امروزپنجشنبه, 10 مهر 1399-- Thursday Oct 01 2020

ساعت 15:33:22

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

نگاهی به شهرمان خمینی شهر

نگاهی به شهرمان خمینی شهر

چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:31 کدخبر :12113
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
خمینی‌شهر (همایون شهر ، سِدِه (سه ده یا سه دژ) یا ماربین ) یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

این، شهردر ابتدا شامل سه روستا یا سه ده به نامهای پریشان یا فروشان یا پروشان، خوزان یا خیزان، ورنوسفادران یا بن اصفهان بوده€Œاست. به همین علت به سده شهرت یافته بود.

معرفی شهر خمینی€Œشهر


هر یک از روستاهای تشکیل دهنده سده، خود بعلت خاصی نام گرفته€Œاست.


به روایتی دیگر سده یکی از مراکز زرتشتیان بوده که هر ۱۰۰ روز یکبار جشنی به نام جشن سده در آتشگاه بر پا می€Œگشته که به همین دلیل اسم آن را سده نهاده€Œاند.

در کتاب نصف جهان فی تعریف اصفهان ذکر شده است:


فریشان را معرف پریشان و پریشان خود مخفف پریوشان است که از نام زنی به اسم پریوش که در زمان قدیم بنای این قریه را نهاده و به نامش منسوب گشته€Œاست.


خوزان (خوزوان) از واژه «خوز» و «ان» نشانه کثرت و جمع تشکیل شده€Œاست. خوز در سنگ نوشته€Œهای شاهنشاهان هخامنشی بصورت xuvata (uvaja)


در محله خوزان، کهندژ قرار دارد که از آن چنین وصف شده است:


در محله خوزان واقع در خمینی شهر، قلعه دفاعی مهمی به نام کهندژ وجود داشته که خرابه€Œهای آن در محله مزبور موجود است، کوی بزم نیز از دیگر محله€Œهای کهن خوزان می€Œباشد، که این محل به جشن€Œهای سده در این شهر هویت و واقعیت بیشتری می€Œبخشد.

معرفی شهر خمینی€Œشهر


به هنگام حاکمیت سلجوقیان ورنوسفادران توسط ملکشاه سلجوقی نامگذاری شد که نام اجداد قوم «ورنوسی» (گارد سلطنتی ملکشاه) بوده€Œاست (البته این ادعایی است که تا بحال هیچ سندی برای اثبات آن ارایه نشده€Œاست).


در زمان فتح اصفهان توسط حمله افغانها، اهالی این منطقه تا حد توان مقاومت نمودند، چنان€Œکه سرکیس گانهیچ نتز در کتاب «سقوط اصفهان» می€Œنویسد، افغانها نتوانستند دهکده€Œهای خیزون (خوزان) و بن اصفهان (ورنوسفادران) را تصرف کنند، چون ساکنان این دو دهکده سخت با آنان به مخالفت برخاستند.


بناهای تاریخی خمینی شهر :


غار دستکند قهرمان به قدمتی به دوران عیلامی، در کوه لادُر، خانه ی تاریخی زهتاب خوزان، عصارخانه صفوی محله گارسله در بازارقدیم ورنوسفادران، ایوان جنب امامزاده سید محمد، مجموعه حمامهای اندوان، مجموعه حمام€Œهای گاردر، مسجدگلوله مسجد آخوند، مسجد ملا محسن، گورستان ورنوسفادران، مسجد لادره، مسجد ملاحیدر علی، مسجد گاردر، خانه ی تاریخی مجیر، مسجد آقا علی اکبر، مسجد ابوالبرکات، مسجد امام حسن عسگری، مسجد جامع فروشان، امامزاده سید ابراهیم ورنوسفادران، حسینیه لادره، کلاس قرآن، حمام درب سید، حمام کوز، خانه ی تاریخی سرتیپ سدهی، برج کبوتر بوستان مهر، مسجد جامع خوزان با قدمتی به دوران سلجوقی، عصارخانهٔ صفوی، آرامگاه ابن مردویه، خانه تاریخی خلیلی€Œها واقع در پنج شنبه بازار و...

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید