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مالیات مسکن مهر خمینی شهر و سرگردانی متقاضیان

مالیات مسکن مهر خمینی شهر و سرگردانی متقاضیان

سه شنبه, 09 مهر 1392 ساعت 12:49 کدخبر :6035
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
پرونده مسکن مهر خمینی شهر در حالی به آخرین برگه های خود می رسد که هنوز موضوع مالیات سه و نیم میلیون تومانی برای هر واحد پایان نپذیرفته است.

به گزارش فرصت آنلاین، هیات دولت برای کاهش قیمت تمام شده مسکن مهر در تاریخ 4 اردیبهشت1392 مصوب کرد به ازای هر واحد مسکن مهر حداکثر مبلغ 300 هزار تومان مالیات دریافت ‌شود. مصوبه ای که گرچه به سرعت در سرتاسر کشور اجرا گردید اما در خمینی شهر نادیده گرفته شد تا گرفتن چک سه و نیم میلیون تومانی بابت مالیات به همراه چک یک میلیون تومانی بابت بیمه، شرط واگذاری کلید به متقاضیان باشد.
درباره چرایی این موضوع و بدبیاری برای خمینی شهر دو علت را می توان برشمرد، دو علتی که البته متقاضیان مسکن مهر هیچ نقشی در آن ندارند. به گفته نیکزاد وزیر وقت مسکن و شهرسازی، در بین استان های کشور، استان اصفهان تنها استانی بود که  مدیرکل دارایی اش از اجرای این مصوبه سر باز زد. وی در آخرین سفرش به استان اصفهان در این باره گفت: با توجه به بخشنامه رییس سازمان امور مالیاتی کشور برای قراردادهای پیمانکاران با شرکت تعاونی مسکن مهر، معافیت مالیاتی و بیمه ساختمان باید طبق مصوبه هیات دولت عمل شود و دریافت مبالغ بیش از این مصوبه ابلاغی تخلف است.  وی با اشاره به تماس تلفنی اش با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این مصوبه به جز استان اصفهان در سراسر کشور اجرا شده است.

علت دوم اما از شیوه تنظیم قراردادهای مسکن مهر خمینی شهر خبر می دهد. علتی که به فرض صحت، باید زیر نظر اداره کل تعاون انجام گرفته باشد و آنها باید پاسخگو باشند. بر همین اساس یکی از منابع مطلع در این زمینه گفت: در حالت عادی مالیات بر عهده پیمانکار است ولی براساس قراردادی که در خمینی شهر بین تعاونی های مسکن مهر و پیمانکاران نوشته شده مالیات بر عهده اعضا گذاشته شده نه پیمانکار. هدف اولیه هم آن بود که از یک طرف قراردادها را با قیمت کمتری با پیمانکاران منعقد کنند و از طرفی دیگر برای پرداخت مالیات از دولت تخفیف بگیرند. بر همین اساس تخفیف شامل حال مسکن مهر خمینی شهر نمی شود.
غلامی مسوول سایت خبری کاشان نیوز نیز در گفتگو با ما درخصوص مالیات مسکن مهر کاشان گفت: براساس پیگیری های ما، مالیات مسکن مهر در کاشان بر عهده پیمانکار گذاشته شده است و متقاضیان هیچگونه هزینه ای در این رابطه پرداخت نمی کنند.
وی افزود: براساس گفته های منصوری نماینده کاشان، وی پیگیر آن است که حداکثر تخفیف را در خصوص مالیاتهای پیمانکاران مسکن مهر دریافت کند.
 یکی از اعضای هیات مدیره مسکن مهر اما سخنان قابل تاملی بیان کرد. وی گفت: اینکه می گویند شکل قراردادها در خمینی شهر مشکل دارد بهانه ای بیش نیست چرا که شکل این قرارداد از همان ابتدا از طرف اداره تعاون به ما ابلاغ شد و ما طبق همان ابلاغ اقدام کردیم. اگر شکل قرارداد اشکال دارد همان هایی که به ما ابلاغ کردند امروز باید جوابگو باشند.
وی افزود: مشکل آن است که اداره کل مالیات استان حاضر به اجرای ابلاغیه هیات دولت نیست و مالیاتها را به صورت مستقیم از اعضای مسکن مهر و یا از پیمانکاران می خواهد دریافت کند که در حالت دوم پیمانکار هزینه این مالیات را محاسبه کرده و از متقاضیان دریافت می کند.
یکی از مسوولان شهر هم در این زمینه گفت: براساس مصوبه مجلس، مالیات مسکن و نحوه پرداخت آن میزانی مشخص است که باید پرداخت شود. دولت اما بدون در نظر گرفتن قانون مجلس، مصوب کرد به مسکن مهر تخفیف داده شود. در همه جای کشور این مصوبه هیات دولت اجرا شد ولی مدیرکل دارایی استان اصفهان معتقد است این قانون باید به تصویب مجلس برسد تا او اجرایی اش کند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 خورشید 10 مهر 1392 ساعت 08:25
خیلی خوب نوشته شده بود. دست مریزاد نویسنده.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید