امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 22:18:49

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

موقوفه خواران، خودشان و نسلشان و مال و بركتشان را آتش زده اند

موقوفه خواران، خودشان و نسلشان و مال و بركتشان را آتش زده اند

دوشنبه, 24 تیر 1392 ساعت 08:58 کدخبر :5738
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حجه الاسلام رحيمي در گفتگو با خبرنگار فرصت در مورد هفته وقف گفت: با توجه به شناختي كه من از سياست كلي اسلام دارم احساس مي كنم وقف يك صندوق خيريه رسمي، قانوني و شرعي در طول تاريخ است

 كه اهل خير از درآمدهاي مازادشان، به اين واسطه خرج هاي ماندگاري مي كنند و از خود صدقه جاريه اي باقي مي گذارند و منافعش در طول قرن ها شامل مردم مي شود. معني وقف اين است كه خود سرمايه مي ماند و منفعت آن جريان دارد.


وي ادامه داد: در گذشته وقف ها زياد بود اما قبل از انقلاب موقوفات را با سندسازي، يا خورده يا برده اند و نابود كرده اند. بخشي از آن هم كه موجود است مستأجر، خودش را صاحب وقف مي داند؛ نه اجاره ي درستي مي دهد و نه حاضر است كه آن را تحويل دهد. به همين دليل، نان مردم حرام اندر حرام است. اينها خودشان و نسلشان و مال و بركتشان را آتش زده اند. زندگي مردم را هم نابود كرده اند چرا كه وقتي اين درآمدهاي موقوفه وارد جامعه مي شود، همه جامعه آلوده مي شود. ما انتظار داريم كه مردم و اهل خير، حالا كه وقف سامان دهي شده است به احداث و ايجاد موقوفات جديد تلاش كنند و مخصوصا موقوفات هدفمند داشته باشند. بيايند براي برق يك مركز، براي دختران دم بخت، براي بيماران وقف كنند. يا اصلا، واقف دست مجريان را نبندد، با رعایت اولویت ها، برای امور خیر وقف کند چرا كه نيازمندان جامعه به خيريه نياز دارند و اين بركت دارد.


حجه الاسلام رحيمي افزود: من به نهادهای قانون هم توصيه مي كنم كه نگذارند حق موقوفات ضايع شود، به آنهايي كه موقوفه در اختيارشان است توصيه مي كنم كه اگر مي خواهند خودشان و نسلشان به جهنم نروند، حداقل در اين دنيا خودشان را نجات دهند و حق موقوفه را بدهند، (فردي) اگر مالش غصبي است بداند نمازش باطل است، حج اش باطل است، حتي نكاح و ازدواجش حرام است. لذا بيايند حق موقوفه را شرعي و قانوني بپردازند.


امام جمعه اضافه كرد: من به مجريان موقوفات يعني اداره اوقاف هم توصيه مي كنم سعي كنند موقوفات در خود شهرستان مصرف شود. من گلايه دارم از اين كه اداره اوقاف، كل درآمد موقوفات را در تهران جمع مي كند و اجازه مصرف در شهرستان را نمي دهد و اين ضايع كردن حق شهرستان است. ما حق نداريم موقوفه هر شهر را در شهري ديگر مصرف كنيم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید